moje pierwsze akwarium

Moderator: ModTeam

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-15, 18:12

Witam. Mam zamiar założyć sobie akwarium domowe. Praktycznie mam już chyba wszystko co potrzeba prócz dekoracji,rybek,roślinek itp

moje akwarium to bodajże 70L wymiary szerokość 34 cm a długość 63 cm

Filtr taki : http://alkupiac.hu/k...-fan-1-plus.jpg i
grzałka taka : http://trzmiel.nazwa...n_grzalka_3.jpg .


w akwarium nie mam jeszcze nic nawet wody. Ponieważ chciałem najpierw spytać o porady i ewentualnie jakieś zmiany co do moich upodobać a oto one :

Akwarium ma 70L, mam do niego filtr,termometr,grzałkę,napowietrzacz do akwa,
Brak natomiast jeszcze pokrywy i światełka

co do moich upodobań to są one takie :
(jakieś kamyczki najlepiej ciemne żeby były bo na tylnej części akwa będzie podchodziła taka fototapeta wpadająca w szary gradient ) nie wiem dokładnie jakie wolałbym waszych porad tak aby te roślinki rosły
Rośliny:
Kryptokoryna,
Rogatek sztywny,
Nurzaniec
do tego jakiś gorzeń drewna Kamień lub skałka i domek jakiś taki żeby mogły one sobie tam wpływać
stateczek mały do którego będzie podłączony napowitrzacz

rybki :
hymm tu mam problem może coś z waszej strony byście doradzili ?

Prosiłbym bardzo o poradę (jestem narazie zielony) ale dużo chcę się nauczyć i wiem że rybki mnie wciągną i staną się moje hobby.

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-15, 21:05

Ok to może coś ci się przyda z moich porad ;p
Podłoże najlepiej czarny bazalt + ziemia ogrodowa 2.5cm ziemi na to jakieś 4-5cm bazaltu , do okoła szybki posyp bazalt żeby wyglądało jak by tylko on tam był .
Pod żadnym pozorem nie dawaj ceramiki żadnych statków nurków itp to szpeci akwarium ,
na początek obsadź akwarium mniej więcej 60-70 % część urośnie coś nie itp , roślinki są wmiare ok , jakiś mech mógłbyś dodać . co do oświetlenia najlepiej zrobić samemu koszt 2x24w to 80zł ze świetlówkami a światło idealne dla roślin
hmm co do rybek to proponowałbym
np parkę bojowników 1+2 lub 1+3
do tego z 20krewetek RC
Jeśli kupisz wszystkie bojowniki czerwone i do tego świetlówkę sylvania czy jakoś tak to super wybarwi ci bojowniki i krwetki , ja tak miałem widok był genialny krwista czerwień , ruchu w akwarium nie brakowało eq możesz dodać jakieś małe rybki stadne byle nie były za kolorowe i nie miały weloniastych ogonów bo do drażni bojowniki . Pozdrawiam Rafał.

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-15, 21:42

ale ziemię jak dam to się chyba rozpuści w wodzie i zrobi się błoto ?

co do rybek to raczej chciałem takie jak neonki gupiki jakiś mieczyk, jakiś sumik hymm tylko nie wiem czy nie zagryzie innych rybek , glonojad jakiś coś w tym sensie generalnie to chciałbym uzyskać taki efekt

http://obrazki.elektroda.net/55_1296223121.jpg ?

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-15, 21:50

moment zaraz się coś wykąbinuje co do ziemi to się nie rozpuści wystarczy odpowiednia warstwa żwiru ;)

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-15, 21:54

Ok co do ziemi to masz tu akwarium na bazie ziemi i bazaltu zobacz jak wygląda , jak roślinki na nim rosną tzn oczywiście do takich roślinek to dobre światło , co2 nawożenie i cierpliwość ;)
http://e-akwarystyka.pl/topics24/20401.htm
Co do obsady to może postawisz na akwarium 1 gatunkowe ?
np 12 neonków , 6otosków i 20 red cherry ?

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-15, 22:31

kumam właśnie chciałem kilka gatunków licząc na jakieś rybki które zajdą w ciążę hehe :)
a takie podłoże np : żeby się nie bawić w CO2 i jakieś inne sole itd (bo narazie jestem w tym wszystkim zielony ) a nie chcę wszystkiego na hop siup mieć tylko stopniowo dążyć do celu oczywiście jeśli to nie przeszkodzi w hodowli rybek :? widziałem też takie że były same kamyczki (np zebrane na strumyku ) i w nie włożone roślinki ( nie wiem czy to rosło ) tylko widziałem możliwe że te roślinki rosły na światło czy jakoś tak ? generalnie liczy się dal mnie na początek podłoże roślinki i rybki (z tego co wiem nie wszystkie roślinki rosną pod nawozami czy tam w piasku czy ziemi) są też takie chyba co rosną w żwirku który można wyłożyć w akwarium bez żadnej ziemi nawozów itd ? i takie co działają chyba na zdrowie ryby ? bo to też chyba trzeba patrzeć pod tym kątem ?

Sory że tak pytam ale chcę aby roślinki i rybki które będę miał, miały u mnie bardzo dobrze a nie tylko żeby sobie pływały itd chcę się tym głębiej zainteresować dla tego pytam o te podłoża roślinki itd :)

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-15, 23:01

każda żywa roślinka działa na zdrowie ryby tzn przybliża warunki . nie polecam ci sadzić roślinek w samym żwirku ponieważ ciężko się ukorzeniają , i nie mają substratów do rozwoju ;) lepiej dać ziemie ogrodową za 5 zł tak jak ci pisałem i na to żwirek wtedy nie lejesz soli co2 i nic a roślinki ci rosna . Jeśli chcesz dobre podłoże to za 80zł już masz takie bardziej profesionalne JBL mando + substrat jbl basis plus razem 80 zł a roślinki na tym rosną genialnie ;) co do rozmnażania rybek to polecam gupiki i molinezje rozmnażają sie jak szalone niedawno miałem 20 dorosłych gupików po niecałym miesiącu miałem 70 małych , wszystkie poszły na paszę ;d

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-16, 00:10

A do tej ziemi mogą być normalnie kamyczki ze strumyku wygotowane we wrzątku na gazie ?

i ile tej ziemi nasypać i tych kamyczków żeby nie było tak że wleje wodę a tu czarna plama ziemi wypłynie i wszystko pójdzie w błoto :)

i jakie roślinki polecasz? czy te są dobre i odpowiednie co napisałem wyżej ?

Dzięki kolego za cenne podpowiedzi i czas poświęcony dla mnie :)

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-16, 10:12

Spk też zaczynałem niedawno tzn akwarystyka 4 lata ale to było wlać wodę wpuścić rybki teraz już tak na poważnie ;p co do kamyczków mogą być ze strumyczka ale tam raczej będziesz miał duża granulacje najlepsze takie 1-3mm , bazalt nie kosztuje wiele bo jakieś 3zł za 2kg u mnie w akwarystycznym . Jeśli będziesz miał kamyczki 1-3mm to to nasyp około 2.5 cm ziemi i 4.5 cm żwirku
Co do roślinek to przy średnim oświetleniu :
* limnophila sessiliflora
* rotala rotundifolia
* cryptocoryna wendtii
* duży heniek
* microsorium windelov
_________________ te twoje też będą ok ________________________________________________________________

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-18, 13:32

aaa podłoże bez ziemi tak aby rosły roślinki i dobrze sprzyjało to rybkom ?

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-18, 13:38

to raczej piasek czy coś ale nie do wszystkich rybek się nadaje lepiej ci kupić jbl mando jeśli nie chcesz ziemi a jak nie to tak jak mówiłem ;p

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-18, 13:45

a jak później z czyszczeniem dna akwarium ? przez pompkę to mi wciągnie piasek ?

i czy do tego mogę dołożyć kamyczki ?

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: Timur » 2013-07-18, 14:16

hej,

z czasem przy dobrej obsadzie roślin dna i tak nie będzie widać ;) Wystarczy trawniczek z sagittarii plus jakieś płożące roślinki np lotos tygrysi i kwestia koloru dna staje się sprawą drugorzędną. Ważne jest aby dno spełniało warunki dla planowanych roślinek. I tak jeżeli planujesz rośliny o małych wymaganiach zarówno świetlnych jak i względem podłoża to nie ma znaczenia co tam wrzucisz, ale ale... Pamiętaj, ze w miarę jedzenia apetyt rośnie i z czasem możesz mieć chęć do wprowadzenia bardziej wyszukanych gatunków i tu pojawi się problem. Dno najtrudniej wymienić :) Światło, CO2, nawozy itp itd można wprowadzić z czasem, ale podłoże to już przekop i właściwie restart. Dlatego moim zdaniem warto wydać trochę kasy, nawet na wyrost, w dobre podłoże niż potem żałować że się tego nie zrobiło. A wiem co mówię, bo mam wstrętne pstrokate jałowe dno, które dręczy mnie od kilku lat w mojej 112;)
Pozdrawiam Krzysiek

19kaesiak46
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2013-07-15, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: 19kaesiak46 » 2013-07-18, 14:28

a jakieś tańsze podłoże żeby rosły roślinki bez żadnych co2 soli itd ? może sam żwirek jakiś ? takie żeby było łatwe do czyszczenia(odmulania) dna ?

ReevengeR
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2013-04-01, 20:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Gdynia

Re: moje pierwsze akwarium

Post autor: ReevengeR » 2013-07-18, 16:40

Sory za OT ale Timur jakie masz dno jbl mando ? ^^ to samo mam z nim jałowe . Ale roślinki dają rade ;p

ODPOWIEDZ