Ospa u neonów czerwonych?

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Goferek
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2012-10-31, 00:41
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patrycja
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Ospa u neonów czerwonych?

Post autor: Goferek » 2013-02-15, 17:14

Witajcie!
Otóż dzisiaj zaobserwowałam kuleczki na płetwach i grzbiecie około 10 neonków z 30 (Nie jestem w stanie zrobić zdjęć,bo ruszają się zbyt szybko). Ale to jedyny objaw ospy rybiej,neonki są ruchliwe,normalnie pobierają pokarm,oczy nie są zamglone.
Pytanie brzmi; Czy to jest ospa? Jeśli tak,jak mam przeprowadzić leczenie nie posiadając zbiornika awaryjnego?
Może warto też dodać,że podmieniam aktualnie (co tydzień) 18 litrów wody z 112 litrów,karmię po za płatkami mrożonym wodzieniem firmy Katrinex.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Ospa u neonów czerwonych?

Post autor: Timur » 2013-02-15, 21:36

Witaj,

no ja też walczę z tym g... Moje rybki również nie wykazywały żadnych objawów, ale z tego co wiem, to tylko kwestia czasu. Ospa jest dla rybek śmiertelną chorobą. Właśnie jestem na etapie śledzenia różnych wątków o tym, więc z tego co się dowiedziałem to draństwo leczy się w ogólnym akwa. Ja próbuję zwalczyć temperaturą, opis mój kilka tematów wcześniej.
A i jeszcze taka ciekawostka (przynajmniej jak dla mnie) podobno przy podmianie należy mniej więcej wyrównać temperaturę wody dolewanej, gdyż zimna woda uaktywnia zarazę;) Ja tego nigdy nie robiłem, a niedawno miałem większą podmianę po wprowadzeniu nowych rybek, co może tłumaczyć infekcję.
Pewnie ktoś bardziej doświadczony się wypowie, to może potwierdzi co napisałem.

ODPOWIEDZ