[72L] - mój debiut

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

krisuu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2013-11-17, 01:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krisuu
Lokalizacja: Gliwice

[72L] - mój debiut

Post autor: krisuu » 2013-11-18, 00:07

Witam użytkowników, mój pierwszy post i mój pierwszy zbiornik. Trudne początki przede mną. Kilka słów na temat akwarium:

- Pojemność - 72L
- filtr - Claro 600, Qmax 600L/h
- grzałka z termostatem

- podłoże - czarny-biały żwir, czarny piasek. Chciałem, aby podłoże było całkowicie czarne dlatego właśnie żwir został przysypany z wierzchu piaskiem, początkowo zdało to egzamin, niestety błędy wynikające z braku doświadczenia sprawiły, że przy nanoszeniu pewnych zmian podłoże się wymieszało i taki efekt, z którego nie jestem w 100% zadowolony, ale myslę, że na razie tak zostanie

- oświetlenie - świetlówka, Lexman 20W 6500K
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
rośliny:

Limnophilia sessiflora
Heteranthera zosterifolia
Riccia fluitans
Hemianthus micranthemoides
Eleocharis acicularis
Mech jawajski
Mech willow moss
Hydrocotyle tripartita

Planuję zrobić bimbrownię oraz czekam na przesyłkę, polecono mi następujący nawóz na początek:
http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makr ... 55313.html

zwierzęta:

- 10 neonów innesa
- 2 molinezje (zbyt pochopny wybór, prawdopodobnie w najbliższym czasie zostaną oddane do sklepu)
- 4 otoski
- 5 kirysek panda (docelowo)
- 1+1 pielęgcznika ramireza (docelowo)

W związku z brakiem doświadczenia(które jak już się zdążyłem zorientować jest bardzo cenne w akwarystyce) chętnie poczytam wasze opinie na temat akwarium, nie tylko pod względem wizualnym, ale również "organizacyjnym"



Obrazek

Zdjęcie nienajlepszej jakości, ale w obecnej chwili nie mam jak zrobić lepszego.

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: xkameliax » 2013-11-18, 00:31

Witaj na forum :)
Ja się nie wypowiem na temat spraw technicznych, jednakże zapytam o to dlaczego tak mało wody jest w akwarium?

I co do podłoża ja bym tu widziała piasek kwarcowy, pasowałby idealnie, Wiem że miałes zamysł inny i się pomieszało, ale błedy się robi po to by się na nich uczyć :)
A więc jeśli chodzi o mnie dolej wody, wytrzyj szyby i zdjęcia będą w porządku :)

Pytanie kolejne:
Jak długo akwarium jest już zalane? Bo nie wyczytałam z opisu, albo przegapiłam ;)

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: Monique » 2013-11-18, 00:32

Mogę poradzić w podstawach :)

1. Jeśli chcesz hodować rośliny raczej musisz mieć coś pod żwirem.
2. Światła za mało, malutko! 0,27 W/l

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: xkameliax » 2013-11-18, 00:37

Monique, Może kulki gliniano torfowe by wystarczyły?
A światełka faktycznie mało... Ja 20W to tak na minimum do 54l mam (kupuje :) )

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: Monique » 2013-11-18, 00:43

Można spróbować z kulkami, sporo tu mchów, wgłębka i łodygowe. Może nawożenie do słupa by wspomogło wystarczająco. Natomiast ogólnie jestem zdania że warto dać coś więcej, a nuż roślinka sobie w taką kulkę nie trafi, a tak to gdzie nie zapuści korzenie to papu znajdzie :D
W każdym razie krisuu, jeśli nie chcesz robić restartu możesz spróbować dołożyć kulek wokół roślin które masz w podłożu.

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: xkameliax » 2013-11-18, 00:45

Masz rację, aby dać coś więcej, ale myślę że krisuu nie chce robić restartu i albo nawożenie do słupa wody albo kulki dla korzeni :)

krisuu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2013-11-17, 01:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krisuu
Lokalizacja: Gliwice

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: krisuu » 2013-11-18, 00:47

Akwarium zalane 4 tygodnie, po pierwsze jeśli chodzi o wodę to jutro będę robił podmianę i będzie jej więcej, przy grzebaniu nie chciałem mieć pod krawędź, żeby się nie wylewało. Kulki mają przyjść do mnie razem z nawozem. Jeśli chodzi o podloże to również zastanawiam się jeszcze nad kupnem piasku i zasypaniem tego żwiru, bo szczerze przyznam, że mocno mnie to drażni. Kolejny punkt to oświetlenie, jest ono zrobione mocno prowizorycznie, z tego względu, że nie mam pokrywy do tego akwarium. Cały czas szukam, znalazłem kilka ofert i myślę, że sprawa oświetlenie ruszy do przodu, kiedy będę wiedział na czym stoję z pokrywą. Co do przecierania szyb, na pewno pojawiły się na nich okrzemki, nie wiem tylko czy mam je zetrzeć czy poczekać, aż zrobią to za mnie otoski ?

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: xkameliax » 2013-11-18, 00:51

W dojrzewających akwariach pojawiają się okrzemki, na chwilę obecną zostaw je w spokoju ;)

Ile oświetlenia planujesz?
Piasek powpada między żwir i nic z tego nie będzie (tak mi się wydaje).

krisuu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2013-11-17, 01:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krisuu
Lokalizacja: Gliwice

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: krisuu » 2013-11-18, 00:53

Myślę, że gdyby dołożyć 15 czy drugie 20W to chyba powinno być już dobrze, prawda ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: maol » 2013-11-18, 09:20

Tak, to wystarczy. Okrzemki same znikną jak dołożysz światła.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

krisuu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2013-11-17, 01:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krisuu
Lokalizacja: Gliwice

Re: [72L] - mój debiut

Post autor: krisuu » 2013-11-18, 15:56

Mam też pytanie odnośnie neona, był osobnik, któremu zdarzało się "wisieć" głową w dół, wyciągnąłem go do innego zbiornika, żeby poobserwować i nic się z nim nie działo, więc wpuściłem go znowu do akwarium. Teraz z kolei zauważyłem, że jest jeden, który sporo czasu przesiaduje sam na dnie, schowany w roślinach za korzeniem. Na pewno to nie ten sam osobnik. Nie widać żadnych objawów chorób typu jakieś przebarwienia, narośla czy cokolwiek. Nie wiem czy takie zachowanie jest normalne ? Czytałem o chorobie neonowej i byłoby bardzo niedobrze gdyby się okazało, że to mogą być początki tej choroby. Dodam może, że jeśli tylko zauważy jedzenie od razu jest u góry i szamie aż miło.

ODPOWIEDZ