https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/

Obsada 112 l - jaka ławica ?

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-22, 21:34

A w jakiej cenie są u Ciebie ?
Na moje 112 l to bym musiał mieć chyba z 30 szt.

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: m@ciek » 2012-03-22, 21:48

W Radomiu są po 7 - 8 zł.
Tylko przy 30 sztukach to duże ryzyko kupić je od razu wszystkie. Sam zresztą wiesz...

Te pierwsze 10 sztuk, które kupiłem sprzedawca miał już u siebie w sklepie około miesiąca, więc zdążyły już zapomnieć o parametrach wody w rzekach Birmy.
A że sklep jest "za rogiem" i mamy wspólne ujęcie wody, więc przeprowadzka przeszła w zasadzie bezboleśnie.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-22, 23:18

m@ciek pisze: po 7 - 8 zł.
To tak jak u mnie.
m@ciek pisze:Tylko przy 30 sztukach to duże ryzyko kupić
Ja taka ilość neonek po 1 zł obawiałem się kupic i słusznie jak się okazało.
m@ciek pisze:mamy wspólne ujęcie wody
Czyli jesteś szczęściarzem :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: Łoren » 2012-03-23, 07:56

Znając parametry Tomka wody i chcąc koniecznie obniżać to Ph to jednak zdecydowałbym się na zakup zestawu CO2 - jakby nie liczyć wychodzi najtaniej i z największym pożytkiem dla akwarium - ponadto jest to rzecz zbywalna która w razie "W" można sprzedać tracąc bardzo niewiele. I tak bym zrobił. Woda nie ma wysokiego KH wiec zjazd z Ph przy pomocy CO2 to bajka. Jakby dobrze pokombinować to taki zestaw można mieć za 200zł - to w końcu nie taki straszny majątek.
Co do ryb... myślę że niektórzy mocno przesadzają co do "konieczności" tworzenia odpowiednich warunków dla neonów - w tym tego sławetnego obniżania Ph - owszem słuzy im woda miękka i kwaśna ( jest niezbędna do rozmnażania) ale nie do przeżycia jako takiego . - zanim zrobiłem u siebie filtr RO trzymałem neony (simulansy , czerwone i innesa ) w wodzie która miała KH18 , GH20, Ph7,8 lub więcej - nie wiem bo mi skali brakło - żyły i nie zaliczyłem ani jednego zgonu - po likwidacji 450 pojechały w świat do znajomych a było ich ze 150.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-23, 15:38

Łoren pisze: myślę że niektórzy mocno przesadzają co do "konieczności" tworzenia odpowiednich warunków dla neonów - w tym tego sławetnego obniżania Ph
Ja jestem tego samego zdania, to tak jakbym kupił Maserati albo Porsche Panamera i jeździł nim 3 km do pracy w korku.
Więc nie będę popadał w koszta stworzenia idealnych warunków żeby potem trzymać kilkanaście rybek bez planów rozmnażania i udowodnienia sobie czegoś :)

Dziękuję oczywiście za wszelkie rady i zainteresowanie, ale chcę stworzyć jedynie warunki do przeżycia danego gatunku-nie jestem sadystą i nie mam zamiaru męczyć rybek, ale wystarczy mi że będą żyły i upiększały zbiornik w którym dla mnie najważniejsze są rośliny.

Myślę obniżyć ph żeby miało poniżej 7 i potem stopniowo jak sie samo podwyższy to nie będzie takiego szoku dla ryb i powinny się przyzwyczaić, wszystko wskazuje na stadko Razbory Klinowej, bo neony z tego źródła juz mam strach brać, zostały 4 szt i już chyba będą żyły.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: marthinez » 2012-03-23, 21:34

OTTO pisze:wszystko wskazuje na stadko Razbory Klinowej, bo neony z tego źródła juz mam strach brać, zostały 4 szt i już chyba będą żyły.
Może poszukasz razbory espei lub hengeli. Podobna do klinowej, ale dużo ładniejsza i często trzyma się w ławicy.
Cenowo podobnie do klinowej. Troszke trudniej ją znaleźć.

Fotka moich espei:
Obrazek
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-23, 21:56

Może poszukasz razbory espei lub hengeli. Podobna do klinowej, ale dużo ładniejsza i często trzyma się w ławicy.
Wiem że to dwie inne rybki ale dla mnie są takie same-przynajmniej na zdjęciach z internetu, co innego hengeli- jest całkiem inna.
Oczywiście espei jest brana pod uwagę, parametry wymagane są takie same, czyli mam o troszkę za wysokie ph, myślę przed wpuszczeniem jej podmienić wodę destylką żeby obniżyć ph poniżej 7, potem jak wzrośnie nie powinny dostać chyba szoku ?
Chyba żeby użyć czegoś takiego : http://allegro.pl/aquacid-zoolek-ph-min ... 79201.html

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: marthinez » 2012-03-23, 22:42

Wiem że to dwie inne rybki ale dla mnie są takie same-przynajmniej na zdjęciach z internetu
Na żywo widział byś różnice i to znaczną.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: m@ciek » 2012-03-23, 23:15

Ja spotkałem się z przypadkiem gdzie sprzedawca nie wiedział, że posiada razbory espei. Był przekonany, że to razbory klinowe. :)

W innym przypadku sprzedawca wyciągnął swoją książkę aby odnaleźć poszukiwaną przez mnie espei i mówi, że nie ma jej tam; są tylko klinowa i hengela. A ja widzę ją w tej jego książce na jednym ze zdjęć... ale podpisaną jako hengela... :)

Sami sprzedawcy mają kłopot z ich odróżnieniem, który wynika z niewiedzy i błędów w starych materiałach.
Ostatnio zmieniony 2012-03-23, 23:19 przez m@ciek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-23, 23:17

Ac o sądzicie o chwilowym obniżeniu ph, warto ? Czy nie zaszkodzi im te 7 z groszem ?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: marthinez » 2012-03-23, 23:48

m@ciek pisze:Ja spotkałem się z przypadkiem gdzie sprzedawca nie wiedział, że posiada razbory espei. Był przekonany, że to razbory klinowe. :)

W innym przypadku sprzedawca wyciągnął swoją książkę aby odnaleźć poszukiwaną przez mnie espei i mówi, że nie ma jej tam; są tylko klinowa i hengela. A ja widzę ją w tej jego książce na jednym ze zdjęć... ale podpisaną jako hengela... :)
Espei pokazałem na zdjęciu wyżej, a hengeli jest taka bardziej blada:

Kod: Zaznacz cały

http://www.akwafoto.pl/jakwafoto2/core/gatunki!pokazGatunek.action?sort=pl&literaAlfabetu=R&gatunek.id_gatunki=623
Różnią się tylko ubarwieniem (intensywnością) i dlatego kupując w sklepie zestresowane ryby praktycznie nie odróżnimy tych gatunków. W takiej sytuacji wszystkie będą wyblakłe.
OTTO pisze:Ac o sądzicie o chwilowym obniżeniu ph, warto ?
Daj sobie spokój.
Łoren napisał Ci parę słów prawdy odnośnie ulepszania wody specjalnie pod dany gatunek.

Wpuszczaj ryby metodą kropelkową. to wystarczy.
Pamiętaj o tym, że praktyczne żaden sprzedawca nie preparuje wody dla ryb. wszyscy trzymają w kranówce.
Nie mówiąc już o tym, że większość z nich rozmnażana jest już w takiej wodzie i nigdy nie pływały w takiej jaką miały by w naturze.

Teraz juz nawet palety trzyma się na kranie, a Ty przejmujesz się jakimiś neonkami, czy razborami. :)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-23, 23:52

marthinez pisze:Teraz juz nawet palety trzyma się na kranie, a Ty przejmujesz się jakimiś neonkami, czy razborami.
No właśnie :)

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: m@ciek » 2012-03-24, 00:03

marthinez pisze:Espei pokazałem na zdjęciu wyżej, a hengeli jest taka bardziej blada:
Ta bardziej blada to chyba klinowa? Hengela to chyba ta...?
Obrazek

Sam się nimi interesowałem (szczególnie wpadła mi w oko espei) i powiem szczerze, że przymierzałem się z zakupem do swojego kranexu z pH 7,3 :)
Ostatecznie oczarowały mnie razbory galaxy i to je wybrałem do swojego akwarium.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: OTTO » 2012-03-24, 09:56

m@ciek pisze:Ostatecznie oczarowały mnie razbory galaxy
Są najpiękniejsze ale i drogie, dużo ich trzeba do mojego 112 więc chyba odpuszczę, i pozostanę przy Espei

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada 112 l - jaka ławica ?

Post autor: marthinez » 2012-03-24, 10:26

m@ciek pisze:Ta bardziej blada to chyba klinowa? Hengela to chyba ta...?
To co jest hengeli.

Klinowa nie jest blada, jest większa i ma taki szeroki klin: http://www.e-akwarium.com/razbora-klinowa.html
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ