Proporczykowiec błękitny (Fundulopanchax sjoestedti)

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
lukasz.www
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 2007-04-29, 11:18
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Przemyśl

Proporczykowiec błękitny (Fundulopanchax sjoestedti)

Post autor: lukasz.www » 2007-07-10, 20:07

Długość: 12 cm (wg niektórych źródeł 15 cm).

Występowanie: Zachodnie wybrzeża Nigerii, system wodny delty Nigru oraz zachodni Kamerun

Odżywianie: drapieżnik, głównie larwy owadów oraz owady opadłe na powierzchnię wody (np. mrówki), także narybek

Temperatura: 22 - 26oC.

pH: 6-8

dH: 6-19o.

Biotop:Bagna, mokradła, okresowe zalewiska i inne wody stojące oraz wolno płynące strumienie

Zbiornik: Nawet dla niewielkiej grupy ryb niezbędne jest akwarium minimum 50, a najlepiej 100 litrowe. Należy hodować z przewagą samic i albo tylko jednego, albo kilka samców (nigdy dwa, ani nawet trzy!).

Zachowanie: Ryby należące do bardziej agresywnych spośród wszystkich proporczykowców. Agresja wobec przedstawicieli innych gatunków ogranicza się właściwie do bardzo stanowczego przeganiania z zajmowanego terytorium, natomiast agresja wewnątrzgatunkowa jest bardzo silna i potyczki pomiędzy samcami kończą się często okaleczeniami, a nawet śmiercią słabszych osobników, gdy te nie mają dokąd uciec, albo gdzie się schronić. Dlatego też bardzo ważne jest trzymanie ryb ze znaczną przewagą samic (konkurencja pomiędzy samcami dotyczy głównie dostępu do jak największej liczby samic) oraz odpowiednio dużego stada ryb (wielu samców) celem rozproszenia zachowań agresywnych. Ryby niewielkie własnego lub innych gatunków będą traktowane jak pokarm (narybek należy do naturalnych składników diety tych ryb i są one bardzo sprawnymi myśliwymi).

Pielęgnacja: Gatunek dla średniozaawansowanych. Ryby wymagają dosyć dużego zbiornika z gęstą roślinnością oraz częstych podmian wody. Ryby te są bardzo żarłoczne i zjadają duże ilości wszelkiego niemal pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Przeżywają w akwarium zwykle nie dłużej niż 2 lata.

Rozmnażanie: Ikra rozwija się zarówno bez jak bez i z diapauzą. W tym drugim przypadku konieczny okres przesuszenia to minimum 4 tygodnie, a najlepiej 6 - 8. Do tarła wystarczy wybrać jednego samca i jedną lub dwie samice. Samice składają ogromne ilości ikry. Jedna może tygodniowo złożyć nawet ponad 100 ziaren. Jednak hodowla bywa niewydajna z powodu bardzo wysokiego odsetka niezapłodnionych czy nierozwijających się jaj (może na skutek wielopokoleniowej hodowli wsobnej, gdyż ryby te w akwarystyce obecne są już od blisko 100 lat). Szanse hodowlane są większe, gdy ikra składana jest w wodzie miękkiej o pH niższym niż 7. W warunkach naturalnych ryby te trą głównie przy podłożu, to też jedynym elementem wystroju akwarium tarliskowego może być kępa torfu włóknistego. Młode niemal zaraz po wylęgu zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu, którym mogą być świeżo wyklute larwy solowca. Zjadają go bardzo dużo i też bardzo szybko rosną. W początkowym okresie życia około 1 mm na dobę. Wybarwiają się już po około 6 tygodniach.
Jest to największy z proporczykowców. Gatunek wytrzymały i odporny na choroby, jeśli tylko woda ma niską zawartość produktów przemiany materii. Dlatego też nie wymaga bardzo szczególnych zabiegów ze strony akwarysty (poza czystością i świeżością wody). Niedostępny w handlu i rzadko dostępny wśród hodowców.
Wyróżnia się około 10 różnych form barwnych (populacji) tego gatunku. W tym oprócz form występujących naturalnie, także formy akwariowe jak też formy o pochodzeniu nieustalonym. Ryby te często występują w tych samych wodach co Epiplatys grahami oraz Aphyiosemion (Chromaphyosemion) bivittatum.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Zablokowany