Rośliny w moim akwarium - czy urosną?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Amildor
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-21, 22:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Nazwisko: W.
Lokalizacja: Legionowo

Rośliny w moim akwarium - czy urosną?

Post autor: Amildor » 2013-05-21, 22:20

Witam :)


Mam pytanie odnośnie roślin. Czy te, które posiadam w swoim akwarium są w stanie wegetować i w miarę dobrze rosnąć, przy tych warunkach jakie mają? Mam pewne obawy dotyczące podłoża... Otóż jest to zwykły piasek 6-8mm, który jest pozostałością jeszcze po malawi. Czy to może przeszkodzić roślinom w ich bycie?

Rośliny: 2 anubiasy, bliżej niezidentyfikowana roślinka pokroju anubiasa, Cryptocoryne aponogetifolia, pistia, Vallisneria americana, lotos tygrysi, mech jawajski, Sagittaria subulata, Limnophila sessiliflora, Cryptocoryne wendtii brown, Microsorum windelov, Pelia i moczarka kanadyjska.

Oświetlenie: 2 świetlówki standardowe 30W i panel LED extra diversa 2x10,1W

Filtracja: JBL e900

GH- 12 KH-8/9 NH3-0 NO2-0 PH-7

Nawozy: Kulki gliniano - torfowe, co2 z bimbrowni i z płynu, aquaflorin potassium, micro/macro + , substrate cleaner.

Liczę na pomoc kolegów i koleżanki akwarystów :)

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Rośliny w moim akwarium - czy urosną?

Post autor: Timur » 2013-05-28, 21:55

Piach jak piach, w piachu też rośnie. Nie znam wszystkich wymienionych gatunków, ale spis generalnie mało wymagających więc nie powinno być problemów. Krypcie lubią kule gliniane, można im pod korzenie zaaplikować, anubiaski i microsorium sadzi się na kamieniach lub drewnie (nie w piachu). Sagittaria i lotos u mnie też w piachu pięknie buja, mech to wiadomo jak z nim. Nie wiem jak z moczarką, bo mnie się nigdy nie udało utrzymać (ładnej), ale rosnąć będzie na pewno, bo ona nawet chyba nie potrzebuje wcale podłoża żeby żyć ;)
Pozdrawiam Krzysiek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Rośliny w moim akwarium - czy urosną?

Post autor: Suja » 2013-05-30, 14:23

Amildor pisze:piasek 6-8mm
Chwila chwila w milimetrach podaje się grubość ziarna, a 6-8 mm to jest żwir, a nie piach ;]
Timur pisze:anubiaski i microsorium sadzi się na kamieniach lub drewnie
Można w podłożu. Trzeba po prostu umieć ;]
Amildor pisze:Liczę na pomoc kolegów i koleżanki akwarystów
To pojemność akwarium poproszę.
Po filtrze wnioskuję, że to jakieś 150-200 litrów :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Rośliny w moim akwarium - czy urosną?

Post autor: Timur » 2013-05-31, 21:03

No ja tak "okłamuję" anubiasy nana, że im pod korzenie mały kamol wiążę i kładę na dnie, wtedy nie ma wyjścia chciał nie chciał ;) Pewnie można z kawałkiem drzewa kombinować, a jeśli robisz to inaczej, to napisz, przy okazji się dowiemy, może koledze się przyda.
Pozdrawiam Krzysiek

Amildor
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-21, 22:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Nazwisko: W.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Rośliny w moim akwarium - czy urosną?

Post autor: Amildor » 2013-06-03, 12:27

Zapomniałem dodać, że kulki gliniano-torfowe są również dostarczone :) Anubiasy siedzą na korzeniu i kamieniu. Moczarka rośnie najlepiej ze wszystkiego (może prócz pistii :) ) Piasek to oczywiście 0,5,0,7 mm (sprostowanie, przepraszam za wcześniejsze niedopatrzenie). Litraż akwarium to 200l (100x40x50), Ph-7, Fe-0,1mg/l PO4-1,5-2mg/l. NO3 - 25mg/l NO2- 0mg/l. Wkłady do filtra są oryginalne, tj. gąbka + ceramika. Akwarium ma 2 lata.

A od niedawna nastał nowy problem...Nie chce praktycznie nic rosnąć. Sagittaria subulata powoli pnie się w górę, Limnophila sessiliflora również, z rosnących są jeszcze anubiasy, Cryptocoryne wendtii brown, pistia... Natomiast mech jawajski brązowieje, Cryptocoryne aponogetifolia traci liście i gnije, lotos tygrysi to samo, Vallisneria americana wegetuje, mając jedynie kilka liści o brązowym zabarwieniu, Microsorium windelov stoi w miejscu, brązowieje, pelia stoi w miejscu... Co robić? :(

ODPOWIEDZ