internet-wroclaw.net

pomóżcie - czy te glony tępić?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-22, 21:43

w 1,5 rocznym zbiorniku doczekałem się takich 'porostów' na kamykach oraz podłożu zwirkowym.
czy jest to naturalna kolej rzeczy czy raczej glon, który lepiej zwalczyć?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: Ryumaru » 2013-01-22, 23:22

Witam

1.GLON

- Krasnorosty- szare pędzelki porastające dno akwarium, rośliny, podłoże. Wielkość 1-10mm.

Opinia.
Nie jestem pewien (zdjęcia zaciemnione) ale wygląda mi to na krasnorosty, które przenoszą się z kamienia na podłoże. Mogę się mylić dlatego również liczę na pomoc innych. Jeśli masz taką możliwość sprawdź, NO3, PO4 itp. W chwili obecnej można gdybać, czy na dnie nie zalegają resztki organiczne typu pokarm, rośliny itd. Jeśli kamień leży tzw luzem, wyciągnij go i sprawdź czy na powierzchni nie wystają małe szare pędzelki ok. 1-5mm(coś na zasadzie mchu), które ciężko usunąć. Na chwilę obecną tyle mogę doradzić.

2. Informacje
Jeśli możesz podaj dane typu:
-filtr
-oświetlenie (moc,czas)
-poj. akwarium
- flora
- fauna
- temp
- parametry wody; PO4,NO3,NO2,FE,PH,GH,KH itd. tyle ile jesteś w stanie podać (wiadomo że nie zawsze stać wszystkich na komplet odczynników)
- zdj ogólne akw.
- podmiany wody (ilość,okres)
Postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji na temat swego akwarium.

Pozdrawiam.

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-23, 03:46

1. Trochę doczytałem w necie i z innych zdjęć wnioskuję, że ten glon w postaci małych 'krzaczków' to musi być krasnorost, oblazł kamienie ale tez ok 2/3 zwirku (od tylnej strony tak tego nie widać).
I teraz tak jak czytam rady odnosnie zwalczania to wskazuje sie przyczyny: niski poziom co2, duza twardosc wody, zbyt slaby obieg, rzadkie podmiany, zanieczyszczony filtr/podloże.
Z moich obserwacji: na dużą twardość raczej nie wskazywałbym, woda zawsze odstana, sa elementy zmiękczające czyli korzenie; co2 i tu problem bo nie stosuję dozowania ale nie wiem czy do takiego zbiornika 25l warto wydawać pięniądze, może zrobić sobie jak już własnoręczną bimbrownię z drozdzy i cukru ?(tylko wtedy nie ma jak spr dawkowania); obieg jest OK moim zdaniem, nie robię 'pralki' ale też nie chodzi za słabo, wylot w kierunku tafli by ciągle była w ruchu; podmiany jak pisałem min 30 % wymieniam co tydzien (choc czasami tez zdarza się wydluzyc ten okres), filtr czyszczę/płukam/wygrzebuję brudy wacikami srednio co 2 tyg czasami chodzi dłuzej, a podłoze przy podmianie odmulam, z tym że kiedys czytałem aby przy odmulaniu zbytnio nie grzebać w podłozu tylko lekko z wierzchu zbierać co lezy bo uwalnia się wtedy zalegające składniki jak amoniak i inne, no i własnie tej zasady się trzymam i nie wiem teraz czy dobrze? a trochę brudu na spodzie jest bo widzę przez szybe.

2. Co do zbiornika - i tutaj pewnie mi się oberwie :) ale po to się pojawiłem na forum aby przecież wzbogacić swoją małą wiedzę na ten temat
- filtr z tego co pamietam aqua szut (taki do 80 l)
- oświetlenie to lampka z biurka ze świetlówką kompaktową 7 W/827
- pojemnosc 25l
- flora [jak widać na zdjęciu] przypuszczam, że jest to jakiś rodzaj echinodorusa i prastające korzen mikrozorium oskrzydlone + gałęzatka. (miałem kiedyś trochę rzęsy i pistii ale wszystko wyginęło samo albo krewetki im pomogły)
- obsada: 4 neony (reszta wyskoczyła), ok 20 krewetek RC, 4 otoski, ampularia, i 9 malych danio czerowonych, które dostalem przed tygodniem
- parametrów zupełnie nie znam, nie sprawdzałem dotąd ale w najbliższych dniach zakupię już jakiś test, piszecie że te paskowe sa słabe, ale może wezme je na początek i zobaczę do pokazą
- nie mam tez grzałki, przez poprzednią zimę [akwa ma już 1.5 roku] nie obserwowałem znacznych spadków temp a neony sprawowały się jak zawsze, obecnie temp to ok 22, w nocy 21

W ogóle kumpel mi mówił, żebym nie przejmował sie obrastającymi korzeniami i kamieniami bo to normalne ale dobrze, że wrzuciłem zdjecia bo przynajmniej wiem co to jest.
Wiem też, ze pojemnosc przekracza mozliwosci jakie powinna oferować obecnej obsadzie rybek i dlatego jestem na etapie planowania zakupu większego tak by podrośniete danio miały gdzie się wyszaleć. Ale ze nie nastąpi to prędko bo mam trochę niepewną sytuację z mieszkaniem i nie chciałbym na razie przysparzać sobie problemu z ewentualna przeprowadzką lub pozostawieniem tego zbiornika komus innemu, to ten miesiąc mam nadzieje, że nic strasznego rybkom się nie stanie - ale od razu mam pytanie - w jaki zbiornik zainwestowac? choć pytanie nie na miejscu bo kazdy mi powie im większy tym lepszy, jednak chciałbym na moim poziomie doświadczenia nie przekraczac jeszcze 100 litrów a raczej coś miedzy 70-90, czytalem, że danio wymaga min 80 długosci wiec w tych granicach chcialbym to ogarnąć.

Na zdjęciach widać chyba rowniez krasnorosty ale na roślinach i coś co zalega na szybie - to chyba nie sinice raczej zgrupowane pojedynczych zielonech kropek, które tu i ówdzie występują ? - i łatwo to nie schodzi a ani krewetki, ani otoski tego nie czyszczą, może świezy nabytek w postaci ampularii coś podziała.

Acha jeszcze pytanie - bo jeśli te glony nie wpływają negatywnie na życie mieszkancow a tylko zmniejszają walory estetyczne akwarium - to może juz nie ingerować w ten zbiornik jeśli mógłbym w rzeczywistosci niewiele wskórac i przeczekać ten czas do nowego zbiornika, no albo druga opcja zrestartować ten obecny ?
Ostatnio zmieniony 2013-01-23, 04:01 przez cichociemny007, łącznie zmieniany 2 razy.

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-23, 03:48

foty
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: Ryumaru » 2013-01-23, 12:41

I. Odpowiedzi odnośnie punktu nr 1

1. Bimbrownia:
a) Bimbrownia przy tej ilości roślin jest zbędna, np Microsorium windelov widoczne na zdjęciu nie jest aż tak wymagającą rośliną.
b) Bimbrownia przy twoim litrażu bez kontroli CO2 jest dużym zagrożeniem. Szkoda stracić krewetki przez nie uwagę. Niebezpieczne stężenie co2 w 25 L może stać się w przeciągu 5 godzin od momentu dozowania.

Dobre rady:
Carbo CO2 w płynie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku walki z glonami i średnim rozwiązaniem w przypadku zamiennika stałego CO2. Zakup 100 ml można dokonać
poniżej 10 zł. Bimprownia bez stałego pomiaru co2 będzie zbyt ryzykowna. Podawanie CO2 w płynie w dawkach 3-4 kronie zwiększonych również może być zagrożeniem dla krewetek w tym litrażu.

Przykład mego akwarium 30 L (bimbrownia)
Obrazek

Zawartość CO2 jest na górnej jego granicy, zmuszony byłem zmniejszenie jego podawania za pomocą tzw "drabinki" do rozpuszczania co2. W przypadku gdyby w zbiorniku znajdowały się krewetki, prawdopodobnie chciały by wyskoczyć z akwarium, lub przy większej zawartości co2 po prostu udusić się.




2. Podłoże:

Podłoże może być przesuwane, istnieje możliwość dowolnej ingerencji w podłożu do momentu w którym jesteśmy pewni że substrat nawozowy pod żwirkiem wciąż znajduje się na bezpiecznej głębokości (min. 3-5 cm).
Postaraj się unikać dobrych rad twego kolegi. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek glony, to oznaka że w akwarium zachodzą negatywne procesy zarówno dla ryb jak i roślin.

W odstępie czasowym pojawią się kolejne problemy, jeśli nie podniesiesz czujności.

Dobre rady:

Przy podmianie wody wzruszaj zawsze podłoże na tyle skutecznie aby w przeciągu 3 tygodni pozbyć się zalegającego brudu. W końcu zauważysz różnicę między brudnym a w miarę czystym podłożem i sam stwierdzisz czy tak nie jest lepiej.

Czyś również naroża akwarium.

Obrazek

Obrazek

3. Obsada

Jak sam stwierdziłeś jest zbyt duża. Trudno tu coś zmieniać w akwarium i próbować walczyć z glonami jeśli mamy zbyt dużą obsadę.

Dobre rady:
Postaraj się zmniejszyć obsadę, pozostawiając neony, otoski i krewetki.

4. Testy

a) Testy kropelkowe - stosowane do dokładnego pomiaru.
b) Testy paskowe - stosowane do pomiaru orientacyjnego.

Dobre rady:
Jeśli masz dostęp do zakupu tanich testów paskowych to OK. Natomiast jeśli masz zamiar wydać powyżej 30 zł. Pomyśl o zakupie np tanich testów kropelkowych firmy Zoolek koszt ok 12 zł za jeden odczynnik(tania alternatywa dla JBL, serra, itd). Kup w te miejsce np 3 odczynniki (NO3,PO4 PH lub GH) jeśli znasz PH wody kup test GH, w przypadku odstanej wody kranowej zazwyczaj KH jest zbliżone do GH. W miarę rozwoju akwarystyki w twoim domu z pewnością powiększysz je o kolejne.

6. Filtracja i podmiany wody

Rutynowe podmiany wody nie powinny przekraczać 30 %. Filtr nie posiada dużej powiechni filtracyjnej dlatego dobrym pomysłem jest dolewanie kultur bakterii.


5. Oświetlenie

Świetlówki akwarystyczne mimo wszystko mają inne widmo światła zapewniając lepsze warunki fotosyntezy itd.


Podsumowanie:

Walkę z glonami można rozpocząć po poprawie obsady. Na stan dzisiejszy postaraj się wyczyścić dokładnie glony z szyb i starannego odmulania dna.


II. Zmiana zbiornika

1. Co chcemy zrobić z akwarium ?

Głównie przeznaczenie zbiornika wpływa na jego wielkość itd.:
- akwarium roślinne, iwagumi, ryuboku, holl itd; mniejsze do 54-72L jest odpowiedniejsze, należy liczyć się z kosztami które są dość wysokie a im większa jego pojemność tym większe wydatki.
- akwarium biotopowe, ogólne: można pokusić się o większe akwarium np od 72L, łączna cena jego będzie np o 15-20 % większa niż akwarium mniejszego o tym samym przeznaczeniu.

2. Czy jesteś pewien ?

Pamiętaj że większe akwarium nie oznacza że nie popełnisz jakiś błędów i nie powtórzy się podobna sytuacja jak ta którą masz teraz. Dobrym pomysłem jest "zabawa" z obecnym akwarium do momentu w którym nie będziesz miał wątpliwości co do swojej wiedzy i doświadczenia.

3. Zakupy.

Jeśli zdecydujesz się na kolejne akwarium, podaj jego przeznaczenie, sumę jaką jesteś w stanie na nie wydać itd.


Przesyłam link do poprzedniego tematu gdzie podałem trochę ogólnych informacji na temat podłoża, itd.

http://e-akwarystyka.pl/topics36/ ... 71f0b4746f

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-23, 14:17

Dalsza przygoda z tym akwarium też może nie jest złym pomysłem. No ale jak pisałem raczej będę chcial je powiększyć. Tutaj myśle, że ok 70 l byłoby optymalnie, na sam zakup szkła chciałbym wydać w granicach 100 pln. Bardziej też przemawia do mnie zbiornik bez pokrywy więc to pewnie też wpłynie na koszty.
Natomiast co do przeznaczenia, bardzo podoba mi sie pójscie w kierunku iwagumi a dokłądniej coś takiego jak tu kolega zrobił http://e-akwarystyka.pl/topics24/19474.htm bądź nawet opcja bez korzeni jak u Ciebie widzę, w zbiorniku z kamieniami, gdzie trzymasz neony - jeśli możesz mi podać rośliny tam rosnące byłoby super - zwłaszcza chciałbym uzyskać efekt takiego zielonego 'trawnika'. Na akwarium biotypowe raczej się nie wysilę bo nie mam dostatecznej wiedzy.

Zatem na dzien dzisiejszy test oraz jak pisałeś carbo co2 - rozumiem, ze dawkowanie co2 jest zwłaszcza ryzykowane gdy jest wiele krewetek?

Co do nowego zbiornika:
- czy obecny filtr mógłby pozostac czy zmienic?
- wtedy już wchodzi z pewnością na stałe opcja co2, u Ciebie występują gotowe zakupione zestawy?
- jak ogarnąć oświetlenie przy zakupie świetlówki? pytam o osłone na to, czytałem, że lepiej zadbac o taką aby nie rozpraszała dużo światła a raczej je odbijała, umocowanie samej świetlówki może nie być optymalne?

Tyle na teraz,
dzięki serdeczne

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: Ryumaru » 2013-01-23, 15:30

1. Dane dotyczące akwarium Iwagumi 54L
Akwarium 54 L litry które zamieściłem w swoim przykładzie jest nieaktualne, tutaj masz link do galerii gdzie było w okresie z nitkami.
http://e-akwarystyka.pl/topics24/18340.htm#150514
Preparat zoolek antyglon poradził sobie znakomicie po 1 tygodniu. Dużo czasu trzeba poświęcać regularnym przycinkom, stabilizacji parametrów wody itd. dlatego postanowiłem zmienić wystrój na mniej wymagający.
.

2. Odpowiedzi na pytania.

- Filtr w przypadku dużej ilości roślin będzie nie wystarczający (zalecany zewnętrzny kubełkowy)
- Co2 w płynie podawane wg zaleceń nie wpływa negatywnie, dopiero przekroczenie jego zalecanej dawki może zagrozić krewetkom. Wg mnie na stan dzisiejszy nie warto nic robić, pod warunkiem że np za miesiąc masz zamiar kupić akwarium. Gdy drugi zbiornik dojrzeje itd przeniesiesz do niego zwierzęta a w starym zbiorniku zrobisz np restart.

Podam ci mniej więcej koszt wykonania akwarium w stylu iwagumi na swoim przykładzie.

Belka oświetleniowa Hagen Glo 2x24W+świetlówki ok 200-250 zł
Podłoże Aquatic Pro soil 2x8L 2x70-80 zł = 140-160 zł
Rośliny in vitro ok 100 zł
Akwarium 60zł
grzałka 75W 50zł
Filtr FZN-2 ok 80-90 zł
Stały test Co2 ok 30 zł

Pamiętaj że akwarium to 60x30x30 większe akwarium = większe wydatki. Oczywiście możesz zredukować koszta na swój własny sposób.

Jeśli chcesz zamontować świetlówki bez odbłyśnika tracisz znaczną część widma światła które po prostu marnuje się, sam efekt jest również gorszy bez tego. Możesz znaleźć odbłyśniki np w cenie 10 zł na które można zamontować świetlówkę(rozumiem że chodzi ci o wykonanie własnoręcznej belki z świetlówkami ?)

W przypadku Iwagumi oświetlenie zbiornika powinna przypadać 0,7- 1W/l, Ryuboku do 0,7W.
moje iwagumi pracowało na stałym co2 z bimbrowni, na stan dzisiejszy dozuję co2 z butli.

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-24, 05:04

Nasunęło mi się od razu kilka pytan

- pytałem dzis w wiekszym sklepie w galerii ale nie mają akurat na stanie ani testów paskowych ani węgla w płynie, z tym że te testy u nich ok 50 zl, wiem ze trzeba w nie zainwestowac ale troche duzo mi się wydaje, dlatego odwiedze giełdę (mieszkam w krk), tam juz sie zorientowałem jak kupowałem tropical supervit dalem 5 zł a w dwóch sklepach cena 13 i 8. wiec zakładam, ze na innych rzeczach też mozna oszczędzić choć pewne jeśli idzie o sprzet akurat dużego wyboru tam moze nie byc. w kazdym razie przyszło mi do głowy czy moze na obecne glony, o których rozprawialismy preparat zoolek antyglon jaki sam stosowales bylby dobry? tak w ogóle też na przyszłość pytam
-dawkowanie co2 z własnej bimbrowni (pytam o drozdzową) nie musi być tak ryzykowne jak się wydaje? w senie by nie przedobrzyć...

- jeszcze nie wiem czy zdołam sam skonstruowac belke raczej przy braku odp narzędzi moze byc problem, a czy odbłyśnika szukać na allegro czy jest to sprzet dostępny np w sklepie typu kastorama czy tez u zoologa?

- jeśli akwarium wielkosci 70-80l kupie w granicach 60 pln to super, ale troche mnie zmartwiles, ze jednak iwugami przysparza znacznie wiecej uwagi i pielęgnacji, rozumiem ze juz samo przycinanie dna moze sprawiac problemy (pływające wycinki) ?
- czy na dno miedzy kamieniami dobrym rozwiazaniem jest zlaczenie kilku gałęzatek?
ludzie piszą, że generalnie trwanik z mchu jest lepszy bo nie gnije tak od spodu no i jak cos mozna go wyciagnac by np oczyscic dno, jesli to prawda... choć IMO ładniej prezentuje się taki jak ty miałes (zywe jasne barwy). A ty w ogóle pozbyłes z akwa tej rosliny tworzacej pierwotny trwanik?

- podłoze- czy jeden rodzaj jest optymalny? sypiesz zazwyczaj jakies substraty dla roslin na dno, ewentualnie takie coś jak aquasubstrate II+ nadawałoby sie do tego akwa? bo na zwirku te rosliny nie przyjmą się?

- jeszcze pytanko o filtr radziłes zakupić kubełkowy ale podany model fzn-2 to chyba kaskada? tak czy siak kupiłbym nowy ale własnie nie wiem czy kaskada czy kubełek, kaskada chyba generalnie tansza?

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-24, 05:34

ps przy crystal redkach miałes wode osmotyczną?
miałem trzy sztuki takich na początku ale mi padły i hodowca powiedział, że w kranówie to cięzko wytrzymują...

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: pomóżcie - czy te glony tępić?

Post autor: Ryumaru » 2013-01-24, 18:24

Zakupy warto robić przez internet. Bez znaczenia czy to krewetki, akwaria, czy testy. Przy kompletowaniu całego zestawu można zaoszczędzić śmiało 30%. Wejdź np. na allegro i odszukaj testy zoolek(są po 12 zł+ 7zł wysyłka), tak samo tyczy się innych produktów.
Akwarium po ok 1-2 tygodniach (nie pamiętam dokładnie)
Obrazek
Z lewej strony jest drabinka która służy jako dyfuzor do rozpuszczania CO2 z bimbrowni. Przy litrażu 54 L można przedawkować Co2 tak więc potrzebowałem stałego testu CO2(z prawej strony). Być może w 72L istnieje małe prawdopodobieństwo zagazowania. Substrat Pro soil był jedynym podłożem, niczego nie dodawałem na dno.
Jak masz zamiar na dno kłaść mech, to lepiej kupić zwykły żwirek akwarystyczny, prawda? Rośliny również będą rosnąć na żwirku ale musi być on drobny 1-2,5mm nie większy+substrat nawozowy na dnie. Efekty będą zdecydowanie słabsze(nie będzie szybko tak rosnąć itd.) Przycinając systematycznie małego heńka nie ma szans aby gnił od spodu.(Nie trzeba się bać przycinania, jak trzeba to ucinamy, za tydzień znów będzie ładnie wyglądał). Odmulanie jest trudniejsze ale zazwyczaj jest mała tego potrzeba. Jeśli mamy dużą ilość krewetek pomogą w zadbaniu. Przycinanie to nic trudnego.
Roślin nie posiadam. Oddałem je.
Stosuję FZN -2 kaskadę, ale dziś z chęcią zamieniłbym na kubełek i zapewne to zrobię niedługo. Piana jaką widzisz(zdjęcie) na pow. Tafli wody jest spowodowana brudnym filtrem, tak więc nie minęły 3 tygodnie a trzeba go czyścić, w późniejszej fazie trzeba było to robić prawie co tydzień, co jest upierdliwe itd. Dlatego warto dołożyć i kupić kubeł, choćby chiński HW.
Belka typowo akwarystyczna ma odbłyśniki zamontowane itd. Więc nie ma tutaj co się rozpisywać. A jeśli potrzebujesz odbłyśników można je kupić np. sklepie elektrycznym, oświetleniowym, lub markecie jak np. Obi. Pamiętaj jednak że potrzebny jest jeszcze statecznik do świetlówki, kable, końcówki bryzgoszczelne T5 lub T8 więc cena wyjdzie też dość spora.
Jeśli chodzi o substrat to cena wydaje się być podobna jeśli chodzi o aquatic vs aqua-art., choć sam polecam aquatic.
W domu posiadam dość twardą wodę więc mieszam 50/50 (kran/RO). Crystal Red nie przetrwały próby czasu, domyślam się że przebywały w wodzie 100 % RO. Tak więc lepiej się upewnić przed zakupem w jakich parametrach są trzymane.
Zoolek nie wiem czy będzie skuteczny na krasnorosty, być może gdybyś przedawkował go to byś je zwalczył, ale przy przedawkowaniu zalega niebieski osad który przebarwia elementy takie jak żwirek, więc trzeba z nim uważać, nie wspominając o zwierzętach.

ODPOWIEDZ