Ospa rybia ;/

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

D3rwish
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-02-02, 15:07
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: D3rwish » 2013-02-14, 19:33

Rybki przeniesione do nowego zbiornika, temperatura w okolicach grzałki 28* po drugiej stronie akwa ok 26*. Mam pytanie czym przemyć wcześniejsze akwa? moze woda z octem???

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Loleczek » 2013-02-15, 12:35

Możesz przemyć roztworem nadmanganianu potasu (kupisz w aptece)
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Adji999
Forumowicz
Posty: 96
Rejestracja: 2012-06-05, 15:55
Pojemność akwarium: 160
Imię: Adrian
Lokalizacja: Poręba

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Adji999 » 2013-02-15, 13:27

na ospe podnieś temperature do 32* pomoze za pare dni

hoody
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2013-03-12, 08:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rados³aw
Lokalizacja: Tomaszów-Maz

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: hoody » 2013-03-12, 09:06

A czy po leczeniu ospy w miejscach gdzie były kropki mogą zostać ślady? U jednej mojej ryby są takie ślady i nie wiem czy to nadal ospa czy jakieś blizny?

Awatar użytkownika
Disconect
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2013-03-07, 13:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Janusz
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Disconect » 2013-03-12, 12:04

Witam
Właśnie ta choroba ustępuje w moim zbiorniku po 4 dniu , zrobiłem jak czytałem i doradzali w sklepie
z którego parę dni temu syn przyniósł dwa chore Sumy rekinie .
Nie zwrócił uwagi ze na płetwach miały małe białe kuleczki po tygodniu ponad połowa ryb była wysypana .
Loleczek pisze:Możesz przemyć roztworem nadmanganianu potasu (kupisz w aptece)
Dokładnie tak zrobiłem tyle ze nie bawiłem się w kąpiele w roztworze tylko położyłem na wprost wylotu z kubełka 2 tabletki zaciekawione ryby obmywała woda z rozpuszczonym środkiem .
Zabieg powtarzałem 2x dziennie .
Następnie rozpuściłem 3 duże łyżki soli kuchennej w letniej wodzie i stopniowo dolewałem do zbiornika ten zabieg również powtórzyłem dwukrotnie .
Kolejnego dnia (poniedziałek) zakupiłem preparat FMC .
Trochę mnie zdziwiło ze kolor wody po 2/3 godzinach powrócił do niemal przedniej klarowności .
Myślałem ze dziś powtórzę zabieg z FMC lecz widzę po rybkach ze 90% białych kulek znikło
Czy powtórzyć zabieg z FMC czy mogę już na noc zmienić jeden z pojemników filtra na węgiel aktywny , a jutro zrobić 30% -tową podmiankę wody – której nie robiłem zgodnie z terminem podczas podawania soli mineralnych .
Oczywiście wraz z podniesieniem temperatury do około 30c*
hoody pisze:A czy po leczeniu ospy w miejscach gdzie były kropki mogą zostać ślady?
U jednej mojej ryby są takie ślady i nie wiem czy to nadal ospa czy jakieś blizny?
Zauważyłem ze Sumy rekinie zamiast białych kropek maja właśnie w tych miejscach czerwonawe ślady po infekcji .

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: bercia289 » 2013-03-17, 16:56

Welon moze nie wytrzymać temperatury 32 stopni. Podaj zieleń.

Do około 30 nie pomoże. Musi być 31 stopni wtedy dopiero kulorzęsek zostaję pokonany(ale nadal jest w akwarium)

Jawwl
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2019-04-14, 20:02
Pojemność akwarium: 65
Imię: Łukasz

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Jawwl » 2019-04-15, 11:19

Hej jak niby zdezynfekować baniak po ospie ? Też wlałem green ilcho Bo też pojawily się kropki dziś już lepiej . Temperatura ok 26 st. Co prawda glupiczek też często jest na dnie ..... I to mnie martwi. Proszę o pomoc. Czy też zwiększyć jeszcze temperatury??? I jak niby zdezynfekować ??

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Michał » 2019-04-16, 23:23

Jawwl, najprościej to sterylizator UV. Koszt na allegro 50-90 zł taki 3W.

Osobiście nie eksperymentowałbym z podnoszeniem temperatury powyżej 30 stopni.
Michał

Alwi
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2020-01-21, 13:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Magda

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Alwi » 2020-01-21, 13:16

Zauważyłam ospę u neonek. W sklepie polecono mi preparat costapur F. Niestety na ulotce jest napisane że ślimaki tego środka nie toleruja. Czy mogę przenieść ślimaka chwilowo do słoika? Czy on też może być zarażony? Czy mimo wszystko powienien zostać w akwarium i też dostać lek? Nie mam o tym niestety pojęcia. Akwarium mam od 1,5 miesiąca. Rybki wpuściłam do niego tydzien temu i wszytsko wydawało się być super. Nagle po tygodniu te okropne kropki, wiecie może skąd to się wzięło? W sklepie byłam dzisiaj i rybki mają zdrowe w tym zbiorniku z którego były odławiane. Z góry dzięki za pomoc!

Halfmoon
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2020-01-31, 15:41
Pojemność akwarium: 20
Imię: Agnieszka
Nazwisko: Holek

Re: Ospa rybia ;/

Post autor: Halfmoon » 2020-01-31, 16:54

Witam, u mnie niestety też pojawiła się ospa... Chorują neonki i otoski... Pierwsze kropki zauważyłam w niedzielę. Dobrze, że była handlowa. W zoologu polecili Baktoforte. Tego samego dnia do akwarium poszła pierwsza dawka. Podniosłam też temperaturę do 30 st. i napowietrzanie puściłam na full. Na 3 dzień kolejna dawka leku (według zaleceń producenta). Dziś mija 5 dzień kuracji. Temperatura nadal 30 st. Powinnam podmienić wodę, ale kropki nadal pojawiają się na rybach i nie wiem co teraz.... Czy poczekać z podmianą aż nie będzie objawów choroby na rybkach, czy podmienić wodę a potem ewentualnie powtórzyć kurację?

ODPOWIEDZ