pytanie o sole (nawożenie)

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Łoren » 2012-03-18, 22:10

Jeśli w zwykłej wodzie będziesz rozrabiał sole , to dość długo gotowanej.Potas jak najbardziej , możesz zaczynać od połowy dawki a nawet więcej - ciężko przedawkować.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Morter » 2012-03-19, 18:28

załatwiłem destylowaną, więc nie ma problemu, ale pojawia się inny.

docelowo chce teoretycznie podawać w dawkach na tydzień
potas K 20mg/l
azot NO3 10mg/l
fosfor P 1mg/l
magnez Mg 3 mg/l (nad tym się zastanawiam)

dozuje docelowo następujące sole - K2SO4, KNO3 KH2PO4 i MGSO4x7H2O
przy przyjęciu objętości 70l, rozrabianiu w 500ml destylki (każda sól oddzielnie) i dozowaniu 5 ml dziennie każdego roztworu kalkulator wyliczył mi odpowiednio w przybliżeniu
k2SO4 29g, KNO3 16g KH2PO4 1,4g MGSO4x7H2O 30g (g na 500ml roztworu)

chcę zacząć dozować sam potas na start zbiornika i chce podawać połowę docelowej dawki - 10mg/l tygodniowo, ale wydaje mi się, że nie oznacza to lanie połowy (2,5 ml) roztworu K2SO4, bo jeśli dobrze rozumiem, to potas K w docelowym nawożeniu będą mi zapewniać aż 3 różne związki - K2SO4, KNO3 KH2PO4, bo wszystkie zawierają jony K+
więc jeśli dobrze rozumuję, to spokojnie mogę dać pełną dawkę dzienną (5ml) K2SO4 bo będzie to +/- połowa dawki docelowej potasu (K+)
dobrze rozumuję?

kolejne pytanie, czy jeśli wyjeżdżam na weekend wyjeżdżam w piątek, wracam w niedzielę w nocy, to mogę w piątek zaaplikować potrójną dawkę dzienną? i następną dać w poniedziałek? będzie OK?

i kolejne pytanie dotyczące węgla - na razie dodaje carbo w płynie z aquaArt (ktoś w ogóle to stosował?) w ilości 3ml dziennie, pytanie, kiedy wprowadzać CO2 z bimbrowni? czy od razu, czy czekać aż się rośliny przyjmą, ukorzenią?

kiedy zacząć podawać pozostałe nawozy makro i mikro?

i kolejne pytanie, kiedy najlepiej podawać nawozy? rano czy wieczorem? z tego co kiedyś mi się obiło o uszy niektóre związki lepiej na noc, bo są wrażliwe na światło, z kolei inne lepiej rano, bo rośliny wykorzystują je do fotosyntezy w dzień, jak Wy robicie?
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Łoren » 2012-03-19, 20:20

Morter pisze:dozuje docelowo następujące sole - K2SO4, KNO3 KH2PO4 i MGSO4x7H2O
przy przyjęciu objętości 70l, rozrabianiu w 500ml destylki (każda sól oddzielnie) i dozowaniu 5 ml dziennie każdego roztworu kalkulator wyliczył mi odpowiednio w przybliżeniu
k2SO4 29g, KNO3 16g KH2PO4 1,4g MGSO4x7H2O 30g (g na 500ml roztworu)
Tu wszystko ok
Morter pisze:chcę zacząć dozować sam potas na start zbiornika i chce podawać połowę docelowej dawki - 10mg/l tygodniowo, ale wydaje mi się, że nie oznacza to lanie połowy (2,5 ml) roztworu K2SO4, bo jeśli dobrze rozumiem, to potas K w docelowym nawożeniu będą mi zapewniać aż 3 różne związki - K2SO4, KNO3 KH2PO4, bo wszystkie zawierają jony K+
więc jeśli dobrze rozumuję, to spokojnie mogę dać pełną dawkę dzienną (5ml) K2SO4 bo będzie to +/- połowa dawki docelowej potasu (K+)
dobrze rozumuję?
Dobrze rozumujesz :)
Morter pisze:kolejne pytanie, czy jeśli wyjeżdżam na weekend wyjeżdżam w piątek, wracam w niedzielę w nocy, to mogę w piątek zaaplikować potrójną dawkę dzienną? i następną dać w poniedziałek? będzie OK?
Może na początek przez pierwszy miesiąc starałbym sie mimo wszystko o to żeby nawet ktoś podał tą dawkę dzienną. Pożniej jak juz akwarium jest stabilne to tam nic strasznego nie powinno sie dziać ale trzydniowa dawkę podzieliłbym na pół i wlać pół przed wyjazdem i pół po tak żeby nie było tak dużych skoków powiedzmy w pierwszych trzech miesiącach. Potem nie powinno się jakos to odbijać na kondycji akwarium.
Morter pisze:i kolejne pytanie dotyczące węgla - na razie dodaje carbo w płynie z aquaArt (ktoś w ogóle to stosował?) w ilości 3ml dziennie, pytanie, kiedy wprowadzać CO2 z bimbrowni? czy od razu, czy czekać aż się rośliny przyjmą, ukorzenią?
- ja stosuję i jest ok .CO2 możesz wprowadzać w dniu odpalenia baniaka i to na max - obsady i tak nie ma to można gazować do woli.Równolegle można stosować carbo nawet w podwójnej i większej dawce w pierwszym tygodniu.
Morter pisze:kiedy zacząć podawać pozostałe nawozy makro i mikro?
Nie ma reguły - niby wszyscy mówią że ze dwa - trzy tygodnie powinno chodzić na samym potasie + CO2 no i tam EC ...ale u Tomka po tygodniu zaczęły wyłazić glony bo były braki jak cholera . Wszytko zależy w jakiej kondycji będziesz miał rośliny, jeśli będą ok i warunki wody im spasują to ukorzenienie może być bardzo szybkie ( ja kiedyś posadziłem salzmani ..jakąś taką kępkę zrobiłem bez sensu...i po tygodniu doszedłem do wniosku ze będzie to wyglądało do d...- postanowiłem wyciągnąć - korzenie miały jakieś 7-9 cm - dostałem wytrzeszczu oczu że to w takim tempie. Po tygodniu zrób testy i wyjdzie co jest a czego nie ma ..i trzeba będzie ewentualnie uzupełniać.
Ja wszystkie nawozy zawsze podaję rano ok 5-6 na 4-5 godzin przed zapaleniem lamp.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Morter » 2012-03-19, 20:35

ok, czyli dam półtorej dawki w piątek i półtorej w niedzielę w nocy, w poniedziałek popołudniu podam może pół, żeby zrównać i we wtorek ruszam dalej z normalną. tak chyba będzie ok.

co2 spróbuję w takim razie rozrobić jutro w bimbrowni i carbo zwiększę do 4 ml może, teraz podaje 3.
testy zrobię po ponad tygodniu, bo mi akurat tydzień wypadnie w piątek od startu, a zrobię w poniedziałek, ale może od razu plagi nie będzie, a od poniedziałku wezmę się wtedy ostro za poprawę w razie czego i będę miał pole manewru.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Morter » 2012-03-20, 12:45

zrobiłem dziś testy
NO3 na oko ok 70mg/l (może więcej)
PO4 3-4mg/l

część roślin ciężko przeżyła przesyłkę i sadzenie więc stąd na pewno część związków i część z podłoża pewno.

pytanie czy robić od razu podmianę? (planowałem w czwartek normalnie) czy też spokojnie czekać aż się wszystko ustabilizuje i najwyżej zwiększyć potas do 8ml z 5 i węgiel dać pełną podwójną dawkę?
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Łoren » 2012-03-20, 13:14

Ja bym zrobił podmiankę - nie zaszkodzi tak chociaż ze 20% i następna planowa troszkę większa . Potas i EC można podnosić śmiało nic nie powinno się dziać.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Morter » 2012-03-26, 20:59

od podmiany minęło 4 dni, dziś robiłem testy, NO3 ciężko powiedzieć na testach. Jeśli patrzę od góry w wodę to mi wychodzi 10, jeśli z przodu to ok 25 - a wy jak porównujecie ze skalą w zooleku?

żelazo wyszło mi 0

fosfor test pokazuje 2 (albo mam kiepski test, albo podłoże mi oddaje na takim poziomie)

praktycznie wszystkie łodygowce wypuszczają korzenie boczne z łodyg, czy to może być z powodu braku mikro?

ogólnie myślę, że od jutra postaram się zacząć dozowanie mikro. Przy rozrobieniu 100ml intermagu w 900ml destylki planuję zacząć od 1 ml codziennie.
myslę też, żeby zacząć podawać azot 2 ml.
potas podaje 5 ml tak chcę zostawić, i fosforu na razie nie dodaje.

Carbo zmniejsze do 4ml i bimberek do tego.
co sądzicie?

jutro postaram się zrobić trochę fotek roślinkom, bo będę potrzebował pomocy w identyfikacji i sposobach prowadzenia niektórych roślin. Mam nadzieję, że pomożecie, przy okazji jakieś objawy niedoborów może wypatrzycie...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: m@ciek » 2012-03-26, 21:51

Morter pisze:od podmiany minęło 4 dni, dziś robiłem testy, NO3 ciężko powiedzieć na testach. Jeśli patrzę od góry w wodę to mi wychodzi 10, jeśli z przodu to ok 25 - a wy jak porównujecie ze skalą w zooleku?
Zgodnie z zaleceniami w świetle dziennym probówka 2 cm nad białą powierzchnią kartki z barwnymi krążkami.
Jak będziesz porównywał z boku (jak przy pomiarze pH) to NO3 wyjdzie błędnie zawyżone.
Choć nawet poprawnie odczytując ciągle trzeba pamiętać o "dokładności" tych testów :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: Morter » 2012-03-26, 22:03

m@ciek pisze:Zgodnie z zaleceniami w świetle dziennym probówka 2 cm nad białą powierzchnią kartki z barwnymi krążkami.
i patrzysz od góry przez wodę?
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: pytanie o sole (nawożenie)

Post autor: m@ciek » 2012-03-26, 22:09

Morter pisze: i patrzysz od góry przez wodę?
Tak. W instrukcji nie ma tej informacji, ale na odwrocie barwnej skali jest rysunek, na którym pokazany jest prawidłowy sposób patrzenia na probówkę podczas oceniania wyników.

ODPOWIEDZ