Testy parametrów wody

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Basslover
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2012-08-25, 10:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Olkusz

Testy parametrów wody

Post autor: Basslover » 2012-09-21, 16:13

siema,

Tak myślałem o założeniu nowego tematu na temat testów parametrów wody.

Chodzi mi o to żeby "stare wygi" forum pomogły wybrać najlepsze testy kropelkowe czy to paskowe.

Wiem, że już taki temat był dawno temu ale pasowało by go odświezyc z racji rangi i powagi sytuacji :)

dzięki za pomoc

pozdrawiam

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Jarus » 2012-09-21, 20:15

Nie jestem 'starym wygą' ale Ci od razu napiszę: jeżeli do tego poważnie podchodzisz ZAPOMNIJ o testach paskowych. Mają to do siebie że 'coś tam' pokazują.
Chcesz mieć zdrowe ryby i rośliny musisz wiedzieć DOKŁADNIE ile czego jest w wodzie. Tylko testy kropelkowe.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Martusia » 2012-09-21, 21:03

Ja testuje wode paskowymi ale zauwazylam ze co dzien pokazuja cos innego wiec nie wiem jak rybki tam przezyly :D
Chce kupic kropelkowe ale sa dosc drogie dlatego chcialam sie ograniczyc do najwazniejszych poki nie bedzie mnie stac na wiecej ;)
Nie pytam o to, ktorej o firmy bo w UK pewnie sa w sprzedazy inne niz w Polsce ale chodzi mi o to ktore parametry sa najbardziej sitotne (przynajmniej na poczatku)
Wiec dolaczam sie do tematu bo bardzo chcialabym sie dowiedziec troche wiecej

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Jarus » 2012-09-21, 21:20

Konieczne są z punktu widzenia ryb są NO2, NO3 i NH3/NH4. Tyle że w prawidłowo prowadzonym baniaku (regularne podmiany, nieprzekarmianie ryb, sporo roślin) NO2 i NH3/NH4 nie powinno raczej przekroczyć zera.
Dla dobrej kondycji roślin potrzeba PO4 i NO3. O teście na Fe różnie mówią - ponoć nie zawsze oddaje prawidłowe wartości.
Dla sprawdzenia jakości wody pod ryby (jak ktoś koniecznie chce skorygować) przyda się PH, GH i KH.

Generalnie dla początkujących bym polecił NO3, PO4 w kropelkach.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Martusia » 2012-09-21, 21:59

a chlor?

Basslover
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2012-08-25, 10:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Olkusz

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Basslover » 2012-09-22, 00:46

a moze jakies konkretne nazwy firm i zestawów, testów?

Awatar użytkownika
Tissien
Stały bywalec
Posty: 161
Rejestracja: 2012-05-27, 16:26
Pojemność akwarium: 98
Imię: Marta
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Tissien » 2012-09-22, 09:22

Martusia pisze:a chlor?
Martusia chlor odparowuje sam z wody i jeśli odstawiasz wodę na 24 godziny przed podmianą to nie masz się co o to martwić (pamiętaj tylko że butelka/wiadro/garnek w którym trzymasz wodę do podmian musi mieć jakiś nie zatkany otwór). Jeśli martwisz się czy 24h to wystarczająco długo możesz odstawiać wodę na dłużej dla uspokojenia własnego sumienia, ale nie jest to konieczne.

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Lermi » 2012-09-22, 09:53

A co wtedy gdy w wodzie jest chloramina? Testy na chlor się przydają w szczególnych przypadkach. Lepiej chyba zainwestować w skuteczny uzdatniacz, niż testować wodę przy każdej podmianie :)
Nie tylko chłopaki lubią robaki

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Jarus » 2012-09-23, 12:39

Basslover, ja używam testów firmy SERA. Są też inne firmy (np. JBL) ale nie miałem z nimi do czynienia więc nie wiem które praktyczniejsze w użyciu.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Testy parametrów wody

Post autor: maol » 2012-09-24, 11:42

Chlor i chloramina to dwie zupełnie różne substancje. Tak jak węgiel i węglany :)

Co do testów - najważniejsze dla akwarysty są NO3, test na twardość kH oraz odczyn pH. Przy nowych zbioenikach moze również przydać się NO2 i NH3.
Rośliniarze wskażą również testy na PO4, Fe oraz inne pierwiastki - ale to już jest luksus :)

Testy paskowe maja bardzo niewielka wartość użytkową i są baaardzo niepewnym źródłem wiedzy. Znacznie lepiej zainwestować w dowolny test kropelkowy, który niezależnie od producenta dla potrzeb akwarystów są wystarczająco dokładne (bo wszystkie działają na tej samej zasadzie niezależnie od marki :) ).
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Testy parametrów wody

Post autor: Lermi » 2012-09-27, 19:07

Zupełnie i całkowicie się zgadzam, że chlor i chloramina to zupełnie coś innego :) Chodziło mi bardziej o to, że jeśli jest dodawana do wody, to już 24h nie pomogą. Pomijając inne wspaniałości, które w naszej kranóweczce mogą się znajdować. Przecież uzdatniacz to nie majątek. A i jeśli chodzi o polecane testy to masz rację proponując powyższe. Dodałabym tylko, że niekiedy warto kontrolnie sprawdzać NO2 nawet przy ustablilizowanym zbiorniku. W szczególności po wakacjach :D
Nie tylko chłopaki lubią robaki

ODPOWIEDZ