wino wytrawne

Błotniarki stawowe

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

aneta_klb
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 2007-05-31, 17:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Aneta
Lokalizacja: Kluczbork

Błotniarki stawowe

Post autor: aneta_klb » 2007-07-12, 15:04

Witajcie :)
Od jakiegoś miesiąca mam w swoim akwa (10l) 2 ślimaki - z tego co się zorientowałam są to błotniarki stawowe. Chyba się dobrze zadomowiły, bo wydały na świat niezłą gromadkę nowych ślimaczków. Są malutkie, białe i milimetrowe... Teraz się zastanawiam czy te ślimaki nie są szkodliwe? Tzn. , czy nie zjedzą mi roślinek itp.. Dotychczas nie zauważyłam tego typu zachowań, ale kto wie...

Możecie mi doradzić? Byłabym wdzięczna ;))


Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: maol » 2007-07-12, 15:09

Zjedzą roślinki - są bardzo żarłoczne... i będą się mnożyły szybko i bez końca. Odławiaj potomstwo tak szybko, jak potrafisz.

To fajny ślimak, ale raczej do oczka wodnego.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Vinnitshekh
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2007-06-06, 14:07
Pojemność akwarium: 140
Lokalizacja: Polska

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: Vinnitshekh » 2007-07-12, 15:12

Zjedza ci roslinki i rozmnoza sie dziko. Sam mam plage blotniarek. Lepiej je wypuscic do jakiegos stawu, niz trzyamc w akwa.
Art is the expresion of a dream. And dreams, my friend, are what we are as heart...

Vinnitshekh - Slimak Chaosu

aneta_klb
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 2007-05-31, 17:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Aneta
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: aneta_klb » 2007-07-12, 15:15

Kuuurczę... Szkoda, bo się do nich przyzwyczaiłam... :(( A gdybym tak sobie chociaż jednego zosawiła??

[ Dodano: 2007-07-12, 15:18 ]
Aha, jeszcze jedno. Rodzice tej gromadki to na pewno błotniarki, ale mam jeszcze jednego innego, nieco mniejszy... i ma inną muszelkę... http://www.akwarium.net.pl/Foto/malkows ... aczek1.jpg <- wygląda tak
(fotka nie jest moja, ale nie potrafiłam opisać jak wygląda, więc skorzystałam ze strony internetowej o ślimakach)

Ten też jest szkodliwy??

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: maol » 2007-07-12, 15:29

... i tu jest pies pogrzebany. Ten ślimak to obojniak. Niby zwykle mnożą się jak są dwa, ale z tego co wiem jak masz jednego, to potrafi "sam ze sobą".

Drugi ze ślimaków będzie Ci sie mnożył jeszcze szybciej i jest jeszcze bardziej żarłoczny. Wróg, wróg przeklęty .... Usuwaj szybko, póki masz pojedyńcze sztuki, a nie setki.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

aneta_klb
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 2007-05-31, 17:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Aneta
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: aneta_klb » 2007-07-12, 15:54

ojejejej... biedne ślimaczki...

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: maol » 2007-07-12, 15:59

Pamiętaj, że namnażanie następuje w postępie geometrycznym. Czyli najpierw rozmnoży Ci się 1 para, potem 10, potem 100, potem... nie nadążysz wyławiać. Wypełnią akwarium, pokój, mieszkanie. Wyrzucą wszystkich z Twojego miasta. Następnie zagłada obejmie gmine, powiat, województwo, państwo, kontynent. Następne pokolenie opanuje świat. :-D

... aż tak to źle nie będzie, ale jak od razu nie zareagujesz, możesz mieć akwarium z pięcioma rybami i tysiącem małych, biednych ślimaków.

... i wtedy tylko bocje uratują nas przed całkowitą zagładą :mrgreen:
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

aneta_klb
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 2007-05-31, 17:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Aneta
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: aneta_klb » 2007-07-12, 16:31

Zostawię sobie jednego chociaż...

[ Dodano: 2007-07-12, 16:31 ]
A w Akwa mam 3 bojowniki tylko :)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: matmax426 » 2007-07-13, 21:27

ani jednego!
jak znajdziesz jaja na roślinie to też je zniszcz.
te ślimaki to szkodniki, jak koniecznie chcesz ślimaka w akwa to niech Vinnitshekh ci podpowie jakiego, on się zna

Awatar użytkownika
Vinnitshekh
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2007-06-06, 14:07
Pojemność akwarium: 140
Lokalizacja: Polska

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: Vinnitshekh » 2007-07-13, 22:25

Mysle ze wszyscy ci slusznie radza, nie zostawiaj sobie ani jednej blotniarki. One sie szybko mnoza, nawet bez udzialu partnera. Moga przenosic pasozyty a nawet motylice watrobowa (grozna dla ludzi i zwierzat domowych), ponadto zjadaja roslinki.
Jesli chcesz miec slimaka, ktory oczyszcza dno z martwych resztek roslin i z pokarmu polecalbym ci swiderka. Odzywia sie tylko derytusem (resztkami), zakopuje w dnie i zuzywa malo tlenu. przekopujac dno dodatkowo je natlenia co sprawia, ze nie rozwijaja sie bakterie beztlenowe.
Ladnym, ozdobnym slimakiem ejst ampularia. Jesli ma co jesc (mozna podawac salate lub tabletki roznego rodzaju), to nie rusza roslinek. Za to swietnie czysci dno i rosnie bardzo duza (moja ma z 6 cm srednicy). W Polsce mozna kupic ladne odmiany - zlota lub nawet blekitna.
Jako slimaka do glonow polecalbym zas neritie o ktorej juz nie raz pisalem. Neritia ma wiele odmian barwnych, wogle nie zjada roslin. Mozna sobie kupic na alegro odmiany w kropki, w paski a nawert z kolcami. W sumie nie zjada chyba niczego poza glonami. Dlatego kupuje sie ja jesli sie ma glony, bez nich slimak padnie z glodu. No i dodatkowa informacja: neritie nie radza sobie zupelnie z glonami nitkowatymi.


Zas jesli o chodzi o Twoja blotniarke - wypusc ja do rzeczki lub stawu. Na pewno bedzie jej dobrze w naturlanym srodowisku. :)
Art is the expresion of a dream. And dreams, my friend, are what we are as heart...

Vinnitshekh - Slimak Chaosu

aneta_klb
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 2007-05-31, 17:57
Pojemność akwarium: 0
Imię: Aneta
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: aneta_klb » 2007-07-15, 16:57

Hej... Skoro tak mi radzicie to dobrze, wypuszcze je :( Poszukam tej ampularii w zoologicznych, ale nie wiem czy mi się uda, bo mieszkam w mały mieście i ślimaki to rzadkość :(
Nie wiem czy uda mi się dobrze wyskrobać te małe zza filtra...

Dziękuję za rady, pozdrawiam:*

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Błotniarki stawowe

Post autor: maol » 2007-07-17, 19:07

ampularię powinnaś dostać bez większego problemu - to popularny gatunek.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ