Zakładanie Akwa 200 litrów

Moderator: ModTeam

D3rwish
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-02-02, 15:07
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: D3rwish » 2013-02-04, 15:54

Czyli jeżeli dobrze myślę to poprostu w takich warunkach jakie teraz mam, pozostaje mi czyścić glony i tyle?? Kiedy przyjdzie już filtr na stałe i zakupię oświetlenie powinno się poprawić?? Co do Ledów, masz jakieś doświadczenie z tym oświetleniem??Jakieś za przeciw??

D3rwish
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-02-02, 15:07
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: D3rwish » 2013-02-07, 18:05

Mam dodatkowe pytanie, czy jest jakiś inny sposób na pozbycie się tych białych glanów/nitek czy tylko wymiana wody??? Czy mając w 200l baniaku tylko 2 Anubiasy i 2 welonki wystarczy świetlówka 50cm 13W??? Czy takie glony zaszkodzą rybom??

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: Jarus » 2013-02-07, 20:03

D3rwish 13W na 200l? Widzisz tam w ogóle coś? :D
Nawet rośliny cieniolubne takie jak Anubiasy potrzebują mocniejszego światła. Tak żeby było z 0,3w/l byłoby ok. Czyli na 200l potrzebujesz około 60W.
Zasada z roślinami jest taka - im więcej tym lepiej. Trzeba sobie dopasować roślinki do oświetlenia i dokupić.
Problemem mogą być Twoje ryby które są silne i lubią skubać roślinki. Anubiasy są dobrym rozwiązaniem (bo są 'mocne' i o ile pamiętam niesmaczne) ale nie w takiej ilości. Przydało by się ich więcej. Ja po zwiększeniu światełka dokupiłbym na Twoim miejscu jeszcze ze 2 żabienice amazońskie (bo jak się przyjmą i ruszą to urosną spore) i jakichś większych zwartek (Wendtii Brown?). Skoro ryby są małe, to zakup roślin teraz dałby im szanse na ukorzenienie się.
Problemem jest Twoje jałowe podłoże. W samym żwirze rośliny będą się długo przyjmować - potrzeba czasu żeby nagromadziła się wystarczająca ilość resztek, która przy pomocy bakterii zostanie rozłożona na pierwiastki dla roślin. Welony co prawda produkują duuuużo nawozu, ale początki mogą być trudne.
Ja bym zrobił tak: światełka dał 60 wat, dokupił anubiasów, żabienice i zwartki a w podłoże dał kulki gliniano-torfowe.
Odpowiednia temperatura dla welonów to 21-22 stopnie. To ryby wolące chłodniejszą wodę.
Wracając do brudzenia wody przez welony (strasznie dużo jedzą i wydalają). Potrzebujesz wydajnej filtracji. Ja bym się nie bawił w żadne wewnętrzne filtry tylko kupił albo dużą kaskadę (fzn-3 ?) albo od razu kubeł.
Ostatnio zmieniony 2013-02-08, 17:19 przez Jarus, łącznie zmieniany 1 raz.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

D3rwish
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-02-02, 15:07
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: D3rwish » 2013-02-08, 13:41

Dzięki za rady, Ta świetlówka to taka znaleziona w domu bo na razie jestem przed wypłatą ;) Mam zamiar dokupić jeszcze roślin ale to stopniowo. Czy te kulki mogę jakoś umieścić w już stojącym zbiorniku (bez spuszczania wody)?? Co do temperatury to zazwyczaj mam 22-24 stopnie ale teraz podniosłem do 26-27 bo jedna ma ospę :/ Co do filtra to na razie taki musi być (brak kasy) akwa ma ok. 160l a ten co mam ma wydajność 1000 na godzinę mam nadzieję, że da radę.

ODPOWIEDZ