Akwarium ale nietypowo

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Tenenberg
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-10, 21:38
Pojemność akwarium: 90
Imię: Tenenberg
Lokalizacja: Lublin

Akwarium ale nietypowo

Post autor: Tenenberg » 2013-08-10, 21:42

Naście lat u mnie w domu nie było akwarium. Jak popatrzyłem co się od tego czasu zmieniło, to nie wiem co wybrać. Wybór sprzętu jak i zwierząt oraz roślin jest olbrzymi i po tygodniowym czytaniu mam już mętlik w głowie i nie wiem co warto zakupić :(

Przymierzam się do akwarium o długości 60 -70cm długości, z pokrywą na dwie świetlówki. Maksimum to 80 cm długości ale bardziej wolałbym mniejszy zbiornik. Wysokość sądzę że około 40cm. Kolor jasny pokryw widzę że też można kupić.

Parę godzin szukałem czy można zakupić pokrywy w których byłyby dwie świetlówki a do tego posiadałyby wbudowany filtr. Nie będę może nic sugerować a zadam pytanie: czy coś takiego jest warte zainteresowania? Pomyślałem że wtedy filtr wewnętrzny nie psułby mi widoku w akwarium :yhy: Tylko czy tak można jeśli chodzi o prawidłowy jego rozwój i życie?
Z tego co znalazłem to Aqua Nova oraz Aquael posiadają takie akwaria w swojej ofercie. Chciałbym założyć akwarium słodkowodne jak najbardziej ciche. Jak to obecnie jest możliwe? Czy są ciche filtry?

Podobają mi się akwaria roślinne. Ryb wcale albo najwyżej kilka drobnych ryb jak neonki to chyba wszystko co bym w nim widział. Zafascynowały mnie mchy czy inne tzw trawniki. Nie ukrywam że także rak chodzi mi po głowie ale nie wiem czy to by się udało połączyć, bo nie mam wiedzy czy istnieje jakiś spokojny gatunek, który wszystko by w akwarium poprzycinał po swojemu Wink Więc przyjmuję za cel akwarium roślinne.

Zastanawiam się czy warto zainteresować się oświetleniem led. Czy oprócz oszczędności energii i żywotności coś zyskuję? Może lepiej jednak dobrać odpowiednio kolor świetlówek?

Czy warto zakupić jakiś gotowy zestaw którejś z firm (juwel, aquel i inne) czy jednak lepiej coś "poskładać"? Budżet dostosuję do wymagań akwarium jakie sobie wymarzyłem w relacji ceny wobec jakości jaki dany sprzęt oferuje.

Przepraszam za taką ilość pytań ale po tygodniu googlowania zwyczajnie potrzebuję pomocy praktyków.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium ale nietypowo

Post autor: maol » 2013-08-14, 12:03

To d oświetlenia - zapomnij o oświetleniu LED. Owszem - to da się zrobić, ale będzie bardzo drogo. Znacznie lepsze rezultaty uzyskasz (jeżeli nie chcesz tradycyjnych i świetnie się sprawdzających świetlówek) stosując np. lampę HQI.

Zestawy - dostajesz gotowe akwarium z pokrywą w której od razu masz za mało światła, jeżeli jest tam filtr to jest to najprostsze urządzenie, które szybko będziesz chciał wymienić. Moim zdaniem nie warto.

Raki jak najbardziej w takim zbiorniku można mieć i wbrew pozorom, nie są to zwierzęta niszczycielskie dla roślin.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Akwarystyczny24
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2013-06-18, 08:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andzej
Lokalizacja: POLSKA

Re: Akwarium ale nietypowo

Post autor: Akwarystyczny24 » 2013-09-01, 20:46

Cały zestaw to dobra,aczkolwiek droższa opcja i w wielu przypadkach warto pokusić się o własną kompozycję,aranżację wtedy wyjdzie to taniej. Oświetlenia LED to faktycznie ciekawa propozycja jednak ciężka do zrealizowania w praktyce,myślę że Przedmówca ma rację i spokojnie można pomyśleć o lampie HQI, poczytaj o tym na forum.

ODPOWIEDZ