szkolenie psów warszawa

Oświetlenie 60L

Moderator: ModTeam

pawelmisiek
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 2012-03-12, 18:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Myszków

Oświetlenie 60L

Post autor: pawelmisiek » 2012-03-15, 20:07

Witam zamierzam założyć od nowa akwarium i mam już wszystko gotowe , ale jest mały problem z oświetleniem. Ponieważ mam pokrywe gdzie wchodzi świetlówka 45cm , aktualnie jest tam T8 18W , a dowiedziałem śie , że dla mało wymagających roślin potrzebne jest światło w granicach 0.4W/L czyli wychodzi 24W , ale z tego co się orientuje nie ma świetlówki T8 o mocy 24W zgadza się ?

Dlatego muszę prawdopodobnie przerobić moją pokrywe takim o to zestawem http://allegro.pl/zestaw-dodatkowe-oswi ... 06494.html i tutaj moje pytanie mam to przerobić kupić świetlówke T5 o mocy 24W i tylko ją mieć włączoną ? Bo jak włącze też tą T8 to będzie o wiele więcej światła . Czy może istnieją świetlówki o mniejszych mocach np. 12W albo inne , że mogę kupić T8 i T5 co po dodaniu wyjdzie te 24W . Prosiłbym o odpowiedź .

Może napisze jakie będę chciał mieć rośliny to coś bardziej ułatwi sprawe :
1plan- gałęzatka i Riccia fluitans (wgłębka)- zamiast wgłębki myślę nad mechem
2plan- Ceratophyllum demersum (Rogatek) ,Egeria densa ( to są bardzo podobne roślinki to jak coś zastąpie jedną np. Ludwigia repens, Barclaya longifolia)
3plan - Valisneria (nurzaniec), Bacopa caroliniana, monnieri- wybrałem taką wiekszą na ten tył

To jest mniej więcej bo możliwe , że coś się zmieni , ale nie znacznie.

Także mam pytanie czy mogę np. dać świetlówke o barwie światła fioletowej ? To na pewno nie jest UV , ale taką miałem wcześniej i ładnie wszystko wyglądało , ale może to był błąd??

Toxic
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2012-03-06, 15:58
Pojemność akwarium: 108
Imię: konrad
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: Toxic » 2012-03-15, 21:19

o ile się orientuję Riccia fluitans nie potrzebuje dużo światła, standard jest 0.33 w pokrywach i to wystarcza na takie rośliny.
Rogatek również nie jest wymagający co do oświetlenia, ale co ja się mogę znać;) z tego co wyczytałem z artykułów na forach przez ostatni tydzień bo tyle trwa moja przygoda:)

Ja mam 0.33w/l i myślę że to ruszy:) sami "weterani" doradzili mi taka pokrywę do mojego akwarium:) i myślę że mnie w bambus nie zrobili:) bo co to za interes;p
jak będziesz chciał chodować jakąś bardziej wymagającą rośline jak np. Cabombaceae który raczej jest nie do twojego litrażu byś potrzebował raczej min. 0.7w/l.

nie wiem jak z Valisneria bo ona wymaga silnego oświetlenia do dobrego wzrostu:/

przyjmijmy ze podbijam post:P

pawelmisiek
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 2012-03-12, 18:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Myszków

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: pawelmisiek » 2012-03-15, 22:15

Wlasnie wybierali takie rosliny aby nie potrzebowaly duzo swiatla i mogly rosnac bez Co2 , dopiero jak kupie sobie wieksze akwarium to bede sie bawil z butla Co2. To rozumiem ze 18W wystarczy :) Czekam jeszcze na wypowiedzi innych jak sie tacy trafia. Ale dzieki za odpowiedz, ja tez jestem amatorem , dopiero z 3 dni czytam o akwariach i to co kiedys robilem to sie nie dziwie ze tak sie skonczylo jak sie skonczylo , czyli zdechniecie kilku rybek i w cholere glonow :D

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: m@ciek » 2012-03-16, 00:26

0,3W/l, tak jak napisał Konrad, wystarczy do tego aby mało wymagające rośliny powoli sobie rosły ciesząc oko, służyły rybom za kryjówki oraz spełniały główną funkcję w akwarium - oczyszczanie wody.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: maol » 2012-03-16, 09:27

Moja rada jest taka - więcej światła nie zaszkodzi, a CO2 można dać z bimbrowni albo bawić się w Easy Carbo. A zabawa w "rośliny nie wymagające światła" kończy się wątkami p.t. "moje rośliny zgniły".
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

pawelmisiek
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 2012-03-12, 18:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Myszków

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: pawelmisiek » 2012-03-17, 19:03

Idąc za twoją radą musze przerobic moja pokrywe poniewaz jednak okazalo sie ze mam T8 15W , a nie 18W , wiec to wychodzi jeszcze mniej niz 0.2 W /l .

Dlatego planuje przerobić oświetlenie na 1x 24 W T5 i kupić następujące rzeczy:
http://www.zoolight.pl/product-pol-854- ... x24W-.html
http://www.zoolight.pl/product-pol-483- ... skane.html
Zwykła oprawka nie taka co się montuje na świetlówkę ponieważ będzie działać tylko T5 więc tam ta mi nie potrzebna.

Ale mam problem jeśli chodzi o świetlówke proszę mi pomóc w wyborze świetlówki :
http://www.zoolight.pl/product-pol-490- ... OWOSC.html
http://www.zoolight.pl/product-pol-481- ... OWOSC.html

Jeśli inna będzie lepsza to oczywiście proszę o nazwe . Także proszę o informacje , która świeci na fioletowo ? Z opisu i z filmiku wygląda , że Grolux ma barwę taką fioletową , a nie dzienną , z góry dziękuje za pomoc , ponieważ w poniedziałek bym to zamówił.

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: m@ciek » 2012-03-17, 21:54

Jeśli planujesz wymianę świetlówki 15W w T8 na jedną 24W w T5 (tak jak zrobiłem niedawno) to w linku wybrałeś zły statecznik. Potrzebujesz statecznika 1x24W.
Do tego dwie oprawy bryzgoszczelne T5.

A świetlówki T5 o długości T8? Nie ma zbyt dużego wyboru na rynku.
Te dwie, które wybrałeś nie dają naturalnego światła. Zwykle łączy się je z jakąś inną o barwie dziennego światła (około 6500K).

Sam miałem SYLVANIA GROLUX 8500K, ale jej landrynkowo-różowy kolor nie przypadł mi zbytnio do gustu i wymieniłem na JUWEL-LITE COLOUR 6800K >>LINK<< , którą mogę Ci polecić.
Poza tym świetlówka roślinna świeci wyraźnie słabiej od dziennej, ponieważ ma od niej mniejszy strumień świetlny. Będziesz miał więc widniej w akwarium.

pawelmisiek
Forumowicz
Posty: 71
Rejestracja: 2012-03-12, 18:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Myszków

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: pawelmisiek » 2012-03-18, 00:23

Czemu mam zly statecznik ? On jest na 2x 24W wiec moge pod niego podpiac 1x24W prawda ? Chyba nic sie nie stanie ??

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Oświetlenie 60L

Post autor: m@ciek » 2012-03-18, 00:57

Jeśli na stateczniku jest informacja 2x24W, a nie ma dodatkowo informacji 1x24W to nie możesz do niego podłączyć jednej świetlówki. Nie będzie działała.

Do tego statecznika, który wybrałeś możesz podłączyć tylko 2x24W w T5 lub 2x39W w T5.

Szukaj statecznika, który jest dedykowany dla T5 - 1x24W.

ODPOWIEDZ