Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Moderator: ModTeam

Nurek_
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-21, 10:47
Pojemność akwarium: 88
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sosnowiec

Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Nurek_ » 2013-05-21, 12:05

Jako że to mój pierwszy post na tym forum, na początek witam wszystkich.

Jak w temacie - przymierzam się do założenia akwarium i w związku z tym potrzebowałbym kilku porad.
Zbiornik ma wymiary 35x35x72 cm - czyli niecałe 90 l pojemności. Od jakiegoś czasu czytam na temat akwariów i myślę że poszedłbym w kierunku LT. Rośliny na pewno jakieś łatwe w hodowli, podobnie rybki.

Na początek kwestia wyboru filtra - do LT wystarcza niby zwykły filtr wewnętrzny, zastanawiam się czy kaskadowy się też nada? np. taki:
http://www.malawishop.pl/akwarystyka-sl ... r-761.html
Wolałbym zewnętrzny, bo nie chciałbym szpecić zbiornika i zabierać miejsca filtrem. Czy mając taki filtr, kwestię napowietrzania mogę sobie odpuścić? Ewentualnie mógłby być też jakiś tańszy kubełek tylko nie wiem czy ma to w moim przypadku sens.

Jeśli chodzi o ogrzewanie czy warto wchodzić w termoregulator, czy zwykła grzałka z termostatem wystarczy? Jeśli termoregulator to czy wykosztowywać się na coś droższego czy taki za 30-50 zł też będzie ok? I pytanie - czy do termoregulatora można podłączyć grzałkę z termostatem?

Kolejne pytanie - do LT zalecane jest oświetlenie dzienne. Niestety u mnie akwarium będzie stało w takim miejscu, że tego dziennego światła będzie niewiele. Czy w związku z tym dam radę to zrekompensować większym oświetleniem sztucznym?

Na razie to tyle, z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2013-05-21, 22:20 przez Nurek_, łącznie zmieniany 1 raz.

Bules
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-26, 19:00
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brodnica

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Bules » 2013-05-21, 16:33

Do kaskady trzeba będzie wyciąć kawałek pokrywy.
Taki filtr jest jak najbardziej ok, ale pamiętaj, że możesz kupić kaskadę za połowę tej ceny i też będzie ok.
Jeśli chodzi o kubełek w podobnej cenie to dostaniesz hw 302. Będziesz musiał oczywiście zmniejszyć przepustowość (jest tam odpowiednia wajcha). Chociaż na moje kaskada wystarczy.

Nurek_
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-21, 10:47
Pojemność akwarium: 88
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Nurek_ » 2013-05-21, 17:34

Nie pomyślałem o przycinaniu pokrywy przy kaskadzie, a wolałbym tego uniknąć. Kubełek też bardziej mi pasuje ze względów praktyczno-estetycznych - schowam go w szafce obok akwarium. Rozumiem ze chodziło Ci o taki:
http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-1000 ... 38197.html

Czy w związku z tym, że akwarium ma być LT, stosuję tylko filtrację mechaniczną? Jakie wtedy powinienem zastosować wkłady?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Jarus » 2013-05-21, 20:02

Do kaskady musisz przyciąć pokrywę - inaczej jej nie założysz.
Co do baniaka LT to polecam przeczytanie DOKŁADNE tekstu Łorena na temat akwariów roślinnych http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm. - w szczególności częśc dot. baniaków LT.

Najważniejsze:

- bardzo duża obsada roślin na start dopasowana wymaganiami do średniego światełka (0,3-0,5 w/l)
- bardzo żyzne podłoże.

Pytaj trzy razy o wszystko anim baniak zalejesz - LT nie lubi poprawek. Trzeba zalać wszystko 'na raz' poprawnie i już nie grzebać. Potem tylko przecierać szybki z glonów (na początku :D ) i czekać cierpliwie aż się wszystko ustabilizuje.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Nurek_
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-21, 10:47
Pojemność akwarium: 88
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Nurek_ » 2013-05-21, 22:19

Tak jak pisałem powyżej - raczej zdecyduję się na filtr kubełkowy.

Polecany tekst już czytałem, podobnie jak resztę poradników na forum - bardzo dużo mi wyjaśniły, choć oczywiście nie do końca. Ogólnie artykuły różne czytam od tygodnia, wertuje fora i przyznam, ze czasami czym więcej czytam, tym większy mętlik w głowie. Np. kwestia podłoża - na tym forum często jest polecana ziemia ogrodowa, na innych spotkałem się z opiniami że to dla ryzykantów i ze dużo lepiej użyć specjalistycznego podłoża. I takich rozterek mam więcej. Dlatego zgodnie z zaleceniem będę pytał :-)

Czy na podłoże mogłoby być coś takiego?
http://www.malawishop.pl/akwarystyka-sl ... -4033.html
wspomagane ewentualnie czymś takim:
http://www.malawishop.pl/akwarystyka-sl ... -1043.html
Na wierzchnią warstwę dałbym taki żwirek: http://www.malawishop.pl/akwarystyka-sl ... m-752.html

Jeśli to się nie bardzo nadaje, to może polecicie mi coś lepszego (jak jest to możliwe to z tego sklepu - mam go stosunkowo blisko, więc mogę odebrać osobiście)

Dzięki i pozdrawiam

Edit: widzę że w sklepie mają często polecany Tetra Complete Substrat http://www.malawishop.pl/akwarystyka-sl ... -1247.html - czy to dobry wybór?

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Marcin K » 2013-05-22, 00:59

jeżeli to ma być LT to dajesz ziemię i żwir na wierzch, bez wynalazków, obsadzasz dużo roślin i gotowe, po miesiącu ryby i masz fajne akwarium

Bules
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-26, 19:00
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brodnica

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Bules » 2013-05-22, 01:06

Nie wiem czy jest sens w stosowaniu jakiegoś specjalnego podłoża. Tak czy tak w LT będziesz miał mało wymagające rośliny, którym przy małym oświetleniu zupełnie wystarczy nawet sam żwirek itp.
Ja mam uniwersalną ziemie ogrodową i twierdzę, że to i tak za dużo.

Nurek_
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-21, 10:47
Pojemność akwarium: 88
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Nurek_ » 2013-05-22, 12:36

OK, czyli daruję sobie substraty, zwykła ziemia ogrodowa + żwirek.

Jeszcze raz spytam jakie ewentualnie wkłady do filtra, jak będę zamawiał filtr, to od razu bym je wziął

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Jarus » 2013-05-22, 23:07

Jeżeli chodzi o filtr to pozostał bym tylko przy wkładach do czyszczenia mechanicznego. Czyli gąbka lub/i wata. Pamiętaj też, że filtracja nie musi być silna - byle ruch wody był.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
pinochett102
Forumowicz
Posty: 96
Rejestracja: 2012-10-24, 12:25
Pojemność akwarium: 67
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dęblin

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: pinochett102 » 2013-05-23, 07:42

Jarus pisze:Jeżeli chodzi o filtr to pozostał bym tylko przy wkładach do czyszczenia mechanicznego. Czyli gąbka lub/i wata. Pamiętaj też, że filtracja nie musi być silna - byle ruch wody był.
Czyli w baniaku LT zastosować filtr bez np., ceramiki, zeolitu itp.?
"Częsta kontrola podstawą zaufania".

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Jarus » 2013-05-23, 19:54

Dokładnie. Duża ilość bakterii bakterii w filtrze nie jest konieczna, bo ważniejsze są te bakterie w podłożu. One mają pracować (stąd brak odmulania) i odzyskiwać pierwiastki z 'resztek' na potrzeby roślin. A jeżeli masa roślinna będzie odpowiednio duża (i dobrana pod światełko) to rośliny utrzymają na dopuszczalnym poziomie szkodliwe dla ryb związki (azot, amoniak).
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Nurek_
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-21, 10:47
Pojemność akwarium: 88
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Nurek_ » 2013-07-01, 13:34

Akwarium zalane jakieś dwa tygodnie temu, rośliny posadzone, w większości się przyjęły i zaczynają puszczać nowe pędy. Natomiast zaczynają się pojawiać również pierwsze problemy. Jeden z nich to nitkowate glony, drugi - ślimaki.
Jeśli chodzi o glony to na razie tragedii nie ma, chociaż są już widoczne. Myślę nad kuracją węglem w płynie - na razie nie ma rybek, więc chyba nie ma przeciwwskazań?
Jeśli chodzi o ślimaki to lepiej kupic helenkę czy kombinować coś z chemią, dopóki nie ma rybek?
Mam jeszcze pytanie - oświetlenie mam ok 0.5W na litr, chodzi mi o to żeby rośliny w miarę szybko rosły. Ryby mam zamiar wpuszczać dopiero w drugiej połowie sierpnia, bo w pierwszej będę na urlopie, więc jak je dam wcześniej to będę miał kłopot z karmieniem. No i wiadomo, jakby coś było nie tak, nie będę mógł zareagować. Pytanie czy roślinom nie zabraknie "pokarmu" jeśli nie będą miały rybiego towarzystwa. Może jakieś nawożenie, chodzi mi głównie o brak azotu (co może też być przyczyną glonów)?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Jarus » 2013-07-01, 19:20

Jak baniak LT to żadnej chemii. Trzeba czekać. Nitki usuwaj mechanicznie i się nimi nie przejmuj. Na ile wyjeżdżasz na ten urlop?
Co do tego że 'coś ma się dziać' to jeżeli wszystko zrobiłeś jak należy przy uruchamianiu, to nic nie ma prawa się dziać.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Nurek_
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-05-21, 10:47
Pojemność akwarium: 88
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakładanie LT - dobór sprzętu i nie tylko

Post autor: Nurek_ » 2013-07-01, 19:49

Urlop myślę ok 2 tygodnie. Chodzi mi o to że jak wpuszczę świeże rybki, to mogą np. chorować, a mnie nie będzie żeby coś z tym zrobić.

ODPOWIEDZ