garden bridges

Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Moderator: ModTeam

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-05-20, 20:35

Witam.Powstał plan zmiany obecnego baniaka (220l) na nieco większy 375L (150x50x50).Obsada będzie ze starego akwa raczej -bo obecnie dość ciasno rybki mają.
Mam wstępny pomysł na wysypanie dna, ale nie wiem do końca czy to się sprawdzi, dlatego prosze o opinie i podpowiedzi.
Więc tak, zamysł jest taki - ogólnie dno czarny bazalt + miejscowo, tam gdzie będą większe skupiska roślin JBL Mando (czy zostawić to podłoże na wierzchu, czy lepiej tez zasypać bazaltem,, żeby nie tworzyć kontrastu kolorów?).Dodatkowo chcę na środku jako przełamanie dać pasek nieregulranie ułożony jasnego żwirku (może nawet piasku kwarcowego) zwężającego się ku tyłowi akwa(muszę przyznać ,że pomysł przechwycony od kogoś innego napotkanego w sieci).
Planuję do tego oświetlenie 2x80w t5 + 4x39w t5 lub 4x80w t5 + 2x39 t5w pokrywie DIY (choć zaznaczam, że to holender nie będzie), butla co2 (nie wiem tylko jakiej pojemności szukać i jaki dyfuzor wykorzystać - mam grabinke hagena, czy lepiej kostke lipowa czy moze szklany dyfuzor - będę wdzięczny za podpowiedzi).
Filtracja: Tetra Ex 1200 + głowica Aqua Szut 750 (3 szklanki z gabką) - wystarczy ? Mam w awaryjnie dostepny jeszcze Tetra Ex 700 tylko czy to już nie będzie przesada?
Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i podpowiedzi.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: Łoren » 2013-05-21, 05:03

endrias_g pisze: zamysł jest taki - ogólnie dno czarny bazalt + miejscowo, tam gdzie będą większe skupiska roślin JBL Mando
Zanim zrobisz taką kombinację poczytaj trochę o podłożach do akwariów z roślinami - bazalt i manado są podłożami jałowymi z punktu przydatności dla roślin. Może to być wierzchnia warstwa podłoża a nie podłoże docelowe jako takie . Pod spodem musi coś być - substrat albo ziemia. Planowanie oświetlenie będzie w granicach 0,8 - 1,0W/L - poprzeczka postawiona wysoko - mam nadzieję że kwestie nawożenia zbiornika masz dość dobrze opanowane bo przy tej ilości światła nie ma miejsca na popełnianie błędów w nawożeniu.
Co do systemu CO2 - w takim zbiorniku wskazane byłoby wykonanie reaktora do rozpuszczania CO2 (np z filtra narurowego) - obawiam się że dyfuzory będą miały zbyt małą wydajność
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-05-21, 11:43

Jeśli chodzi o oświetlenie planowo będzie prawdopodobnie ustawione tak, że przez 10 godzin będzie świecić jakieś 160w, a dodatkowo reszta tylko gdzieś na jakieś 4-5 godzin w ciagu dnia.
Co do nawożenia i doświadczenia - cóż, wszystkich rozumów nie zjadłem, expertem więc nie jestem, ale dotychczasowe nawożenie (w mniejszym zbiorniku) jak narazie mi się sprawdza, rośliny rosną, nie dzieje się nic złego.
Co do ziemi pod żwir- raczej chcę uniknąć tego rozwiazania, bo wszystko jest dobrze do czasu, a jeśli będę musiał ruszyć podłoże to przypuszczam że ziemia zapaskudzi cały zbiornik.
Co do substratu, czy JBL AQUABASIS PLUS byłby odpowiedni?
Czy ewentualnie (chcąc obnizyć koszty) mógłbym pod bazalt dać warstwę zwykłego żwiru?
Wybaczcie ewentualne błedy , które popełniam lub mam zamiar popełnić, dlatego licze na sensowne porady.

xXSoobekXx

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: xXSoobekXx » 2013-05-21, 19:36

Polecam Ci Tetra Complete Substrat, cos takiego. Najlepiej zamawiajac z allegro, i na to piasek. Bedziesz mial naturalna gorna czesc dla ryb, a pod tym doskonaly substrat dla roslin, tylko musisz wsadzic je tak zeby korzeniami siegaly tego substratu. :)

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-05-21, 22:24

xXSoobekXx ten substrat sam używałeś? Przerażają mnie trochę koszty - ponad 60zł za niecałe 6kg, a na dno 150x50 to trochę tych kilogramów będzie potrzeba :mur: No ale - albo rybki albo akwarium :(
Gdzieś natrafiłem na taki patent co do substratów, że po wysypaniu go do akwa dawał ktoś na to siatkę (taka ja np.do łączenia płyt kartonowo-gipsowych) i dopiero przygniatał żwirkiem - ma to jakiś sensowny cel, robił ktoś z Was w ten sposób?

xXSoobekXx

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: xXSoobekXx » 2013-05-21, 22:56

Ale nie na allegro, podloze to zawsze jest wysoki koszt jesli chodzi wieksze akwaria.

Jak mowisz ze drogo to kup najlepsze podloze Ada Amazonia 125PLN 9kg, ja to wyrzucilem do smieci, lepszy piasek i pod to substrat pod rosliny.

A moje wolno rosnace rosliny rosna na tym szybko. :)

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-05-21, 23:12

No wlaśnie na allegro znalazłem taką cenę.Ale mniejsza o wiekszość.Rację masz jak najbardziej- duże akwa to większe wydatki, jeśli chce się dobrze.
Ale powoli juz głupieję, szukam opinii w necie i zdania są tak podzielone że nie wiem.Jedni (bazując na jbl manado)sobie chwalą że super - nawet bez substratu sobie u niektórych radzi podobno, drudzy że się pyli strasznie, i że lekkie nawet kirys przepływając unosi za sobą "tuman kurzu".Gdzie indziej czytam że nie dawać wynalazków tylko zwykły żwir granulacji ok.3mm i bedzie dobrze....no i bądź tu mądry i pisz wiersze.Narazie wstępnie stanąłem na tym że chyba zrezygnuje z bazaltu, bo jest dość "ostry", a ja mam sporo ryb dennych (kirysy,cierniooczki czy węgorki) i nie chcę żeby mi się kaleczyły.
A gdyby pójść w zwykły, drobnoziarnisty żwirek? Sprawdzi się dla roślin? Tylko ból trochę, bo chciałem raczej ciemne podłoże (nawet czarne), ale takiego żwiru raczej nie dostanę.

xXSoobekXx

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: xXSoobekXx » 2013-05-23, 19:32

Dostaniesz taki zwir, na allegro.

Najlepszy dla tych ryb to piasek, rosliny mozesz wsadzic w doniczki gliniane w to nasypiesz podloza dla nich i rozne nawozy jak kulki glina torf.

Piasek to naturalne podloze dla ryb, takie maja w naturze.

No i jest tani :) a przy takim litrazu to chyba jak znalazl ;> ?

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-05-24, 10:45

xXSoobekXx z piaskiem za bardzo nie chce kombinować, bo przy jego drobnej granulacji obawiam się powstania stref beztlenowych (może się myle, może za bardzo panikuje), ale znalazłem w swojej okolicy ciekawy grys bazaltowy o garanulacji gdzieś 2-3 mm (przynajmniej w opakowaniu tak wygladał, nie mierzyłem linijką :) ) i przymierzam sie do niego, nie ma tak ostrych krawedzi jak bazalt, który do tej pory spotykałem, więc nie powinienem zaszkodzić rybką dennym. Przy obsadzaniu roślinami, pod korzenie planuję dać kulki jbl.

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: Loleczek » 2013-05-24, 14:37

Nie wiem dlaczego tak boisz się tej ziemi. Ja przed wsypaniem ziemi do akwa też dużo czytałem i w końcu zdecydowałem się zdecydowałem. Powiem szczerze, że zasyfiła mi baniak dość mocno tylko raz - gdy chciałem przesadzić dość sporą cryptocorynę, a tak to jest wszystko w porządku.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: Łoren » 2013-05-24, 15:01

Ja mam już za sobą kilkanaście restartów na ziemi i nigdy żadnych niespodzianek nie było - oczywiście podłoże należy wykonać prawidłowo. Moim zdaniem ziemia to najlepszy i najtańszy substrat do uprawy roślin
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-05-24, 22:07

Łoren nie mówię, że pomysł z ziemia jest zły, tym bardziej jak zerknałem na Twojego 500l roślinniaka, ale ja biorę poprawkę na samego siebie, nie mam az tyle doświadczenia w akwarystyce jak np. Ty, więc mimo sugestii (napewno sprawdzonych i trafionych) pozostanę przy obecnej koncepcji, czyli drobny czarny bazalt. Jak znajde chwilę to wstawię foto tego grysu - dzisiaj,mimo że jeszcze szafka do mnie nie dotarła, więc i baniak nadal nieobecny, nie wytrzymałem i kupiłem pierwszy worek żeby zobaczyć rozpakowany w domu :D . Tło też planuję czarne - po pierwszych próbach działania mogę powiedzieć że chyba uda się pseudo strukturalne zewnętrzne :hahaha:

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-06-06, 22:50

Witam znowu :D
Jak to bywa, powstały kolejne pytania co do planowanego baniaka.Na dniach powinna pojawić się u mnie szafka, więc co za tym idzie i baniaczek ;D Podłoże już czeka, uprłem się i padło na czarny bazalt. A teraz pare spraw, które mnie jeszcze nurtuje:
1)Filtracja- planuję podłączyć "dojrzałe" Tetra Ex1200 i Ex700, czy głowicę Aquaszut wew. też zostawić, czy to już będzie za dużo?
2)Co2- mam napełnioną butlę 1,5kg + reszta,czyli szklany dyfuzor, szklany licznik bąbelków, szklany zawór przeciwzwrotny, elektrozawór. Czy dyfuzor tego typu będzie odpowiedni - pytam, bo mam jeszcze drabinkę hagena, wieć mam możliwość wyboru. Kiedy, jak długo po starcie baniaka i obsadzeniu zieleniną zacząć podawać co2? Czy wyłaczać podawanie na noc - jest elektrozawór, więc jest taka możliwość. I jak narazie dla mnie najważniejsze pytanie, bo nie "bawiłem" się do tej pory z butlami wysokociśnieniowymi, ile bąbli na sekundę ustawić przy takim litrażu, z zaznaczeniem że akwa nie będzie holendrem,ale roślin będzie i tak sporo?
3)Podkład pod akwa - planuję dać styropian 2,5cm, tylko czy jego twardość ma tu jakieś wybitne znaczenie? Mam obecnie w domu przygotowany odpowiedni kawałek, ale sprawia wrażenie dość miękkiego. Znajomy zaproponował mi, że przywiezie mi taki stosowany na posadzki,pod wylewkę, czy taki będzie lepszy, bo jest nieco twardszy.
4)Oświetlenie- docelowo, zanim wpuszczę ryby, pojawi się pokrywa DIY. Chcę w niej zamontować światełko w następującej konfiguracji: 2x54W + 4x39W (wszystko t5,na elektronicznych statecznikach) czyli dobre 0,7w/litr chyba starczy? :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: Łoren » 2013-06-07, 06:25

Co do podłoża - zrobisz oczywiście jak zechcesz bo to Twoje akwarium a nie moje :) ale przeczytaj sobie to >>> http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20 a o sposobach wykonania najprostszego podłoża znajdziesz informacje tutaj >>> http://e-akwarystyka.pl/topics29/18201.htm , potem podejmij ostateczną decyzję. Podłoże w akwarium roślinnym to jeden z najważniejszych elementów który może decydować o sukcesie lub porażce.
Kwestia akwarium holenderskiego vs akwarium roślinnego wygląda tak - i w jednym i drugim przypadku muszą być spełnione warunki hodowli roślin - akwarium holenderskie od "zwykłego" roślinniaka różni się głównie samą kompozycją / układem gatunków roślin i utrzymywaniem masy roślinnej na stałym poziomie i minimalnie nawożeniem - jest ono nieco inne niż w "zwykłym" rośliniaku - tutaj limitujemy wzrost roślin chcąc utrzymać ich masę na w miarę stałym poziomie (przyrosty nie są tak duże)
O ilości CO2 trudno pisać w kontekście ilości bąbli na sek - ilość rozpuszczonego CO2 powinna oscylować w granicach +/- 20-30mg/L. Wylicza się to na podstawie pomiaru KH i Ph wody - za pomocą tabeli rozpuszczalności - taką tabelę znajdziesz np w kalkulatorze zulixa. Po sprawdzeniu podnosimy albo zmniejszamy ilość. Możesz zacząć od ok 4-5 bąbli/sek (to oczywiście ilość taka z sufitu ) bo rozpuszczalność CO2 zależy przede wszystkim od twardości węglanowej wody (KH) - im niższe KH tym rozpuszczalność większa. CO2 należy podawać od samego początku - tzn następnego dnia od zalania zbiornika.
Co do podkładu - nie musi być twardy - nacisk jednostkowy na cm2 jest niewielki - policz sobie powierzchnię dna w cm2 i podziel przez ciężar całego akwarium - zobaczysz ile wyjdzie nacisku na cm2 :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Prośba o sugestie - 375L Pomysł na wysypanie dna.

Post autor: endrias_g » 2013-06-07, 18:58

Łoren dziękuje za konkretne sugestie. A co sądzisz o moim planie związanym z filtracją i oświetleniem? Cos w tej kwestii zmieniać?

ODPOWIEDZ