https://www.apart-center.pl/

Obsada 160l

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-08-20, 10:41

Witam, jest to pierwszy mój temat na tym forum. Mam pytanie do bardziej doświadczonych posiadaczy akwariumów. Dopiero "świeże" nowe akwarium 160l i czas wpuszczania rybek, czy połączenie brzanek(rekinie, różowe, pięciopręgie, sumatrzańskie albinoski x4) z kosiarkamix2, mieczykamix5, molinezjamix4, gupikami, małym haremikiem bojownika 1+3 oraz mniejszą ławicą neonek (ok. 10 sztuk przewidywalnie) jest dobrym pomysłem ? Czy to zdecydowanie za dużo, albo jeszcze coś można dokupić dodać ?

Akwarium jest średnio zarośnięte ok. 5 gatunkami roślin, 4-5 CM podłożem, większym kamieniem oraz 4 sztucznymi dekoracjami.

Filtr zewnętrzny Atman CF-800, pompka napowietrzająca,
Temperatura 26°C
Ph 7,3
Wymiary akwa 160x40x40 ( standard 160l)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: blue_betta » 2012-08-20, 15:58

Obsada FATALNA. Kiedy byś wpuścił to wszystko do akwarium miałbyś niezłą zupę rybną.
Napisz nam na jakich rybach najbardziej Ci zależy, a my podpowiemy co i jak :)

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-08-20, 16:28

najbardziej mi zależy na brzankach(mogę zrezygnować z sumatrzańskich, z doświadczenia wiem ze jeśli jest ich za mało to lubią się mścić na innych rybkach) i neonkach w duzym zbiorniku, aczkolwiek nie wiem czy jest to możliwe połączenie ; )


We wrześniu planuje rozruch starego malutkiego zbiornika 25l ( 40x25 ) to ewentualnie tam moglbym przesiedlic niektore gatunki. Liczę na szybką pomoc i poradę

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-09-04, 20:14

Odnawiam temat, nie uzyskałem jeszcze fascynującej odpowiedzi, azczkolwiek udało mi się dużo wcześniej założyć małe akwarium 25l.

Obecnie mam 2 zbiorniczki jeden 160l i drugi własnie 25l, scharakteryzuje je i licze na jakies porady odnośnie przyszłości tych zbiorników.

Akwarium 25l (woda o temp. 25°C oraz 6,8 PH ) :

*starej generacji pokrywa ( zamiast świetlówki jest zamieszczona zwykła żarówka (obecnie używam max 15W, ale zastanawiam się nad przejściem nad jakąś świetlówke na tzw. "mały gwint"
*filtr wewnętrzny Aquael mini FAN z drobną modyfikacją ( zdjęta osłonka gąbki, zwiększenie powierzchni filtrującej)


Obsada:
*Bojownik syjamski
*mlody Zbrojnik niebieski ( gdy zrobi sie większy prawdopodobnie przerzucę go do dużego akwa
*mlody glonojad złoty (sytuacja dokładnie ta sama jak ze zbrojnikiem)

Dekoracją jest sporawy korzeń z "dziuplą" pod nim oraz roślinki Alternantera Reineskiego oraz Kabomba



Zbiornik 160L (woda o temp. 24°C, PH 6,7)

*Filtr kubełkowy Atman CF-800 z deszczownicą
*Grzałka z termostatem 150W
*Pompka napowietrzająca Atman AT-A3500
*2x świetlówka 30W 6500K

Dekoracje stanowi mały stos kamieni ułożony w mini jaskinie oraz (niestety dla niektorych ale wg. mnie ladnie pasuje ) sztuczny zamek

Rośliny posadzone w akwa to :
*Alternantera Reineskiego
*Kabomba
*Barklaja długolistna (prawdopodobnie, jest to stara roślinka i nie pamietam dokładnie czy to jest napewno to)
*Moczarka (prawdopodobnie, sytuacja dokładnie ta sama co z "Barkulają" )
*Bakopa ( nie jestem pewien )

Obsada:
-11x Neon Czerwony
-2x zbrojnik niebieski
-2x Molinezja (jedna jest ostropyska?, druga jest złota)
-5x mieczyk
-4x brzanka rekinia
-4x brzanka 5-pręga
-4x brzanka różowa
-3x przeźroczka indyjska [ prezent od dziewczyny niestety są delikatnie zabarwione chemicznie :( ]
-2x Kosiarki ( jedna dorosła ok. 10 cm druga świeżo co kupiona )
-3x brzanka sumatrzańska albinoska

Niektóre rybki mam z poprzedniego akwa (właśnie 25l, które nie działało po wpuszczeniu rybek do 160l) Są to własnie 2x zbrojnik niebieski, kosiarka (która pomimo małego litrażu ładnie urosła), mieczyki, brzanki 5-pręgie, 4x Neon Czerwony.

Zastanawiam się nad przeniesieniem Molinezji do małego zbiornika.

Oba akwaria są nawożone preparatem AquaFlorin oraz BactoActive.

Co mogę zmienić i jakie są wasze rady ? Czekam na odpowiedzi :oczko:

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Obsada 160l

Post autor: Kazio » 2012-09-04, 20:48

Masz zupe w toni wodnej pomimo że ci blue_betta, mówił byś nie ładował tych ryb razem i tak to zrobiłeś. Jak zależy ci na brzankach pozbądź się wszystkiego prócz nich z toni wodnej. Czyli molinezje mieczyki przeźroczka papa . Brzanki jak kojarzę powinny być w grupach minimum 6. Acha zbrojnik i glonojad z 25 L też papa
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-09-04, 21:01

zbrojnik i glonojad jest w 25l ponieważ maja po ok. 1-2 CM i boje się ich wpuścic do dużego, Rybki byly kupione były dzień przed pisaniem posta i dołączenia na forum. Czy brzanki z neonkami mogą być w jednym akwarium bo nie zauważyłem żadnego konfliktu między nimi. Czy w akwa 25l wraz z bojownikiem mogą pływac molinezje i ew. mieczyki z przeźroczkami ?

Skoro glonojady są za duże na życie w 25l, co polecicie tam dla zwalczania nadmiaru glonow ?

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Obsada 160l

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 00:32

W 25 sam bojownik powinien być to bardzo małe akwa jest. Możesz mu co najwyżej harem zrobić. Molinezje i mieczyki najlepiej oddaj. Tak neonki mogą być z brzankami. Jak bardzo lubisz brzanki po prostu zlikwiduj wszystko z toni (środek akwa)prócz brzanek. I dokup jeszcze po kilka. To ryby towarzyskie. Pewnie zauważyłeś że trzymają się w swoim gronie nie pływają osobno.

A w 25L wstawić jakąś świetlówka (może być kompaktowa) by było z 15W i nasadzić roślin.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: blue_betta » 2012-09-05, 10:12

Na harem bojownika minimum 54l, w 25l ryby się pozabijają.

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-09-05, 11:57

na haremik śmiało mozna powiedzieć ze min 80 litrow ze wzgledu na dominację i walki samiczek. Czyli po wyjęciu molinezji oraz mieczykow powinno byc ok. i dokupieniu po 2 sztuki kazdej brzanki. A co z przezroczkami mozna je zostawić, przenieść do małego akwa nie rosną ogromne a nie wydaje mi sie zeby byly konfliktowe, zbrojniki wpuszcze do 160l gdy podrosną z miesiąc :)

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Obsada 160l

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 12:32

25L to mało bardzo mało. Tam niech będzie sam bojownik. Ewentualnie krewetki. W dużym ja bym jeszcze pożegnał neonki. 4 gatunki po 6-8 ryb daje 24-30 na 160L to jest w sam raz. Brzanki to wariaci. Lubią ganiać kąsać i najlepiej czują sie w swoim towarzystwie. Brzanki będą skubać i Ciebie jak wsadzi rękę do akwa i masz jakieś znamiona.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-09-05, 15:54

Muszę dłużej poobserwować neonki z brzankami, do tej pory tj. 3tyg. zyją spokojnie i nie dokuczają ani podgryzają siebie wzajemnie. Tak samo przeźroczki, zauważyłem że molinezje goniły brzanki różowe, dlatego odłowiłem je do zbiornika 25l wraz z bojownikiem. Wygląda na to ze nie jest im tam za ciasno, aczkolwiek są młode i małe jeszcze. Zbrojniki jak podrosna do ok. 3-4 cm odrazu wędrują do dużego( nie ma co ich męczyć).

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: blue_betta » 2012-09-05, 15:57

Brzanki różowe to duże i bardzo ruchliwe ryby, na dłuższą metę zamęczą się w takiej szklaneczce, nie wspominając, że to lekko mówiąc nieodpowiednie towarzystwo dla bojownika.

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Obsada 160l

Post autor: W_Opo » 2012-09-05, 16:18

hmm chyba mnie nie zrozumiałeś... Bojek jest w akwa 25L z 2x molinezją i 2x zbrojnikiem wielkosci 1,5 cm... W duzym akwa są neonki z brzankami, 3 przeźroczki, 2 kosiarki, 2x duze zbrojniki oraz ... te 5 dużych mieczyków które się uchowały w małym 25l akwarium za młodu i braku lektóry na ich temat. (wkońcu jestem początkujący ciągle)

Docelowo wszystkie zbrojniki beda w 160l, poprostu się boje o te małe i siedzą w tym małym akwa, w którym i tak ich nie widać jeszcze...:)

Teraz dylemat mam poprostu czy jest to dobre połączenie, czy nie będą miały tłoku i przerybienia...

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Obsada 160l

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 16:20

blue_betta pisze:Brzanki różowe to duże i bardzo ruchliwe ryby,
Pojemność dla nich jest ok. Kłopotem w tym akwarium jest tłok.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Obsada 160l

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 16:23

Wymień gatunki ryb w kolejności od tych co lubisz najbardziej do tych co lubisz najmniej. Ja ci postawie kreskę i wszystko poniżej oddajesz do sklepu. To najlepsze i jedyne wyjście. Mówimy oczywiście o docelowej obsadzie 160L. A do 25 bez dyskusji może być bojownik plus krewetki nic więcej. No od biedy małe rybki puki nie dorosną do kilku cm.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

ODPOWIEDZ