Jakie filtry do 200L

Moderator: ModTeam

Zbynek
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2012-04-15, 03:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Jakie filtry do 200L

Post autor: Zbynek » 2012-04-15, 03:24

Mam w planie na nowo wystartować z akwarium ale zatrzymałem się w latach '90 później próbowałem jeszcze coś zbudować ale zawsze coś stanęło na przeszkodzie.
Mam nadzieję, że w tym sezonie się uda. Więc mam do was kilka pytań a zacznę tu od filtra.
W Planie mam 200L 100x40x50cm Akwarium miała by być ogólne z mieszanymi rybkami oraz roślinnością. Fanem malawi nie jestem więc ogród musi być. Myślę o JBL cp e900 pewnie nowy model green line. Jeśli są jakieś za i przeciw, pomiędzy stary nowy model będę wdzięczny za informację.
I teraz pytania czy taki filtr zapewni odpowiednią filtrację biologiczną i mechaniczną? Czy może potrzebował bym jakiegoś uzupełnienia filtracji mechanicznej w postaci filtra wewnętrznego? Jeśli tak to jakiej wielkości/mocy byłby wystarczający na uzupełnienie kubełka? Czy może sam prefilterek do kubełka załatwiłby sprawę ?
I jeszcze sprawa samego filtra taki JBL cp e900 posiada w standardzie koszyk z ceramiką i 3 z gąbkami? A jak ma się to do realiów ? Czy tak może zostać czy wypadało by dołożyć coś do któregoś koszyka (inną ceramikę, biobale, węgiel) i co ewentualnie ?
Wiem, że woda z kubełka spływająca z deszczowni po przez ruch wody napowietrza ją, ale czy wystarczająco ? Z tym, że taka woda spadająca z wysoka dosyć hałasuje, a mnie zależy na maksymalnym wyciszeniu zestawu i nawet szafeczka na kubełek została by odpowiednio wyciszona.
Więc chciałbym uniknąć czegoś takiego ja widzimy na tym filmiku od 0:18s.
http://www.youtube.com/watch?v=GFMEA...eature=related
Wiem że pokrywa troszkę to wyciszy ale nie wiem na ile.
Chciałbym aby ewentualna moja deszczownica była praktycznie zrównana z wodą lub pod nią. Jak możemy zauważyć na poniższych filmikach.
http://www.youtube.com/watch?v=kOVt-RCJnPY
http://www.youtube.com/watch?v=hWkhK...eature=related
Tylko czy taka deszczownica umieszczona lekko nad powierzchnią wody,lub prawie równo z nią zapewni napowietrzenie? Co do deszczownicy umieszczonej pod powierzchnią wody to wydaje mi się, że wody już nie napowietrzy.
Więc pojawia się jeszcze kwestia napowietrzania. Jeśli potrzebowałbym dodatkowego filtra wewnętrznego to on mógłby poprawić sprawę napowietrzania, ale czy sam taki filtr wewnętrzny napowietrzył by odpowiednio wodę i jakiej musiał by być wielkości/mocy aby poradzić sobie z napowietrzeniem?
Jeśli jednak filtr wewnętrzny do oczyszczania wody nie byłby mi już potrzebny to zostaje sprawa samego napowietrzenia wody. Więc czy do samego napowietrzenia wystarczyłby jakiś nie duży filtr wewnętrzny i jaki ewentualnie by wystarczył.
Wiem, że napisałem tego sporo i pewnie zagmatwania ale byłbym wdzięczny za ewentualne rady.
Ostatnio zmieniony 2012-10-10, 05:02 przez Zbynek, łącznie zmieniany 1 raz.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie filtry do 200L

Post autor: Łoren » 2012-04-15, 08:38

Co do kwestii napowietrzania - jeśli problem tkwi w dostarczeniu rybom tlenu to zapewnią im to rośliny.Falująca powierzchnia wody będzie zupełnie wystarczającym napowietrzaniem zbiornika. Przy takim akwarium nie ma potrzeby stosowania dwóch filtrów osobno mechanicznego i biologicznego.Lepiej zastosować jeden filtr o dużym złożu biologicznym uzupełnionym o gąbki . może ewentualnie do zbiornika włożyć jakiś kamień napowietrzający i małą pompkę napowietrzającą tak na wszelki wypadek - gdyby wystąpiła przyducha itp - do zastosowań doraźnych.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Jakie filtry do 200L

Post autor: Plewek01 » 2012-04-16, 00:56

Łoren pisze:o dużym złożu biologicznym uzupełnionym o gą
Ja bym tu jednak dał jakiegoś mechanika i darował sobie duże złoża biologiczne...choć nie wiemy jak gęsto będzie obsadzony zbiornik...ale jeśli gęsto to i kamień lub pompkę bym sobie darował :)

Zbynek
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2012-04-15, 03:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Re: Jakie filtry do 200L

Post autor: Zbynek » 2012-10-10, 05:02

Chciałbym odświeżyć mój wcześniejszy temat, ponieważ wcześniej nie udało mi się wystartować ze zbiorniczkiem. Mam nadzieję, że już nie długo mi się to uda i chciałem dopytać o kolejne interesujące mnie rzeczy.
Jak można przeczytać w temacie interesuje mnie filtr zewnętrzny do 200L. Początkowo wybór padł na JBL e900(e901) plus ewentualnie jakiś wewnętrzny mechanik. Z powodów napisanych w moim poprzednim poście chyba jednak zrezygnuję z JBL. Poważnie zacząłem się zastanawiać nad Unimaxem 250.
Jednak w mojej nowej koncepcji chciałbym uniknąć wkładania do środka filtra mechanicznego i pomyślałem, że może zamontowałbym większy kubełek to jedna sprawa. Drugą sprawa jaki ma to być kubełek. Chodzi mi jakie dobrać odpowiednie parametry aby spełnił swoje zadanie a nie zrobił mi młyna w akwarium. Wiadomym jest, że wszyscy chcemy filtra niezawodnego, wtedy według większości opinii idziemy w stronę Eheima. Ale dla mnie jest jeszcze bardzo niezmiernie ważna sprawa a mianowicie kultura pracy: dźwięk, głos wydawany przez filtr.
Dla mnie jako osoby z wysoką nadwrażliwością słuchową to bardzo ważne. Dlatego prosiłbym również użytkowników którzy posiadali na swoim stanie różne filtry wiodących producentów (JBL, Aquael Unimax, Tetra, Eheim ) o swoją ocenę kultury pracy danych filtrów. Bo jeśli np taka Tetra była by zupełnie bezgłośna podług innych również mógłbym ją nabyć.
Ja swoją szafkę w której stałby filtr i tak bym maxymalnie wygłuszył/wyciszył styropianem, gąbką , jakąś pianką itd. Więc możliwe, że różnice w wydawanym dźwięku przez filtry były by nie zauważalne lub nie było by ich w ogóle słychać. Na czym by mi najbardziej zależało.
Myśląc o większym kubełku pomyślałem o Unimax 500, jednak przy 200L boję się, że przepływ 1500L/h to troszkę za dużo. Zainteresowałem się filtrami Eheim jeśli miały by być najlepsze i do tego ciche to myślę, że mógłbym do nich dołożyć. Interesuje mnie model 2226 180-350L 950L/h pojemność wkładów 4,9L. Z tym że nie wiem czy byłby wystarczający jako mechaniczny i biologiczny. Ma tylko 2 kosze wiec trzeba było by poupychać wspólnie gąbki oraz ceramiki itd chcąc dodać różne media trzeba było by je wrzucić do jednego koszyka. Kolejny 2228 250-600L 1050L/h pojemność wkładów 7,3L mimo, że jest do max 600L to ma tylko 100L/h więcej od poprzednika więc chyba wirówki w akwa by nie zrobił a ma już 3 kosze i znacznie więcej pojemności na media.
Zainteresował mnie jeszcze model z najnowszej serii 2073 180-350L 1050L/h pojemność wkładów 5l, czyli jego parametry to takie połączenie 2226 i 2228. Zachowanie pojemności na media z 2226 ze zmianą na 3 kosze , co było by wygodne i większy przepływ z 2228. Może było by to dobrym kompromisem ? Choć czytałem na forum, że z nowych modeli zdarzały się przecieki spod przycisku napełniania. Może panują jakieś opinie, że jednak starsze modele są trwalsze od nowszych? Jeśli tak to będę wdzięczny za opinie jak i sugestie który z tych Eheim'ów byłby odpowiedni. oraz za opinie co do dźwięku pracy różnych filtrów jeśli macie porównanie.

ODPOWIEDZ