Żywotność oświetlenia

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Żywotność oświetlenia

Post autor: Łoren » 2012-02-19, 19:02

Dzięki uprzejmości kol.Marcina comatose za jego zgodą postanowiłem wkleić tu tekst z jego doświadczeń odnośnie badania żywotności oświetlenia T5 Pełny tekst znajduje się tu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 369#121369

"W związku z wymianą świetlówek na nowe postanowiłem sprawdzić ile światła mniej dają w porównaniu z nowymi. Mowa o świetlówkach T5 sylvania grolux oraz aquastar zamontowanych w belce Hagen GLO. Kolega OKO zorganizował odpowiedni miernik za co dziękuję. Miernik mierzył w Luksach, nie będę tego przeliczał na lumeny, jak ktoś ma ochotę to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Luks_%28fotometria%29
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lumen

Chodziło mi o % porównanie i takie zrobiłem (odległość między czujnikiem a świetlówką wynosiła 50cm).

Na pierwszy ogień poszły świetlówki używane 2 lata:
aquastar + grolux - 227lx

Mierzone osobno:
grolux - 110lx
aquastar - 151lx

Czyli 227lx vs. 261lx


Świetlówki nowe:
aquastar + grolux - 360lx

Mierzone osobno:
grolux - 187lx
aquastar - 230lx

Czyli 360lx vs. 417lx

I teraz tak - świetlówki podłączone pojedynczo do podwójnego (2x39W) statecznika elektronicznego cechowały się większą sprawnością / skutecznością / wydajnością (?) nie wiem za bardzo jakiego określenia tutaj użyć. Pobierały przy tym tyle wattów co powinny więc nie wiem skąd ta różnica.

A jeżeli chodzi o % to sprawa wygląda tak:
świetlówki nowe vs. stare - różnica 58%
grolux nowy vs. stary - różnica 70%
aquastar nowy vs. stary - 52%

Jest to różnica w natężeniu światła, dla roślin ważniejsze jest wydaje mi się jego spektrum którego niestety nie jesteśmy w stanie zmierzyć. Nie brakuje jednak opinii, że lm/L jest takim samym odnośnikiem jak W/L. Jeżeli tak to różnica pomiędzy nowymi i starymi jest ogromna. (...)"

Gdyby ktoś dysponował podobnymi doświadczeniami np dotyczącymi oświetlenia innymi źródłami światła np HQI to niech się podzieli wiedzą .
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Żywotność oświetlenia

Post autor: Morter » 2012-02-20, 20:43

bardzo ciekawy eksperyment.
wydaje mi się, że lm/L w tym przypadku nawet ważniejsze niż W/l. O ile mi się wydaje, to W w tym wypadku określa pobór mocy, a lm pokazują ile światła oddaje świetlówka. Czyli za prąd płacisz tyle samo a świetlówka świeci słabiej tak naprawdę. Wydaje mi się, że W/l stosuje się dlatego, że to najprościej, ale dla osób wchodzących głębiej w tematykę, ważniejsze będą właśnie lumeny i tak jak zauważyłeś spektrum - innych świetlówek używamy dla roślin, innych do wybarwiania ryb itp.
Wniosek jest taki, ze trzeba częściej wymieniać świetlówki,
ważne jest też swoją drogą żeby wymieniać je pojedynczo i dawać czas roślinom i akwarium do przyzwyczajenia się do większej dawki. Jakbyśmy naraz zmienili wszystkie stare świetlówki w zbiorniku na nówki sztuki to baniak mógłby doznać szoku..
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Żywotność oświetlenia

Post autor: m@ciek » 2012-02-20, 23:23

Morter pisze: wydaje mi się, że lm/L w tym przypadku nawet ważniejsze niż W/l. O ile mi się wydaje, to W w tym wypadku określa pobór mocy, a lm pokazują ile światła oddaje świetlówka. Czyli za prąd płacisz tyle samo a świetlówka świeci słabiej tak naprawdę
Świetlówka roślinna świeci "słabiej" ponieważ ma mniejszy strumień świetlny od dziennej.
A czym jest strumień świetlny? Wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Wrażenie wzrokowe dla ludzkich oczu.
Tymczasem dla roślin ten fragment widma ma mniejsze znaczenie. Dla wydajnej fotosyntezy ważniejsze są inne fragmenty widma, których ludzkie oko nie dostrzega. A grolux część swojej mocy wyrażonej w Watach poświęca właśnie na te fragmenty.
I stąd ta różnica: grolux - 187lx ; aquastar - 230lx. Ale na pewno nie działa to na jej niekorzyść. Nawet przeciwnie...

Zawsze zastanawiałem się jaka w procentach jest ta różnica, bo wizualnie wyraźnie jest zauważalna. Ten test na zużycie świetlówek udzielił mi przy okazji poniekąd i na to odpowiedzi. Choć zapewne różnica ze świetlówką "dzienną" byłaby jeszcze większa.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Żywotność oświetlenia

Post autor: Morter » 2012-02-21, 08:37

m@ciek pisze:Morter napisał/a:

wydaje mi się, że lm/L w tym przypadku nawet ważniejsze niż W/l. O ile mi się wydaje, to W w tym wypadku określa pobór mocy, a lm pokazują ile światła oddaje świetlówka. Czyli za prąd płacisz tyle samo a świetlówka świeci słabiej tak naprawdę

Świetlówka roślinna świeci "słabiej" ponieważ ma mniejszy strumień świetlny od dziennej.
A czym jest strumień świetlny? Wielkość fizyczna z dziedziny fotometrii wizualnej określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Wrażenie wzrokowe dla ludzkich oczu.
Tymczasem dla roślin ten fragment widma ma mniejsze znaczenie. Dla wydajnej fotosyntezy ważniejsze są inne fragmenty widma, których ludzkie oko nie dostrzega. A grolux część swojej mocy wyrażonej w Watach poświęca właśnie na te fragmenty.
I stąd ta różnica: grolux - 187lx ; aquastar - 230lx. Ale na pewno nie działa to na jej niekorzyść. Nawet przeciwnie...
tak, mi jednak nie chodziło o różnice w lumenach/luxach przy poszczególnych świetlówkach, a o to, że świetlówka stara (tego samego typu) pobierała tyle samo W co nowa a miała znacznie słabsze światło niż nowa. Co za tym idzie mając ciągle 0,5W/l i płacąc rachunek za prąd za taki pobór mamy faktycznie słabsze oświetlenie. Dlatego też napisałem, że w tym wypadku ważniejsze będą lm niż W, bo W się nie zmieniły przecież, świetlówki pobierały tyle ile trzeba
Nie chodziło mi o porównanie dwóch świetlówek różnego typu. Wiem, ze świetlówka roślinna świeci słabiej dla naszego oka, ale mocniej dla roślin.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Żywotność oświetlenia

Post autor: Suja » 2012-02-21, 18:27

Czyli co lepiej kupować w takim razie gro-luxa niż aquarelle ;>
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

ODPOWIEDZ