Filtr Zewnętrzny

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Filtr Zewnętrzny

Post autor: W_Opo » 2012-09-04, 22:27

Mam dość pisania nowego tematu o każdą "pierdółkę" związaną z filtrem zewnętrznym. Jestem prawie zielony w tych filtrach i chciałem się spytać czy można do 3. koszy dodać więcej niż 3 substancje filtrujące np. ceramike+kulki w jednym, oraz czy powinien przepływ na zaworkach na nim powinny być otwarte na maximum ? Proszę o porady dotyczące czyszczenia takiego filtra, jak często to powinno się robić oraz przydatne informacje w tym temacie.

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 00:27

Zaworki musza być na maks otwarte zamykasz je jak czyścisz filtr. Musisz przeczytać w instrukcji czy woda w twoim filtrze idzie z góry do dołu czy z dołu do góry. Masz 3 kosze to myślę że jeden ten przez która woda idzie najpierw zapełniasz wkładem mechanicznym na przykład gąbka włóknina wata. A do pozostałych dwóch dowolne najlepiej biologiczne czyli ceramika biobale. Możesz mieszać ale nie wiem czy ma sens może lepiej użyć woreczków do filtra. I teraz tak wkład mechaniczny czyścisz dość często. Wkład biologiczny co 2 wymiany wody raz jeden raz drugi. Wkłady te biologiczne musisz myć w wodzie tej co wylałeś a akwa. Mechaniczne nie musisz ale możesz. Czyli jak masz układ koszyków MECH-BIO1-BIO2 to co wymiany czyścisz:
MECH
MECH +BIO1
MECH
MECH +BIO2
MECH
MECH +BIO1

i taki cykl. Dzięki temu filtr zawsze będzie przepływny i pełen pożytecznych bakterii
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: matrix82 » 2012-09-05, 15:22

W_Opo pisze:Mam dość pisania nowego tematu o każdą "pierdółkę" związaną z filtrem zewnętrznym.
To mogłeś napisać jeden temat i go nazwać np: "Kilka pytań: Filtr zewnętrzny"
W_Opo pisze:czy można do 3. koszy dodać więcej niż 3 substancje filtrujące np. ceramike+kulki w jednym
Można, tylko wiedz że im więcej takich "zapychających" wkładów tym mniejszy przepływ filtra. A co do kulek to ich nie polecam, moim zdaniem jest to bubel, wymysł aby tylko ludzie kupowali.
W_Opo pisze:Proszę o porady dotyczące czyszczenia takiego filtra, jak często to powinno się robić oraz przydatne informacje w tym temacie
Kazio, rozpisał czyszczenie można powiedzieć "książkowo" ja po prostu czyszczę go wtedy jak się zapcha, tz jak spadnie drastycznie przepływ filtra. :) Tz raz na pół roku może więcej :D
Obrazek

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: W_Opo » 2012-09-05, 15:26

w instrukcji niestety nic nie było napisane o obiegu wody, natomiast jest napiasne tylko " W najniższym dolnym koszu powinien znajdować się materiał filtrujący do wychwycenia większych zanieczyszczeń np. ceramiczne krążki, środkowy kosz moze zawierac rózne materiały. Górny kosz napełniamy gąbką poliuretanową, na tej gąbce jest położony delikatny filtr z waty.

Domyślam się, że w tym wypadku przepływ wody jest dół-góra, obecnie mam włożone filtry (podam od góry do dołu)
-wata
-Gąbka
-ceramika

Nie była by lepsza opcja zamontowanie np.

Waty+Gąbki w jednym koszu, w srodkowym jakiegos czynnika czyszczącego biologicznie, w ostatnim ceramiki.
Ostatnio zmieniony 2012-09-05, 15:34 przez W_Opo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 15:27

Napisz markę filtra. I spróbuj wypatrzec jak sa poprowadzone w filtrze rurki gdzie wylot gdzie wlot
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: W_Opo » 2012-09-05, 15:51

Atman CF-800, 150-250 litrów, 3 kosze poj. 5l, ponizej zdjęcie z opisanym wlotem i wylotem

Obrazek

#matrix82
To mogłeś napisać jeden temat i go nazwać np: "Kilka pytań: Filtr zewnętrzny"
Jakbym wiedział że będzie z nim tyle niewiadomych, i zmian co do zwykłego filtra wewnętrznego to od razu bym utworzył jeden temat. Dodatkowo nie znalazłem podobnego tematu na forum i myślę że jeśli wypowiemy się tutaj może on posłużyć komuś w przyszłości :)

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: Kazio » 2012-09-05, 16:18

Ale w środku. Zobacz jak ida kanały out a jak in i będziesz wiedzieć którędy woda w filtrze plynie czy z in leje się na górny koszyk i z dołu jest pompowane do akwarium czy też woda spływa z inu na dół filtra przechodzi od góry do dołu i wtedy jest pompowana do akwa
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Filtr Zewnętrzny

Post autor: W_Opo » 2012-09-05, 16:29

out leci na sam dół kanalikami w koszyczkach i przez koszyczki jest wyciągana ku górze :)
( pamietam jak składałem )

Osobiście troszkę zmieniłem skład filtra (powodem jest zbyt wysoki poziom azotanów oraz powstawanie delikatnie mlecznej wody )

Na wlocie jest ceramika, następnie zeos, następnie gąbka i wata. Mam nadzieje ze jest to dobrze ułożenie filtrów. Czekam na odpowiedzi i efekty w wodzie ; )

ODPOWIEDZ