prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

kowal_ldz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-05, 15:55
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Łódź

prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: kowal_ldz » 2012-02-14, 21:14

Witam. Z gatunkami rybek sobie w miarę radzę, jednak z roślinkami jeszcze mi dużo brakuję. Mam parę roślinek w akwarium, ale większość ma na sobie czarny nalot, albo czarną otoczkę wokół liści. Co to może być? Ostatnio wymieniłem świetlówkę na sylviana gro-lux z nadzieją, że troszkę im się poprawi. Z chemii stosuję planta gainer classic firmy aqua art. dodam, że jakiś czas temu walczyłem z krasnorostami, wywaliłem wszystko z akwarium, umyłem czystym podchlorynem, wysuszyłem, wstawiłem nowe pompki i filtry, nową wodę, nowe kamyki.

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu roślin i zdiagnozowaniu ich problemów. Akwarium jest głównie ukierunkowane na rybki, ale chciałbym mieć ładne i zdrowe roślinki ;) Wiem, które to anubiasy, ale nie wiem jakie ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: Akwarybka » 2012-02-14, 21:39

1. Żabienica blehera
2. Anubias barteri (nana)
3. Żabienica blehera
4. Saggitaria subulata
5. Anubias barteri albo skrzydłokwiat, potrzebuję lepszego zdjęcia.

Problem? Glony. Czyli coś jest nie tak w akwarium. Podaj więcej informacji; jakie ryby i ile, jak podmieniasz wodę, jak dojrzewał zbiornik... Co się da ;)

kowal_ldz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-05, 15:55
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Łódź

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: kowal_ldz » 2012-02-14, 21:48

To roślinki mamy z głowy ;) Teraz czarny nalot... Twierdzisz, że to glony?
Wodę podmieniam co weekend ok 20-25 l. zbiornik 112l. Woda odstaje w bańce 2 godz.
Za obsadę zaraz zostanę odesłany do tematu obsada :P 5 żółtaczków, 4 skalary, 2 pielęgnice eliota, 3 glonojady, 2 kosiarki, 2 kirysy, 1 duch i 1 węgorek ;)
Filtr wewnętrzny i zewnętrzny jakiś większy aquaela z przeznaczeniem 240 - 500l.

co znaczy "jak dojrzewał zbiornik"? ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: Akwarybka » 2012-02-14, 21:54

kowal_ldz pisze:5 żółtaczków, 4 skalary, 2 pielęgnice eliota, 3 glonojady, 2 kosiarki, 2 kirysy, 1 duch i 1 węgorek
Koniecznie do zmiany. Masz masakryczne przerybienie, co może być bezpośrednio przyczyną glonów (jak i innych problemów).
kowal_ldz pisze:co znaczy "jak dojrzewał zbiornik"?
Gdy zakładałeś akwarium, to wiadomo; ułożyłeś podłoże, ozdoby zasadziłeś roślinki, wlałeś wodę, etc. A co potem? Po jakim czasie wpuściłeś ryby?

Ile czasu oświetlasz?

kowal_ldz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-05, 15:55
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Łódź

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: kowal_ldz » 2012-02-14, 22:21

Akwarybka pisze:Masz masakryczne przerybienie

a tam od razu przerybienie, w kupie raźniej :P

Najpierw tydzień woda stała w akwarium z podłączonymi filtrami i grzałką. Później do wody wpadły rybki (musiałem oddać akwarium w którym czekały na reset, dlatego były pierwsze), pare dni później podłoże, następnie korzeń i co jakiś czas kupowałem roślinkę, ewentualnie jakąś rybkę.
Akwarium jest oświetlone od godz 15 do 22. Na noc wyłączane są filtry - mojej kochanej przeszkadza szum ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: Akwarybka » 2012-02-14, 22:47

kowal_ldz pisze:a tam od razu przerybienie, w kupie raźniej :P
Niestety, tu nie ma z czego żartować. Skalary i kosiarki potrzebują minimum 200l zbiornika, duch około 300l i może zjadać mniejsze ryby.
kowal_ldz pisze:Najpierw tydzień woda stała w akwarium z podłączonymi filtrami i grzałką. Później do wody wpadły rybki (musiałem oddać akwarium w którym czekały na reset, dlatego były pierwsze), pare dni później podłoże, następnie korzeń i co jakiś czas kupowałem roślinkę, ewentualnie jakąś rybkę.
Akwarium jest oświetlone od godz 15 do 22. Na noc wyłączane są filtry
No to niestety, większość zrobiłeś źle, stąd problemy. Najpierw układa się żwir, dekoracje, sadzi rośliny, podłącza urządzenia techniczne, wlewa wodę. Potem trzeba odczekać 2 tygodnie i dopiero wpuścić pierwsze ryby. Inaczej wszystko na nic.
Wyłączanie filtra na noc to jeden z najgorszych błędów; w ten sposób nigdy nie będziesz miał niezbędnej koloni bakterii, czyli ten filtr będzie bezużyteczny. Filtr musi chodzić cały czas.

kowal_ldz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-05, 15:55
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Łódź

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: kowal_ldz » 2012-02-14, 22:51

:przestraszony: Ok, diagnoza postawiona. Teraz poproszę jakieś zalecenia jak to wszystko uzdrowić :zdegustowany:

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: Akwarybka » 2012-02-15, 17:05

Na początek wymień obsadę, to podstawa. Jakie ryby chciałbyś mieć w zbiorniku? Napisz swoje pomysły, my zweryfikujemy :)

kowal_ldz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-07-05, 15:55
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Łódź

Re: prośba o identyfikację roślin i ich choroby

Post autor: kowal_ldz » 2012-02-16, 14:51

najlepiej te co mam :D
pielęgnice eliota i najchętniej skalary, ale są chyba za duże ;)
rzecz jasna glonojady też by mogły zostać. kosiarki i duch już są skreślone dlatego o nich nie piszę ;)

ODPOWIEDZ