Filtracja mechaniczna do 160l

Moderator: ModTeam

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

Filtracja mechaniczna do 160l

Post autor: piotrde2806 » 2012-12-22, 23:52

Mam w swoim baniaku kubełek MidiKani 800. Nie wiem czy pompka jest wadliwa, czy może tak on powinien działać, ale woda przy wylocie cieknie jak "krew z nosa". Gdybym podpiął deszczownię to pewnie woda nie doszłaby do ostatniej dziurki. Zastanawiam się czy nie oddać pompki na gwarancji. A może ona taka po prostu jest? Zanim więc to zrobię zapytam o wasze zdanie.
Przeczytałem gdzieś w postach Łorena, że filtr jako biolog nie musi być mega wydajny, ale ważne żeby miał dobre media biologiczne. Stosując się do tej teorii chcę dokupić jakiś filtr wewnętrzny do filtracji mechanicznej, który porządnie przeczyści wodę, zbierze syf ze zbiornika, wprowadzi trochę cyrkulacji do akwarium i zapewni porządny ruch tafli. Co byście polecili?

Awatar użytkownika
spicy99
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2011-03-30, 22:41
Pojemność akwarium: 128
Imię: Maciej
Lokalizacja: Słoneczne południe

Re: Filtracja mechaniczna do 160l

Post autor: spicy99 » 2012-12-23, 01:41

piotrde2806 pisze:Mam w swoim baniaku kubełek MidiKani 800. Nie wiem czy pompka jest wadliwa, czy może tak on powinien działać, ale woda przy wylocie cieknie jak "krew z nosa"
A dobrze go odpowietrzyłeś? Jeśli kupiłeś nowy to wątpliwe aby coś było nie tak.
piotrde2806 pisze:chcę dokupić jakiś filtr wewnętrzny do filtracji mechanicznej, który porządnie przeczyści wodę, zbierze syf ze zbiornika, wprowadzi trochę cyrkulacji do akwarium i zapewni porządny ruch tafli. Co byście polecili?
Może kupić sobie zwykły korpus z turbiną za gorosze i do kupić do tego gąbkę. A jeśli cały filtr to może być AquaEl turbo np.
Było m.in. ~60l
Jest - 128l - ogólne
Obrazek
''Rybom woda, ludziom zgoda'' - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl - częstochowskie forum akwarystyczne

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

Re: Filtracja mechaniczna do 160l

Post autor: piotrde2806 » 2012-12-23, 21:12

Wyczyściłem dziś rurki od kubełka i pompkę (wirnik), rzeczywiście zaczęło pracować o wiele lepiej. Tylko zastanawia mnie fakt, że mówi się o czyszczeniu kubełka co 6 miesięcy, kiedy ja go mam 2 tygodnie i czyszczę go już drugi raz. Dziwna sprawa.

Awatar użytkownika
spicy99
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2011-03-30, 22:41
Pojemność akwarium: 128
Imię: Maciej
Lokalizacja: Słoneczne południe

Re: Filtracja mechaniczna do 160l

Post autor: spicy99 » 2012-12-23, 22:37

Zawsze można założyć prefiltr na wlot ;)
Było m.in. ~60l
Jest - 128l - ogólne
Obrazek
''Rybom woda, ludziom zgoda'' - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl - częstochowskie forum akwarystyczne

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Filtracja mechaniczna do 160l

Post autor: kbtor » 2012-12-24, 18:52

piotrde2806 pisze:Przeczytałem gdzieś w postach Łorena, że filtr jako biolog nie musi być mega wydajny, ale ważne żeby miał dobre media biologiczne. Stosując się do tej teorii chcę dokupić jakiś filtr wewnętrzny do filtracji mechanicznej, który porządnie przeczyści wodę, zbierze syf ze zbiornika, wprowadzi trochę cyrkulacji do akwarium i zapewni porządny ruch tafli. Co byście polecili?
Nic. Ten filtr jest wystarczająco mocny na takie akwarium. Jeśli masz problemy z przepływem wody to zazwyczaj jest to wina zapowietrzonego kubełka.
Najlepiej by było taki filtr wsadzić do wanny, wyjąć wkłady, zalać filtr, podstawić wiadro z wodą i uruchomić filtr. Jeśli nadal by był bardzo mały przepływ, możesz spróbować obracać kubełkiem, również do góry nogami. To z pewnością by pomogło odpowietrzyć filtr.
Inna sprawa, że zapowietrzony filtr zazwyczaj informuje o takim zdarzeniu dość głośną pracą.
Jest jeszcze inny sposób na sprawdzenie czy wirnik jest sprawny. Otwierasz filtr i zdejmujesz głowicę. Otwierasz zawór czy co tam jest aby dostać się do wirnika. Jak już odkryjesz wirnik, to sprawdź czy trzpień jest cały i czy z samym wirnikiem wszystko w porządku. Jak uznasz że jest wszystko dobrze to wsadź wirnik na trzpień, ale nie zamykaj zabezpieczenia. Weź głowicę tak, aby wirnik nie wypadł i włącz do gniazdka, maksymalnie na 1 sekundę. Wirnik powinien hałasować i szybko się kręcić. Jeśli się nie kręci, to znaczy ze masz uszkodzoną głowicę.
Obrazek

ODPOWIEDZ