Akwarium 200-240 litrów

Moderator: ModTeam

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2012-12-18, 11:30

Witam serdecznie.
Fajnie, że jest takie forum - kopalnia wiedzy Nie ukrywam, że liczę na waszą pomoc - moim celem jest stworzenie zajefajnego akwarium, które będzie cieszyło moje oko i oko mojej żony, która z kolei jest przeciwna akwarium ponieważ dawno dawno temu miała mały baniaczek który jak mówi był zielony (od glonów) i "śmierdział"
Osobiście też miałem akwarium 100l Niestety pewnego ranka wstając z łóżka wdepnąłem w sporą kałużę. Akwa zaczęło przeciekać i prawie 100l znalazło się na podłodze.
Kurczę mam nadzieję, że nie spotka mnie to drugi raz
Było to dawno temu (w latach 90tych) technika poszła do przodu dlatego też potrzebuję waszej pomocy aby nic nie zepsuć już na początku.
Czytam forum ale wiadomości jest mnóstwo i ciężko wszystko ogarnąć.

Planowany start będzie dopiero mniej więcej w maju, pieniążków trochę na to mogę przeznaczyć - tylko teraz co i jak? Czy możecie poradzić a najlepiej jeśli można to dać linki bo tak:

baniak będzie 200-240L i teraz jaki filtr do tego potrzebny (tu prosiłbym o jakiś link najlepiej z alegro abym mógł coś takiego zakupić) wystarczy wewnętrzny czy musi być też zewnętrzny??

Jakie oświetlenie??

O roślinach to wogóle pojęcia nie mam

No i rybki - chciałbym neonki i ramirezki - czy one mogą być razem?? i ile może ich być w takim baniaku?? No i jeszcze jakie rybki możnaby z nimi trzymać?

Pytań w mojej głowie jeszcze steki

Gdyby ktoś zechciał pomóc mi to czekam z niecierpliwością na odpowidzi, rady i porady

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-18, 15:45

Siemka witam!!!
Filtr będziesz potrzebował kubełkowy najlepiej z przepływem 1200/h. Ja mam tetratec ex1200 i sprawdza się świetnie. Polecam poszukać na allegro w używanych. Nowy ex1200 kosztuje ponad 500zł a ja kupiłem za 125 bo ma urwaną rączkę od głowicy z zaworami co w niczym mi nie przeszkadza.
Oświetlenie hmmm jeśli będziesz miał malawi lub tanganika to polecam taśmy led. Postaram się niedługo zrobić o nich tutorial; jak je polutować jakie zasilanie itp bo ostatnio się z tym bawię.
Na temat roślin się nie będę wypowiadał bo się za bardzo nie znam.
Co do tych rybek to neonków możesz mieś spokojnie 40-50sz. Ramirezek nigdy nie miałem ale na pewno się ktoś wypowie na ich temat. Co do innych ryb oczywiście denne: kirysy, bocje, kosiarki, zbrojniki (ale te mniejsze jak zbrojnik niebieski). Do wyboru do koloru

Co do rad. Jeśli nie masz żadnego sprzętu to poszukaj używanych zestawów. Na allegro można często spotkać naprawdę dobre okazje gdzie kupisz od razu baniak, filtr, grzałkę i pokrywę z oświetleniem za bezcen. Mój kuzyn kupił ostatnio właśnie taki zestaw 200l za 400zł i dostał do tego szafkę gratis.
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: blue_betta » 2012-12-18, 20:29

* jeżeli nie malawi, to dobrze by było, gdybyś dał 3x30W światła
* wypisz nam rośliny, które Tobie się podobają, a my postaramy się coś podpowiedzieć
* ramirezy i neony jak najbardziej mogą być razem :) Ramirezy spokojnie ze 2-3pary, neony to zależy jakie

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2012-12-19, 18:31

Kurcze jakoś tak nie bardzo mam przekonanie do używanych rzeczy. Ciągle mam obawy że takie używane akwarium mi pęknie i zaleje sąsiadów. Ten filtr zewnętrzny też może spowodować zalanie. Wiadomo używki duuużo tańsze ale...
No dobra czyli filtr muszę mieć zewnętrzny tak? rozumiem, że wewnętrzny nie da rady.
Znajomy polecił mi JBL e1501 200-700L - jest trochę tańszy od tego Twojego Piotrek.
Co o nim myślicie?
Światło 3x30W jak polecił Michał

Teraz pytanie o podłoże bo czytałem tu na forum że najpierw ziemia ogrodnicza - 3cm i na to żwir 4-5 cm czyli razem 8 cm aż tyle??

Sadząc roślinki to sadzi się je w tym żwirku czy w ziemi??

No i jeżeli one si ukorzenią i będę chciał taką roślinkę przesadzić to co? Przecież korzenie się rozejdą po całym akwarium czy nie?

Czy na tą ziemię można dać zamiast żwirku piasek?

No i jeszcze pytanko o rybki - molinezje i bojownik do tego zestawu pasuje??

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: blue_betta » 2012-12-19, 23:18

* Zmoczona i przysypana ziemia nie będzie miała 3cm :oczko:
* Rośliny sadzisz jak już przysypiesz ziemię.
* Korzenie z czasem się rozrosną, dlatego nie zaleca się częstego przesadzania roślin w LT. * Jeśli jednak musisz, zawsze możesz sobie pomóc nożyczkami.
* Piasek będzie zbyt drobny.
* IMO molki i bojownika można dołożyć :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: Łoren » 2012-12-20, 15:42

Ja bym może zaczął z innej beczki - ponieważ wszystko jest na etapie planowania dobrze by było gdybyś się określił co w ogóle chcesz mieć w tym akwarium...jak ma ono docelowo wyglądać . Wiemy już że ogólny kierunek to rośliny i ryby - możesz to zrobić tak - wpisać w Google aquascaping , kliknąć w grafikę i otworzy się ...cale mnóstwo róznych baniaczków. Wybierz coś co Ci się podoba i spróbujemy jakoś temat ugryźć. Bierz pod uwagę to że większość z galerii jakie będziesz oglądał to wykonania iście mistrzowskie i żeby ten poziom wiedzy i umiejętności posiąść trzeba wielu lat praktyki. Ale możemy w jakimś kierunku powoli podążać , spróbujemy dobrać odpowiedni sprzęt i pozostałe klamoty tak żeby było to wszystko sensownie zrobione.
Najważniejsza uwaga - nie pobieraj nauki w sklepach i na allegro - bo Cię wystukają z kasy a skutek będzie odwrotny do zamierzonego.
Szukając wiedzy na forum/ach kieruj się jedną zasadą - osoba udzielająca porad powinna mieć czym się pochwalić w galerii - jeśli nie ma czym - to trzeba sobie jasno powiedzieć że to gawędziarze i ich rady można potraktować z przymrużeniem oka.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2012-12-21, 14:08

Cześć Robert
Jeśli chodzi o te sklepy i o allegro - nie ma obawy.
Jeśli chodzi o aquascaping to z przyjemnością sobie pooglądam, łącznie z galerią na forum i pokaże wam co bym chciał mniej więcej uzyskać :)

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2012-12-30, 09:01

Kurcze strasznie ciężko się zdecydować na jedno akwarium na którym chciałbym się wzorować. Jedno jest pewne - na tej stronce aquascaping nie ma takich fajnych baniaczków jak tu na forum.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: Łoren » 2012-12-30, 10:52

http://my-aquatic-world.blogspot.com/20 ... ayout.html
http://my-aquatic-world.blogspot.com/20 ... ayout.html
http://my-aquatic-world.blogspot.com/20 ... _7156.html
I wiele wiele innych - Coś wybrać trzeba pójść w jakimś kierunku - oczywiście twoja aranżacja z całą pewnością będzie daleko od tych z czołowych miejsc wystaw miedzynarodowych ale od czegoś trzeba zacząć budować projekt.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2012-12-31, 17:18

No to byłbym szczęśliwy gdyby moje akwarium wyglądało mnij więcej tak:
tylko rybki inne
http://img216.imageshack.us/img216/912/pic0348fht5.jpg

albo tak:
tylko jakiś korzeń by mi się tu przydał obrośnięty mchem
http://e-akwarystyka.pl/download.htm?id=6594

albo tak:
http://e-akwarystyka.pl/download.htm?id=8486

ciężko się na coś zdecydować...

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: Łoren » 2012-12-31, 18:05

No więc mniej więcej wiemy jaki kierunek i można powoli zaczynać robić plan działania.
Moja propozycja jest następująca.
1. Co do samej wielkości akwarium i jego wymiarów - proponuję akwarium o długosci 100 -120cm ze wskazaniem na 120 - akwarium jest fajnie "ustawne" dobrze się aranżuje i daje możliwość trzymania obsady która wymaga większej przestrzeni. Wysokość zbiornika max 50cm , i w głąb 50cm lub więcej - im więcej tym lepiej - duża głębia nawet 10cm więcej daje nieporównanie większe możliwości zrobienia trzech planów nasadzeń. Rożnica w cenie zakupu zbiornika 100cm a 120cm to ok 50 -70zł.
2. Filtracja - polecam dwa rozwiązania - filtr zewnętrzny kubełkowy np "Unimax 500" + filtr wewnętrzny mechaniczno -biologiczny - moim zdaniem rewelacyjnie spisuje się filtr panelowy Juwel Bio-flow 3.0 - ma dużo zalet rozwiązania konstrukcyjne warte są jego ceny (nie jest najtańszy)
Rozwiązanie drugie - filtr zewnętrzny np "Unimax 700" jego wydajność pozwoli na bezproblemową obsługę akwarium i brak konieczności grzebania i czyszczenia częściej niż raz na pół roku. Tu koszty to rząd ok 500 -700zł
3. Oświetlenie - belka ze świetlówkami T5 lub oświetlenie HQI - tak żeby światła było ok 0,5 - 0,6W/L - koszt porównywalny w jednym i drugim przypadku - ok 500 -700zł - wskazywałbym na oświetlenie HQI ze względu na trwałość żarników.
4. Grzałka z termostatem 200-300W - polecam "Jagera" - ok 100zł
5. Butla CO2 z osprzętem - ok 250 zł
Ze spraw technicznych w zasadzie tyle.
Jako podłoże - żwirek kwarcowy lub grys bazaltowy - pod żwir/grys warstwa ziemi lub substratu (substrat dużo droższy - efekty porównywalne do ziemi)
Potem dochodzą rośliny no i jakies nawożenie (nawożenie to już kwestie złotówkowe) i akwarium można stawiać.
Trzeba się zastanowić i dokładnie przeanalizować ceny - można znaleźć używane zestawy lub też nowe - ale tu uwaga! Nie celujemy w zestawy tzw "okazyjne" bo po zakupie okaże się że połowę klamotów trzeba będzie wymienić a cena wzrośnie do takiego stopnia że kupiłby zestaw z najwyższej półki.
Możesz przemyśleć np temat zestawów akwariowych "Juwel RIO" ... moim zdaniem gra warta świeczki - trochę uzupełnić. i by było ..ale to szerszy temat.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2012-12-31, 23:33

Wow
Dzięki za expresową, konkretną odpowiedz :)
No i tu mnie zainteresowałeś tym zestawem Juwel RIO, trochę poszperałem, pooglądałem, poczytałem - ale to szerszy temat - czyli co masz na myśli??

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: Łoren » 2013-01-01, 09:32

Szerszy bo nie tylko "Juwel" robi dobre zestawy w relatywnie dobrych pieniądzach , można też nieco zaoszczędzić kompletując samemu - można też przyglądnąć sie ofercie firmy AKWAJARO - ciekawe zestawy z możliwością zamówienia tzw pod siebie - jeśli zsumujemy składowe takiego zestawu to wychodzi niewiele drożej niz zakup pojedynczych elementów. I jakkolwiek uważam że Juwel to jedna z lepszych firm produkujących sprzęt akwarstyczny to można zrobić porównywalne akwarium za nieco mniejszą cenę można porównać takie dwa zestawy RIO 300 Juwela i Solid 300 AKWAJARO różnica w cenie i różnica w wyposażeniu ale - przy cenie 3100zł za Juwela i odejmując cenę filtra i grzałki okazuje się że AKWAJARO oferuje porównywalny zestaw za ok 700 -800zł taniej - to znaczy że kupując zestaw solid dokupując filtr wewnętrzny Juwela (o którym wcześniej pisałem) zostaje nam kasa na porządny filtr zewnętrzny - a w Juwelu go nie ma (!) a jak dobrze pokombinujemy to i CO2 by się zmieściło . To oczywiście tylko przykłady - trzeba trochę pogrzebać w temacie i zrobić dokładne rozeznanie - ja tej wiedzy nie mam bo moje akwarium jest kompletne więc i nie mam potrzeby śledzenia cen. Poświęć kilka dni na szukanie - jeśli coś wymyślisz to podziel się tu na forum - ktoś bć może zwróci uwagę na jakiś szczegół któr dla Ciebie może byc nieistotny a okaże się bardzo ważny w przyszłości.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

dlaryus
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2012-11-30, 14:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Nysa

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: dlaryus » 2013-01-08, 13:47

Dobra muszę o to zapytać chociaż może się wygłupię. Bo tak jak w temacie myślałem o akwa 200-240L ale patrząc na ceny to może i sprawiłbym sobie 300-350L
Pytanie moje jest następujące:
Mieszkam w bloku na 4 piętrze - czy jest jakieś ryzyko, bo wiadomo, że trochę będzie to ważyć...

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarium 200-240 litrów

Post autor: Łoren » 2013-01-08, 15:36

Akwarium stawiasz pod ścianą - czyli w miejscu gdzie strop ma największą wytrzymałość . Obciążanie jednostkowe na m2 jest niewielkie. możesz stawiać taki zbiornik bez żadnych obaw. Musisz jedynie zwrócić uwagę na bardzo dokładne wypoziomowanie szafki. Takie akwarium waży tyle co 5 dorosłych osób albo tyle co dobry regał z książkami .
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ