Pomocy !!!

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

snakes
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-25, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: z domu

Pomocy !!!

Post autor: snakes » 2013-04-25, 16:26

:bezradny: Żwirek do akwarium rzecz ważna , ale proszę pomóżcie chcę zrobić restart w akwa 60 l. W sklepach w Nowym Sączu jest taka chała że nic nie mogę wybrać , szukałem jakiegoś składu w moim mieście i nic czy Ktoś ma pomysł na dobre podłoże w Nowym Sączu ?

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy !!!

Post autor: Timur » 2013-04-25, 17:03

Dunajec macie w środku miasta a Ty się pytasz ;) A poważnie, to myślałeś o zastosowaniu ziemi ogrodniczej do akwa? Wczoraj właśnie pytałem Jarusa ile takie podłoże jest wartościowe dla roślin, powiedział, że spokojnie kilka lat. Ziemie z biedronki polecają spece, tą bez "uszlachetniaczy", wtedy dookoła podsypać byle żwirkiem i masz podłoże jak tralala. Nie proponuję Ci nic, sam teraz żałuję, że tak nie zrobiłem, dlatego rzucam tylko luźno temat, bo osobiście uprawiam na jałowym żużlu ;)
Pozdrawiam Krzysiek

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomocy !!!

Post autor: Jarus » 2013-04-25, 18:10

Trzeba by się zdecydować najpierw na typ baniaka: LT czy HT ? Bo od tego wszystko zależy. O ile ma być 'roślinniak'. Jaka obsada? Może jakiś 'biotop' ?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

snakes
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-25, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: z domu

Re: Pomocy !!!

Post autor: snakes » 2013-04-26, 08:49

Dziękuje :ok: za odpowiedzi Dunajec płynie fakt ;) żwirek rzeczny jednak kiepski ten z Dunajca . Zakładam na ziemi ogrodowej , piasek, podłoże filtus, pomieszane z torfem zasypane żwirkiem (znalazłem 20km. od miasta). Mam nadzieje iż ten restart wyjdzie .

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy !!!

Post autor: Timur » 2013-04-26, 08:54

Żebyś za dużo nie namieszał ;) Słyszałem o ziemi plus żwir, a Ty jeszcze piach, Filtusa, torf...

edit:
odpowiedz Jarusowi na pytanie, to Ci pewnie poradzi jak przygotować właściwe podłoże.
Pozdrawiam Krzysiek

snakes
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-25, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: z domu

Re: Pomocy !!!

Post autor: snakes » 2013-04-26, 09:36

Zaczerpnięte z sieci tu fragment "ziemia mieszasz z piaskiem i dobrze ją rozmieszaj aż uzyskasz jednolitą masę do tego dodajesz torf i znowu mieszasz aż uzyskasz jednolitą masę jak już wszystko dobrze wymieszasz dodaj floran fitus stopniowa aż poczujesz pulchność ziemi i na końcu keramzyt można dodać zwykła glinę porobić malusie kuleczki i wymieszać z ziemią" ...Sama ziemia będzie oddalona około 3-5 cm. od szyb w to miejsce wpadnie żwirek, dodatkowo przykryje to znaczy ziemię "firanka lub jakaś moskitiera" całość zasypana żwirem około 5 cm .


Pozdrawiam Andrzej

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy !!!

Post autor: Timur » 2013-04-26, 10:43

no to ja nie wiem, trzeba na Jarusa poczekać, ale patent z firanką to już uznany jest za zbędny :) Obecny kanon mówi, że potem jest niezły bigos jak trzeba coś przesadzić (korzenie wrastają w firanę)
Pozdrawiam Krzysiek

snakes
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-25, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: z domu

Re: Pomocy !!!

Post autor: snakes » 2013-04-26, 11:38

No to poczekam. Mądrej Głowie Dość po Słowie ;) :papa:

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomocy !!!

Post autor: Jarus » 2013-04-26, 17:14

Sam patent z firanką nie jest groźny, dopóki Ci nie przyjdzie do głowy WYRYWAĆ roślin. Trzeba roślinie wyciąć korzenie w podłożu nie ciągnąc. Ja używam siatki podtynkowej, ale jest wielu którzy uważają że jakiekolwiek oddzielanie jest zbędne.
Co do samego podłoża, to jest sporo różnych metod dodatkowego 'użyźniania' ziemi. O torfie jako dodatku słyszałem. Ja używam czystej lub z dodatkiem pokruszonych kulek gliniano-torfowych.
Ale dodawanie floran fitus do tego? Ten floran to przecież jałowe podłoże. ?
Za dużo kombinacji! Lepiej samą ziemię (lub z niewielką domieszką gniecionych kulek lub gliny) i na to jakiś bazalcik czarny.
Uważam, że znacznie ważniejsze jest dobranie odpowiednich roślin i oświetlenia. Potem odpowiednia obsada (można lekko przerybić) i za grosze będzie wszytko hulać.
W takim baniaku ważna jest bardzo duża ilość roślin na start, niezbyt wydajna filtracja, odpowiednie światełko i cierpliwe oczekiwanie na stabilizację. Żadnego grzebania.

Wątek kolegi Łorena do dokładnego przestudiowania! > http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm

ps. no chyba że mierzysz w HT na ziemi??
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomocy !!!

Post autor: Łoren » 2013-04-26, 21:21

Co do firanek i innych siatek - kiedyś dałem się namówić i faktycznie taką siatkę podtynkową z włókna szklanego "oddzieliłem" warstwy podłoża . Już w trakcie sadzenia myślałem ze mnie trafi bo roślin z większym systemem korzeniowym nie można włożyć głębiej w podłoże - siatkę trzeba było ciąć nożem...przerzedzenie np kryptokoryn ...jest po prostu niewykonalne wstawiam zdjęcie z restartu kiedy wyjmowałem z akwarium potężną kryptokorynę . Pomimo monstrualnych wymiarów roślina w połowie nadawała się do wyrzucenia ponieważ nie miała systemu korzeniowego - został w siatce . Nie było najmniejszych szans na uratowanie jej .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomocy !!!

Post autor: Jarus » 2013-04-26, 21:36

Ja przerzedzałem u siebie krypcie bez problemu, tyle że miałem niewielkie gatunki. Z dużą pewnie byłby problem.
Ale z sadzeniem masz racje - też mnie irytuje niemożliwość wsadzenia rośliny głębiej niż do siatki. Nie zawsze chcą mi się trzymać w samym żwirku.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomocy !!!

Post autor: Łoren » 2013-04-26, 21:41

Dlatego należy to napisać wyraźnie i po polsku że pomysły z siatkami są do d..y :D Siatki podtynkowe nadają się pod tynk a nie pod rośliny w akwarium :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

snakes
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-04-25, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andrzej
Lokalizacja: z domu

Re: Pomocy !!!

Post autor: snakes » 2013-04-29, 15:19

DZIĘKUJĘ :brawo: Przemyślałem i już po reSTARCIE . Postarm się zamieścić fotkę przed i po ;)

ODPOWIEDZ