rybki w 24 l

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

rybki w 24 l

Post autor: Martusia » 2012-09-14, 20:22

Witam wszystkich to moj drugi post na forum :)


Mam akwarium 24 l a w srodku
1x shubunkin (okolo 7 cm)
2x przylga chinska (okolo 3 cm kazda)

chcialam zapytac czy moge kupic do tego akwarium zwierzatko ktore bedzie czyscilo dno, glonojada lub jakies inne stworzenie?
jesli tak to jakie?

Mialam ampularie ale wlasnie dzis musialam ja wywalic bo od kilku dni sie nie ruszala. Przeczytalam kilka postow na ten temat, dzieki czemu zdazylam ja przelozyc do pojemnika z woda zanim zaczela smierdziec... nie wiem co jest przyczyna jej smierci :(

W akwarium jest zwirek, kilka kamieni rzecznych (okraglych, wygotowanych)
Trzy roslinki - niestety nie sa posadzone w podlozu poniewaz nie wiedzialam jak sie do tego zabrac i akwarium robilam na szybko - wiem, ze to blad.
Filtr wewnetrzny aqua szut super mini 360 (byl taki z zestawu ale wymienilam na ten bo wydawal mi sie lepszy, pracuje duzo ciszej niz tamten).
Termometr alkoholowy - dzieki ktoremu wiem, ze ciezko jest utrzymac stala temperature wody.

Jest tez kilka muszli, ktore wrzucilam tam dla ampularii poniewaz miala pekniecie na skorupce. Ampularii juz nie ma, muszelki zostaly.

Czy warto dokupowac jakies kolorowe maluchy (chcialabym takie co sie nazywaja Platy - nazwa angielska)? nowa ampularie? glonojada? jakies inne stworzenie?

zaznaczam tylko, ze moj szubunkin wyglada na zdrowa rybke, jest bardzo ruchliwy i ciekawski... szybko tez rosnie wiec chyba bede musiala przyspieszyc zakup duzego akwarium.

co do temperatury to waha sie w zaleznosci od pogody... mam male mieszkanie z duzymi oknami na poludnie i zachod w zwiazku z czym slonce ma ogromny wplyw na temperature w pokojach. w akwarium jest srednio okolo 21 stopni (przy niezbyt ladnej pogodzie), kiedy jest slonecznie dochodzi do 24 a ostatnio zdarzylo mi sie zostawic otwarte okno w chlodniejsze dni to temperatura spadla do 19 stopni... wiec jest problem z ustabilizowaniem :(

jakie rybki wytrzymaja w takim akwarium ?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: rybki w 24 l

Post autor: Jarus » 2012-09-14, 20:44

Witam!

Niestety muszę Cię zmartwić - żadna z Twoich rybek nie może być w tym zbiorniku. Rosną zwyczajnie ZA DUŻE.

Shubunkin Goldfish - to rybka do przydomowych oczek wodnych (karaś) a nie do akwarium takiej pojemności. Dorasta w prawidłowych warunkach do około 25 cm.

Przylga chińska - ta dorasta do ponad 10 cm i też nie może być w tym baniaku.

To że ryba się rusza 'żwawo' to nie znaczy że jest jej dobrze. Proponuje oddać ryby (męczą się i długo nie pożyją).

Do takiego baniaczka trzeba wybrać coś znacznie mniejszego.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: rybki w 24 l

Post autor: Martusia » 2012-09-14, 21:07

a czy szubunkin moze byc w 100- 120 l? planuje zakup duzego akwarium ale wieksze niz 120 mi sie poki co nie zmiesci

oczko wodne tez planuje :D ale dopiero za kilka lat

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: rybki w 24 l

Post autor: Jarus » 2012-09-14, 21:17

Ja bym tej ryby w ogóle do baniaka nie pchał - raczej do oczka się nadaje.
120l byłoby ok, ale ciężko z nimi (welony, karasie /złote rybki/) utrzymać roślinność (niszczą, zjadają). I potrzebują wydajnej filtracji bo strasznie brudzą - mają szybką przemianę materii.
Pamiętaj że wolą chłodniejszą wodę - więc w 120-tce jak chcesz mieć coś dodatkowego w obsadzie musi pasować wymaganiami temperaturowymi.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: rybki w 24 l

Post autor: Martusia » 2012-09-14, 21:53

Dzieki!
Akurat o temperaturze wody to wiedzialam poczatku dlatego nawet nie patrze na rybki tropikalne w sklepie :)
Mam nadzieje, ze rybka doczeka warunkow ktore jej sie spodobaja bo narazie nie mam komu jej oddac :(

Jakiego glonojada moglabym w przyszlosci dokupic takim rybkom (oczywiscie do wiekszego akwarium) ?

ODPOWIEDZ