Moje skromne 30 litrów

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

czyczu
Zainteresowany
Posty: 29
Rejestracja: 2012-12-02, 23:20
Pojemność akwarium: 112
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: czyczu » 2013-03-20, 23:24

Witam kolegę z miasta ;]
Neonki mogę przygarnąć - w zamian mogę Ci zaoferować trochę roślin ;]

Powiedz mi proszę, o jakim sklepie mowa, bo najlepiej zaopatrzony w mieście jest tylko jeden - na Kmieciach i tylko on mi przychodzi na myśl.
Jakby co pisz PW, Przemyśl mały, chętnie pomogę na ile mogę ;]

Pozdro

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-21, 11:27

Załączam zdjęcia, pomóżcie mi stwierdzić co to za glon i jak nazywają się te rośliny. Znajomy podpowiedział, że to okrzemki, zwiększę oświetlenie o drugą lampę 11W (dzisiaj dodałem 7W). Teraz mam 0,37 Wat/litr będzie 0,73 jak dostawię drugie tyle. Czy to dobry pomysł?

http://www.voila.pl/364/a3fl7/?1
http://www.voila.pl/366/765m2/?1
http://www.voila.pl/365/wfhvi/?1

rumik21
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2012-12-31, 22:11
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: rumik21 » 2013-03-21, 17:14

glony to okrzemki
pierwsza roślina to może być Zwartka biała
a druga Peplis dwupręcikowy


pozdrawiam

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-22, 00:44

Dzięki! Może poradzisz jak się pozbyć tych okrzemek? Każda wskazówka mile widziana:)

rumik21
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2012-12-31, 22:11
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: rumik21 » 2013-03-22, 10:45

Okrzemki powstają najczęściej w świeżo założonych akwariach
-Regularne podmiany wody i usuwanie ręczne z szyby po jakims czasie odpuszczą
-ewentualnie otoski

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-22, 13:04

Otoski w 30l chyba nie bardzo:/ Dołożyłem wczoraj trochę roślin. Wlałem macro 1 ml i ferra-activ i 3 ml Macro Red.

Obrazek

Swoją drogą dziwne są te neony, niby nazywają się niebieskie, a tak na prawdę są zielone:/

Awatar użytkownika
Tissien
Stały bywalec
Posty: 161
Rejestracja: 2012-05-27, 16:26
Pojemność akwarium: 98
Imię: Marta
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: Tissien » 2013-03-22, 14:57

Ja na Twoim miejscu przede wszystkim zmniejszyłabym czas świecenia do 6-8 godzin, a z czasem zwiększyła maksymalnie do 10. 12 godzin to za dużo, przez to między innymi tworzą się glony różnej maści :)

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-22, 16:01

To już mamy drugą teorię na ten temat. Wygląda na to, że na darmo kupiłem tą drugą lampę? :) Poczekam jeszcze aż więcej osób się wypowie na ten temat, może znajdziemy złoty środek:)

Awatar użytkownika
Tissien
Stały bywalec
Posty: 161
Rejestracja: 2012-05-27, 16:26
Pojemność akwarium: 98
Imię: Marta
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: Tissien » 2013-03-22, 20:15

Nie chodzi mi o siłę świecenia, ale o jego czas. Druga lampa jest ok, ponieważ okrzemki pojawiają się przy za słabym oświetleniu. Oświetlenie masz teraz w porządku z drugą lampą, ale nie świeć 12 godzin.

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-27, 14:37

OK tylko już świecę tak od listopada, od raz skrócić czas do 6 godzin? To nie będzie za gwałtowna zmiana?

Od Wczoraj czyli od poniedziałku świecę 2x11W AQUAEL ECONOLINE SUNNY 6500K od godziny 10 do 16, czyli 6 godzin. Sytuacja wygląda nieciekawie, okrzemków jest coraz więcej :( Pozytywne jest tylko to, że rośliny wczoraj zaczęły intensywnie bąbelkować (kabomba głównie) i ich wygląd się poprawił. Zastanawiam się czy nie przenieść tematu do innego działu, bo jakoś małe zainteresowanie ze strony forumowiczów odczuwam.

TAK TO WYGLĄDA:
Obrazek

link do dużej rozdzielczości: http://www.voila.pl/005/49sn5/index.php?get=1&f=1

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: Ryumaru » 2013-03-27, 15:10

Witam
Temat jest traktowany obojętnie ze względu na równie obojętne podejście do tematu.
Powinienem napisać że nie czytając regulaminu bla bla bla... ale cóż trzeba powtórzyć.
Nie dokonujesz żadnych pomiarów, wlewasz nawozy, takie jakie masz pod ręką, bądź takie jakie ktoś ci wsunął z półki w sklepiku.
Zainteresuję się tematem pod warunkiem otrzymania danych:
- PO4, NO3, z miłą chęcią poglądowe FE,
- Frakcja żwirku i zastosowanego substratu nawozowego o ile takowy jest.
- filtr, wkłady filtracyjne, temp wody
- moc oświetlenia, czas trwania
- okres od zalania akwarium

Jako ciekawostkę dodam że wysyp okrzemek masz wszędzie prócz, zacienionych miejsc pod roślinkami, zwróć uwagę na ten fakt. Więc Mit o zwiększeniu światła jest obalony, dodanie światła tylko przyspieszy bądź już przyspieszyło pojawienie się okrzemek.
4ml PO4 jednego dnia do 30L przy nikłej roślinności.... do tego nic nie przeczytałem o NO3 hmmm, hmmmm ..... no to szykuje się wysyp zielenic zaraz po okrzemkach. Zanim się oglądniesz będziesz robił ponowny restart.

Gdzieś w moich postach jest swego rodzaju dzienniczek gdzie zapisuję prowadzenie akwarium i sposób w jaki nawożę, robię pomiary wody i tak dalej i tak dalej.
edytowane(link)
http://e-akwarystyka.pl/topics24/19802.htm
postaram się zaktualizować temat, a ty określ się czy interesuje cię akwarystyka. (czyli koszta, kasa na hobby)

Posiadam również akwarium 30L takie samo jak ty czyli Aquaela. Jeśli chcesz mogę zrobić specjalnie dla "ciebie" również swego rodzaju dzienniczek gdzie będziesz widział gdzie popełniasz błędy a sam jednocześnie wskaże swoje błędy które będziesz mógł unikać.


Pozdrawiam

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-27, 17:17

Dziękuję za pierwszy konkretny post. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze bardzo mało wiem, jednak ciężko od razu usystematyzować tak dużo informacji i znaleźć złoty środek, szczególnie gdy często rady i opinie forumowiczów znacząco odbiegają od siebie, ale tym się nie usprawiedliwiam, uczę się cały czas.

- ciężko będzie mi zdobyć przed świętami testy na PO4, NO3 czy Fe w tej chwili mam tylko pH KH GH, ale ponoć są kiepskie. Jaki zestaw testów polecasz?
- frakcja żwirku: 2-4mm, stosuję tylko MACRO RED z aqua art 1ml dziennie i raz na dwa tygodnie chciałem podawać 2ml FERRO-AKTIV Tropicala.
- używam filtra z tego zestawu czyli Pat mini, filtracja wyłącznie mechaniczna - gąbka
- moc oświetlenia: tak jak pisałem. Wcześniej świeciłem 11W przez 12 godzin na dobę, teraz chciałem 22W przez 6 godzin. Moduły aquael 6500K
- akwarium zalałem w listopadzie 2012 roku.
- temperatura: 25-26 stopni


A teraz przystępuję do lektury Twojego tematu i proszę o wyrozumiałość:)

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź!

EDIT: ten zestaw testów, które używasz jest świetny ale bardzo drogi, przekroczy koszt mojego całego akwarium:) Może coś tańszego? Nawozy cenowo ok, muszę poczytać więcej o CO2. Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze dla mnie, jakoś te bimbrownie mi się nie widzą, więc pewnie przydałaby się butla.

A jeśli chodzi o wspomniany przez Ciebie dzienniczek do tych 30 litrów... byłbym wdzięczny!

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: Ryumaru » 2013-03-27, 17:49

Ok rozumiem.
W takim razie proponuję zamknąć temat. Najprościej jak założysz nowy temat w odpowiednim dziale. Napisz na pw w gdzie umieściłeś swój post. Zdecyduj czy chcesz kontynuować przygodę z aktualnym akwarium czy też zrobić kompletny restart. Oraz napisz jakie masz ambicje związane z akwarium czy chcesz postawić na efektowny design z roślinami w roli głównej, czy też akwarium czysto towarzyskie gdzie będzie pływać kilka malutkich rybek cieszące oko.
Jakiś czas temu napisałem parę zdań w jednym z postów i zamieściłem zdjęcia swoich takich tam aranżacji np z 30 L akwarium Aquaela, jeśli interesuje cię tego typu podejście do akwarium:
http://e-akwarystyka.pl/topics36/18877.htm#15988

Oczywiście wszystko zależy od ciebie co chcesz uzyskać i postaram się w jakiś sposób pomóc.
Kończąc temat dodam żebyś chwilowo wstrzymał się z jakimikolwiek zakupami i niepotrzebnymi wydatkami do akwarium. Przemyśl wszystko, poczytaj i wtedy zaczniemy działać.
Do usłyszenia mam nadzieję nie bawem

EDIT:
- Ten zestaw okazał się o mały włos klęską mego akwarium. Testy były stare i nie rozpuszczały się prawidłowo dając złe wyniki pomiarów. Szczegóły opiszę w dzienniku.
Obecnie stosuję testy ZOOLEK łączny koszt PO4 NO3 i FE to ok. 40-50 zł. Do tego uzupełnienia odczynników to koszt ok 10 zł, otrzymane wyniki trzymają dobry poziom. Z czystym sumieniem mogę polecić zoolek zamiast jbl.
- z butlą nie szalej, wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. a zakup to ponad 200 zł

akwarium 30L uruchomiłem ze względu na część roślin które mi pozostały oraz otrzymane podłoże. Postaram się zamieścić trochę informacji o 30L akwarium.

pawel_sa
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-30, 02:17
Pojemność akwarium: 30
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Moje skromne 30 litrów

Post autor: pawel_sa » 2013-03-27, 18:20

Sam już nie wiem co robić. Szczerze, myślałem, że prowadzenie takiego małego zbiorniczka nie wymaga, aż taaaakiej wiedzy, nie wiem czy w dalszym ciągu będę mógł poświęcać tyle czasu każdego dnia, studia nie zajmują mi tyle czasu :D hmm chyba się porwałem z motyką na księżyc :(

EDIT: Albo ukłonię się w stronę akwariów LT.

ODPOWIEDZ