Problem z filtrem

Moderator: ModTeam

karcor
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-07-29, 21:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin

Problem z filtrem

Post autor: karcor » 2013-07-29, 21:29

Witam
Mam problem. Mianowicie, ostatnio przygotowałem zbiornik (ma już ok.tydzień), zamontowałem wszystkie sprzęty, w tym filtr (FZN3). Wszystko w moim dojrzewającym zbiorniku było ok, filtr od początku pracował. Jednak filtr został przeniesiony do innego akwarium, o którym nic nie wiem (dopiero dzisiaj go przyniosłem z powrotem do siebie). I tu pojawia się problem, co zrobić z tym filtrem, by wszystko było ok ? Nie wiem nic o wodzie którą filtrował (1 dzień), nie wiem co tam pływało, ph twardość itd. Pytam, ponieważ pierwszy raz mam taką sytuację, a nie mam zamiaru wsadzać do szkła czegoś czego nie jestem pewny, więc liczę na pomoc :P
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z filtrem

Post autor: maol » 2013-07-31, 10:12

Nic nie rób, po prostu go jak najszybciej włącz w swoim akwarium. Wbrew pozorom, wycisnięcie gąbki z filtra z innego akwarium to jedna z najlepszych metod na dobry start zbiornika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

karcor
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-07-29, 21:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z filtrem

Post autor: karcor » 2013-07-31, 12:17

No ale ten filtr nieźle capił gdy go przyniosłem z powrotem. Tam na pewno nie był ''porządek''. Obawiam się dlatego żeby czegoś nie nanieść :D

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Problem z filtrem

Post autor: Loleczek » 2013-07-31, 21:37

Naniesiesz z niego teraz potrzebne Ci w starcie zbiornika ''dobre'' bakterie nitryfikacyjne :)

P.s przez jaki czas (podczas transportu) filtr był wyłączony i czy już działa w Twoim akwa ?
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Problem z filtrem

Post autor: endrias_g » 2013-07-31, 21:50

Cytując :"No ale ten filtr nieźle capił gdy go przyniosłem z powrotem." to wygląda na to że był wyłączony na tyle długo ,że bakterie padły jak na moje, a co za tym idzie ja bym nie ryzykował z wkładaniem go do akwa w tym stanie

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z filtrem

Post autor: maol » 2013-08-01, 09:29

Nawet martwe bakterie to doskonała podstawa na start zbiornika. Poza tym, na pewno miliardy ich przeżyły :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

old
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-06-12, 13:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: pawel
Lokalizacja: krakow
Kontakt:

Re: Problem z filtrem

Post autor: old » 2013-10-11, 17:14

Ja w ogóle dałbym sobie spokój z filtrem fzn. Jako jedyny filtr w akwarium on się nie sprawdza.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z filtrem

Post autor: Jarus » 2013-10-12, 11:57

Old, mógłbyś rozwinąć swoją myśl? Mam dwa takie filtry (kiedyś miałem trzy: fzn-1 i 2 x fzn-2) i radziły sobie dobrze.
W filtrze zachodzą różne procesy, za które są odpowiedzialne nie tylko bakterie oddychające tlenem (o czym pisze kolega Maol). Więc brak świeżej wody nie wszystkim bakteriom szkodzi.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

old
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-06-12, 13:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: pawel
Lokalizacja: krakow
Kontakt:

Re: Problem z filtrem

Post autor: old » 2013-10-12, 12:13

Fzn nie sprawdza się.Zauważyłem,że filtruje całej wody.Jeśli masz w akwarium wodę kryształ gdy go zakładasz to jest o.k.Jeżeli ryby zaczynają kopać to jest problem-filtr nie wyrabia.Prawdopodobnie fzn -3 będzie git na 80 litrów.
W tym przedziale cenowym raczej skłaniałbym się do TURBO 1000 AQUAELA.

Mam fzn-3 zakupiony w maju do sprzedania za 60 zł i nie ma chętnych.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z filtrem

Post autor: Jarus » 2013-10-12, 14:14

Co do wody kryształu to się zgodzę - te gąbki nie filtrują najmniejszych paprochów.
Problem z resztkami kiedy ryby zaczynają kopać to normalne - ruch wody przy dnie jest na ogół zbyt słaby (wiadomo), by cząsteczki które się uniosą zdążyły się mocno przesunąć zanim z powrotem opadną. Dodatkowo roślinność utrudnia jeszcze ten ruch. I tego nie zbierze żaden filtr.

Jeżeli chodzi o kaskady to nie ukrywajmy jednego: na 100 zakładających akwarium 90 to późniejsi 'posiadacze' akwariów nie akwaryści. A taki nie potnie oryginalnej pokrywy (którą najczęściej ma) 'bo stracę gwarancję'. I nie ważne jest dla nie go że w miejsce 'wewnętrznego' klocka (duży filtr wewnętrzny jak proponowany 'TURBO 1000 AQUAELA') można posadzić (moim zdaniem) sporą ilość roślin. I dlatego ciężko go może być sprzedać. Wystawiasz go na kilku forach ?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

old
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-06-12, 13:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: pawel
Lokalizacja: krakow
Kontakt:

Re: Problem z filtrem

Post autor: old » 2013-10-12, 14:28

U mnie zasysanie jest przy samym dnie pomimo tego efekty znikome.....

Wydaje mi się,że ktoś z aquaela puścił wodze fantazji gdy pisał o wydajności fzn i litrażu zbiorników...

ODPOWIEDZ