pomoc w identyfikacji choroby (?)

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-01-12, 17:40

Witam,
mam prośbę w zidentyfikowaniu choroby(?), która najwyraźniej pojawiła się w moim akwarium (60l). Obsada: 4 kiryski, 4 brzanki sumatrzańskie, 2 różowe, 1 danio pręgowany. Woda podmieniana jest średnio raz na 2 tygodnie, parametry są w porządku (mierzone paskami lakmusowymi). Ryby karmione mrożoną ochotką i suchymi granulkami. Temperatura wody 26/27 stopni.

Zaczęło się w październiku. Z dnia na dzień jedna z rybek dostała przeogromnego wytrzeszczu oczu, następnego dnia padła. W 3 sklepach zoologicznych stwierdzili, że to zatrucie azotanami. 3 tygodnie wcześniej zrobiłam generalne czyszczenie akwarium (ryby w misce), wypłukałam żwir, umyłam szyby. Do akwarium wlałam wodę w 80% odstaną, resztę z kranu, dolałam uzdatniacz. Wiem, że nie powinnam była tak robić, ale żwir w akwarium był już czarny.

Po śmierci rybki nic się nie działo. Wcześniej, gdy tamta ryba żyła, u samca brzanki różowej zauważyłam bielmo (biała plama jakby przyklejona do źrenicy) i żadnych niepokojących objawów więcej. Ryby te mają u mnie bardzo agresywne tarło, więc stwierdziłam, że być może to uszkodzenie mechaniczne. Rybka ta żyje do dziś i normalnie pobiera pokarm.

Wczoraj zauważyłam, że drugie oko lekko jej nabrzmiało; nie jest to jeszcze wielki wytrzeszcz, ale odstaje bardziej niż zwykle. To samo zauważyłam u brzanki sumatrzańskiej - jedno oko lekko się wytrzeszczyło. Obie ryby pływają i mają apetyt.

Co jest nie tak? Od śmierci poprzedniej rybki minęły ponad 3 miesiące, więc to chyba nie może być żadna choroba zakaźna...

Co może im być??

seba2pac
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-26, 02:19
Pojemność akwarium: 195
Imię: sebastian
Lokalizacja: radom/castlebar

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: seba2pac » 2013-01-18, 23:43

witam zerknij na tego linka czy to nie jest to samo są tam zdjęcia tylko że mieczyka z takim okiem ,ja dawałem przez 5 dni ten lek i pomogło
http://forum.e-akwarystyk...21/11856,15.htm

seba2pac
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2012-03-26, 02:19
Pojemność akwarium: 195
Imię: sebastian
Lokalizacja: radom/castlebar

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: seba2pac » 2013-01-19, 00:42


multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

odp

Post autor: multi » 2013-01-19, 12:40

Najlepszym bezinwazyjnym rozwiązaniem byłyby codzienne podmiany wody 20% i kontrola parametrów wody testy kropelkowe nh3,no2,no3,dodatkowe rezygnacja z rurecznika pokarm zawsze mocno skażony poczytaj gdzie go łowią ,tej obsadzie którą posiadasz wystarczą pokarmy suche dostępne w handlu zróżnicowane np gel tetry jest czysty biologicznie z lekami bym się wstrzymał na tw miejscu pozdro multi
multi

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-01-29, 10:03

Witam,
zastosowałam się do rady na innym forum, gdzie mówili, że to nicienie, podałam Capifos i teraz brzance sumatrzańskiej wywaliło oczy konkretnie :( brzanka różowa bez zmian, bielmo jest jak było, nic z drugim okiem się nie dzieje, je normalnie. Sumatra w ogóle przestała jeść. Co mogę zrobić? Lepiej usunąć Capifos z wody? Czy to normalne, że najpierw zaostrza objawy?

multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

????????????

Post autor: multi » 2013-01-29, 20:31

Pisałem żadnych leków po prostu objawy sie zaostrzyły po zastosowaniu leku bilmo na oku to na pewno nie od nicieni ani wiciowców kolego ,ryba mogła mieć uszkodzenie mechaniczne ,lub zabużenia gospodarki wodnej w organizmie ,a ty walisz jeszcze capifos czyli lewamizol i to w dawce która nawet nie podrapała insekta ,a co mówić o leczeniu ,sprawdz parametry wody no2,no3,bo napewno tu jest przyczyna i jak możesz zapodaj foto .
multi

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-01-29, 22:47

Dziś już nie zrobię zdjęcia, jutro jeśli będzie jeszcze czego...Rybka ma klasyczny wytrzeszcz obu gałek, na oczach nic poza tym nie ma, dziś straciła całkiem kolor i pływa pyszczkiem przy powierzchni. Obawiam się, że to koniec :(

Bielmo u brzanki różowej to raczej na pewno uraz mechaniczny, bo samica jest wyjątkowo agresywna dla tego samca (chociaż przez rok były zgodną parą). Odłowiłam go do czasu aż uda mi się kupić drugiego samca, żeby mogła tę agresję rozłożyć trochę.

Testy dotychczas miałam tylko paskowe, w 3 zoologach nie było kropelkowych, czekam na zamówienie internetowe. Zamówiłam też nowy filtr, Minikani 120 zewnętrzny, ponoć nada się do takiego akwarium.

Czy powinnam tę sumatrę uśmiercić?? :(

Awatar użytkownika
Tissien
Stały bywalec
Posty: 161
Rejestracja: 2012-05-27, 16:26
Pojemność akwarium: 98
Imię: Marta
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: Tissien » 2013-01-30, 09:09

Koleżanko nic nie piszesz o litrażu, w ilu litrach trzymasz te ryby?
Zrobiłaś całkowity restart akwarium, więc nic dziwnego że ryby się potruły.
Czy masz w tym zbiorniku żywe rośliny?
Ochotka jest bardzo niezdrowa dla ryb, ponieważ jest to pokarm ciężkostrawny i może otłuszczać wątrobę. Powinnaś zamiast ochotki podawać wodzienia. Powinnaś również rybom bardziej urozmaicić dietę, o kilka rodzai granulek i dodać płatki - monotonna dieta również wpływa negatywnie na zdrowie ryb.
Przyczepię się również do podmian, jaką ilość wody podmieniasz co te 2 tygodnie?
Podmiany powinno się robić co tydzień 20-25%.
Pokaż zdjęcia nie tylko chorej ryby ale i całego akwarium.
A jeśli chcesz usunąć lek z wody to nie rób przypadkiem kolejnego restartu! Możesz podmienić 20% wody na odstaną 24 godziny i za 3-4 dni to powtórzyć.

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-01-30, 10:54

Karmię ryby też płatkami, dodaję witaminy do wody. Ale ochotkę wymienię na wodzienia, dzięki. Akwarium to 60 l. Jest za małe na dużą liczbę brzanek. Dostałam je ciotce, która miała akwarium od tak, bez znajomości jakiejkolwiek i zlikwidowała je. Dawałam ogłoszenia na forach, żeby je komuś oddać, ale nie zgłosił się nikt z okolicy, a sklepy zoologiczne też nie przyjmą, nawet za darmo. Trzymam więc je i liczę, że po wyprowadzce zmienię akwa na większe.

Rośliny mam - limnophila sessiflora, ale to bardziej jako pokarm kupuję, bo ryby błyskawicznie obgryzają ją do łysych gałązek; druga roślina to żabienica akwariowa i trzecia żabienica argentyńska, mam też 3 gałęzetki. Podmianki robię takie jak piszesz, 20%. Wczoraj podmieniłam wodę, dodam do filtra węgiel aktywny, żeby szybciej usunął lek. Dziś sumatra odzyskała kolory, ale za to kręci się cały czas w kółko, czasem głową w dół. Zrobić kolejną podmianę tak? Co z temperaturą? Teraz są 24 stopnie..

Zdjęcia wrzucę jak wrócę z uczelni, za jakieś 2 godziny.

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-01-30, 11:39

Ok, dodaję zdjęcia już:

ryba wygląda jakby miała zakrwawiony pyszczek, albo był tak intensywnie wybarwiony...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

odp

Post autor: multi » 2013-01-30, 12:55

Z tej ryby nic nie będzie zakończ męczarnie humanitarnie,podnieś temp do 27 st objawem braku witamin jest jak piszesz limnofilia jest na pokarm, postaraj sie zakupić pokarm roślinny np FLORA produkt SERA,lub SPIRULINA produkt JBL, i podawaj kilka razy dziennie i to na tyle
multi

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-01-30, 13:40

Czym więcej jej choroba jest spowodowana? Zatruciem?

Mam płatki roślinne, ale chętnej oskubują rośliny niż jedzą te płatk; spirulinę w granulkach też próbowałam. Podobnie rzecz ma się z pokarmem mrożonym- mam artemię, dafnię i w ogóle nie chcą tego jeść. Spróbuję z wodzieniem.

Mogę Was prosić o jakieś sugestie dotyczące tego jak prowadzić do akwarium, żeby jako tako funkcjonowało jeszcze te kilka miesięcy? Powinnam dokupić brzanki? Jakieś inne rośliny?

Czyli sumatra do zamrażarki? ;/

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-02-11, 22:22

Ok, teraz już wiem, że to jednak pasożyty ;(

Brzanka różowa, która miała bielmo na oku ma długie, białe, nitkowate odchody. Oprócz tego na drugim oku pojawiła się malutka biała plamka, zapowiedź tego samego co z pierwszym okiem :/

Reszta ryb w porządku.
Niestety jedyny preparat jaki mam to Capifos i nim zaczęłam kurację w piątek. Niestety u brzanki bez zmian. Nadal ma nitkowate odchody, a bielmo na drugim oku rośnie. Ratujcie ją proszę!

Zmieniłam filtr na AQUAEL turbo filter 500 z wkładem ceramicznym (na razie chodzi razem ze starym, bo nie chcę zabierać bakterii z wody).

xyz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-12, 17:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Katowice

Re: pomoc w identyfikacji choroby (?)

Post autor: xyz » 2013-02-21, 21:42

Hej,
zakończyłam 2-tygodniową kurację Capifosem. Niestety nie przyniosła rezultatów. Po akwarium nadal "walają się" białe nitkowate odchody, a u brzanki różowej bielmo na drugim oku się powiększa, nadal je bez problemów, ale chyba już nie widzi kompletnie na żadne z oczu.

Powiedzcie proszę, czy to na pewno nicienie. Jutro kupię Metronidazol. Czy ktoś mógłby mi doradzić jak prowadzić kurację w moim ogólnym akwa 60 l??

ODPOWIEDZ