Odmulanie

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Odmulanie

Post autor: danwawa » 2013-05-22, 21:12

Cały czas walczę z wysokim poziomem no3 i mam pytanie o technikę odmulania, bo boję się że moc ssąca mojego odkurzacza jest za mała.

Posiadam odkurzacz sera i brzęczyk 110 air plus przy odmulaniu żwir się troszkę podnosi i opada, ale tylko tak delikatnie, czy żwir powinien się mocno unosić czy taki delikatny oddech do góry wystarczy.

Czy końcówkę mocno wbijać w żwir czy wystarczy delikatnie ją przyłożyć do żwiru?

Jak odmulacie trudno dostępne miejsca np. tam gdzie jest dużo roślin? Ja w takich miejscach tylko przejeżdżam końcówką pomiędzy roślinkami na ile jest to możliwe?

Teraz jeszcze mam na kamieniach taki czarny osad jakby ziemia, ale co to jest nie mam pojęcia bo ziemi w akwarium nie posiadam. Czy kamienie wyjmować i czyścić co tydzień przy odmulaniu?

Odmulam wydaje mi się dokładnie, wkładając końcówkę w żwir do połowy, dziś zajęło mi to ok.30min, ale po odmulaniu jak palcem wzburzyłem żwir to i tak unosił się z niego syf.

Napiszcie czy robię to dobrze i czy zmienić odkurzacz na zwykły odmulacz, nie chcę inwestować kasy niepotrzebnie, bo zbieram na testy.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Odmulanie

Post autor: Suja » 2013-05-23, 23:38

Przestań odmulacz, albo kup grawitacyjny ;]
Podłoże to składowisko substancji organicznych, którymi powinny zająć się rośliny i bakterie ;]
Ty To wszystko zwracasz do słupa wody przez co skacze Ci NO3 ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Odmulanie

Post autor: Marcin K » 2013-05-24, 10:43

jeżeli musisz odmulać, to prawdopodobnie masz za słaby filtr, lub umieszczony w złym miejscu i brakuje cyrkulacji wody

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Odmulanie

Post autor: Suja » 2013-05-25, 14:37

W każdym akwarium zbiera się muł ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

odmulanie

Post autor: multi » 2013-05-26, 09:30

jeśli odmulasz to do wiadra a nie woda zostaje przepuszczona przez sito i zostaje dalej w akwa ,ja osobiście nie pamiętam kiedy odmulałem jest sporo kirysów które dbaja o to by nic nie zalegało na dnie i nie w każdym zbiorniku zalega muł dokup ryb dennych a problem zniknie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
multi

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Odmulanie

Post autor: Suja » 2013-05-30, 14:41

multi pisze:zalega muł dokup ryb dennych a problem zniknie
Ryby denne kupy nie jedzą ;] To właśnie kupy tworzą muł :)
Więc nie mów, że nie masz :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Odmulanie

Post autor: Timur » 2013-05-31, 20:58

no z kupami, to chyba tylko ampularie czasem na deser skubną coś niecoś na lepsze trawienie :)
Pozdrawiam Krzysiek

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Odmulanie

Post autor: danwawa » 2013-06-01, 20:01

Problem rozwiązany, kupiłem najzwyklejszy odmulacz z aqua szuta i jestem zadowolony. Dziś zanim kapnąłem się, do czego służy plastikiowa rurka, która była w zestawie wylałem trzy wiadra wody, ale następnym razem zrobię to już jak należy.

Jeszcze jedno pytanie, jak odmulacie miejsca gęsto obsadzone roślinami?

Akwarystyczny24
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2013-06-18, 08:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andzej
Lokalizacja: POLSKA

Re: Odmulanie

Post autor: Akwarystyczny24 » 2013-07-13, 11:48

Tego typu odmulacz powinien być w każdym akwarium,co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Nie jest drogi,a bardzo pomaga, ryby denne niestety nie oczyszczą akwarium z mułu.

Proszę patrzeć na daty dodania ostatniej odpowiedzi. blue_betta
Ostatnio zmieniony 2013-07-13, 16:08 przez Akwarystyczny24, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ