Nieznośne nitki z glonów.

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

RozenPL
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2012-10-09, 19:11
Pojemność akwarium: 30
Imię: Czarek
Lokalizacja: Dęblin

Nieznośne nitki z glonów.

Post autor: RozenPL » 2012-10-09, 19:53

Witam serdecznie.
Proszę o pomoc z moim małym zbiorniczkiem, mianowicie:
jest to zwykłe akwarium jakie można kupić w zestawie w internecie, jednak zostało prawie wszystko wymienione ( oprócz filtra:( ). Akwarium rekreacyjne, jednak nie chcę by było brzydkie a rybki w środku miały źle.
- zbiornik 30 litrów wystartował okolo 2 miesiące temu;
- podłoże: ADA New Amazonia
- oświetlenie: 2x11W Aquael ( 6500 i 8000)
- temperatura :25
- parametry wody ( niestety posiadam tylko testy paskowe JBL-a)
- CL2 mg/l - 0
- pH 7,0
- KH 10
- GH 7
- NO2 0
- NO3 10
- filtracja: niestety jest to jedyny niewymieniony element: mały filterek Hanza Aquaristuc HJ-111B ( w środku zamiast gąbki wsadziłem Dual Active Carbon Sponge AZOO)
- obsada: 12 Neon
2 Otoski
- roślinność: ? - nie wiem tak naprawdę, wziąłem to co było w sklepie. Glosi już nie ma ( zabiło ją złe wcześniejsze oświetlenie - teraz świecę 8h dziennie),
z tyłu mam rośliny szybko rosnące, jakiś mech i trawka.
- podaję: CO2 w płynie Easy LIfe ( 1ml dziennie),
Fe przed zgaszeniem światła ( 0,2 ml) - od tygodnia
Mikro i Makro ( rozpuszczone razem, 1ml dziennie) - od tygodnia.
PROBLEM: od 3 dni na roślinkach widać przebrązowienia ( roślinki z tyłu rosną bardzo szybko i często trzeba je przycinać)- widać przebrązowienia przy łodydze. Pojawiły się też glony nitkowate około 1cm w małej ilości. Poszukałem i zastosowałem się do metody : CO2 - 3ml dziennie ( przestałem nawozić). Glony są takie same a przebarwienia nie zniknęły. Boję się zaciemniać na 3 dni bo mi roślinki padną.
1. Czy to wina zbyt mocnego nawożenia? Mam ADĘ ale nie nawoziłęm od samego początku.
2. Może to jednak filterek? Widać, że ma dużą moc jednak z racji małych gabarytów jest zamocowany blisko powierzchni i nie ściąga syfu z dna. W przyszłości zakupię kaskadę AQUAEL FZN-1.
Dodam, że wymieniam wodę raz w tygodniu około 10l.
Proszę o rady. Wiem, Ze to małe akwarium jednak daje dużo radości Mojej małej Córeczce jak i całej Rodzinie.
Z góry dziękuje za zainteresowanie i dobre rady.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

tszym
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2012-10-02, 21:18
Pojemność akwarium: 100
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Mąkoszyce Wlkp.

Re: Nieznośne nitki z glonów.

Post autor: tszym » 2012-10-09, 21:18

Nie jestem ekspertem dopiero zaczynam podobnie jak twoje moje akwa wystartowało też około 2 miesiące temu. Zaczynałem w ogóle bez testów, potem wpadły mi w rękę testy paskowe, a teraz używam kropelkowych. Według doświadczonych akwarystów są dokładniejsze. Brakuje tutaj testu na fosforany po4 lub zapomniałeś podać bo chyba paskowy jbl ma też po4. Poziom fosforu może mieć tutaj znaczenie. Ja nawożę solami rozrobionymi w wodzie destylowanej. Wtedy mam możliwość dozowania osobno poszczególnych składników. Informacje na ten temat znalazłem na tym forum pozwolę podać sobie linka. http://e-akwarystyka.pl/topics3/18038.htm

RozenPL
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2012-10-09, 19:11
Pojemność akwarium: 30
Imię: Czarek
Lokalizacja: Dęblin

Re: Nieznośne nitki z glonów.

Post autor: RozenPL » 2012-10-09, 22:19

Niestety w tych testach nie ma PO4. Zgadza się, są dokładniejsze ale i droższe ( choć to nie jest wykładnik)
Jutro zakupie najprawdopodobniej kropelkowe testy na PO4 i zobaczę co w wodzie piszczy. Tylko czy dalej odstawiać wszystkie sole?

tszym
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2012-10-02, 21:18
Pojemność akwarium: 100
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Mąkoszyce Wlkp.

Re: Nieznośne nitki z glonów.

Post autor: tszym » 2012-10-09, 22:31

Potas możesz spokojnie lać, a co do azotu i fosforu to zobaczysz po testach. Myślę że też można lać magnez i mikroelementy ale mogę się mylić. Może wypowie się ktoś bardziej doświadczony. Poczytaj o nawożeniu piszą, że glony powstają jak są jakieś niedobory składników więc myślę, że nie można zupełnie odstawić soli.

ODPOWIEDZ