Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Moderator: ModTeam

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Michał » 2013-11-18, 03:29

Z tego co widzę na naszym forum tematów związanych z oświetleniem PL-L jest bardzo ;)

Świetlówka (T8 15W) w moim akwarium (54l) można powiedzieć że już dogorywa (zaczyna migać) to postanowiłem zwiększyć trochę oświetlenie.

Jak czytałem do pokrywy 60x30 nie ma zbytnio pola manewru z uwagi na brak miejsca :/ I obecnie do głowy wpadły mi 3 pomysły:

1. Wymienić statecznik na elektroniczny 2x15W T8 i wrzucić świetlówkę z tyłu wtedy oświetlenie będzie miało 30W.

2. Dorzucić świetlówkę T5 doczepioną do świetlówki T8. Wyszło by 39W.

Jednak w tym przypadku z tego co widzę jest to mało ekonomiczne bo świetlówka 24W T5 o długości 43 cm są piekielnie drogie...

3. Zamontowanie świetlówki PL-L o mocy 36W. Wywaliłbym całe bebechy z pokrywy i w miejsce oświetlenia T8 wrzucił świetlówkę PL-L.
Tylko pytanie czy można je montować w zamkniętych pokrywach? I przede wszystkim jak wygląda kwestia żywotności takich świetlówek.

Pod względem ekonomicznym chyba najlepszym wyjściem jest opcja 3.
Michał

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: maol » 2013-11-18, 09:08

No witamy :)

Możesz spokojnie realizować opcję 3. Montaż w zamkniętej pokrywie nie ma większego wpływu na żywotność - a działać będzie... dobrze przez jakiś rok, a później już nie :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Michał » 2013-11-19, 03:34

Czyli żywotność tych świetlówek jest mniejsza od zwykłych liniowych ;) W sumie najbardziej martwi mnie oprawka świetlówki czy będzie szczelna.
Obrazek


Jutro może zamówię cały zestaw http://aquatec.com.pl/pl/zestawy-pl-l/9 ... iczny.html i w weekend spróbuje to zmontować.

Waham się jeszcze przy dorzuceniu jednej T8 ale z tego co widzę cenowo wyjdzie podobnie tyle że na stateczniku magnetycznym i trochę ciężej będzie wszystko upchać do pokrywy (drugi statecznik i starter).
Michał

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: maol » 2013-11-19, 09:35

Dlaczego mniejszą żywotność? Każda świetlówka w akwarium po roku nadaje się do wymiany - i PL-L nie są tu wyjątkiem :) Po prostu rozjeżdża im się widmo. A w wodoszczelną oprawkę naprawdę warto zainwestować.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Michał » 2013-11-19, 15:21

A no to chyba że tak ;) Powiem szczerze że nigdy nie przywiązywałem jakiejś szczególnej uwagi do świetlówek. Wymieniałem gdy się przepalały i pewnie to był błąd ;)

No i zaczęły się schody... bo do tych świetlówek na trzonie 2G11 nie ma oprawek hermetycznych ani bryzgoszczelnych :/ Więc pozostaje jedynie z tego co widzę uszczelnić połączenie świetlówki z oprawką silikonem, a połączenie przewodów i oprawki zalać klejem na ciepło.

Będę musiał jednak się przejechać w tym tygodniu do OBI/Leroy Merlin i zobaczyć jak te oprawki wyglądają na żywo.

Opcja ze świetlówką TL-L moim zdaniem była by najlepsza z uwagi na stosunek dostępnego miejsca do mocy świetlówki. Tylko musi być takie światełko przede wszystkim bezpieczne.
Michał

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: matrix82 » 2013-11-19, 15:32

Używam zestawu 2x 36w PL-L tylko że w lampie wiszącej. To zwykłe T5 tylko przełamane na pół. :D

Co do oprawek, dla pewności lepiej jest uszczelnić wszystko sylikonem a potem przy demontażu nożykiem. Ale wiem że niektórzy montowali takie oprawki "nie bryzgoszczelne" i też nic się nie działo. :)
Obrazek

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Michał » 2013-11-19, 16:04

matrix82, czyli wychodzi na to że statecznik elektroniczny dla PL-L i T5 jest taki sam ;)?

Właśnie w sieci widziałem kilka pokryw ze świetlówką PL-L i oprawka nie była jakoś specjalnie zaizolowana, jednak patrząc na to że na świetlówce jest napięcie sieciowe a woda przewodzi prąd to myślę że rozsądnie by było jednak zabezpieczyć to właśnie silikonem ;)

Tak swoją drogą ta Twoja lampa wisząca wygląda super ! :D Ogólnie takie oświetlenie jest fajne, ale chyba spora wilgoć w pokoju jest od odkrytego akwarium.


[edit]
Zestaw TL-L zamówiony ;) W weekend zaczynam "rzeźbę". Myślałem jeszcze przez chwile czy nie wziąć zestawu 2x18W PL-L jednak z tego co widzę świetlówki PL-L są wszystkie w bardzo podobnyh cenach i 2x18W zwyczajnie się nie opłaca ;)
Michał

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: matrix82 » 2013-11-20, 00:46

Michał pisze:matrix82, czyli wychodzi na to że statecznik elektroniczny dla PL-L i T5 jest taki sam ;)?
No ja mam statecznik którym mogę podpiąć 2x18,2x24,2x36W PL-L lub 2x24W, 2x39W T5 :)
Michał pisze: Ogólnie takie oświetlenie jest fajne, ale chyba spora wilgoć w pokoju jest od odkrytego akwarium.
No niestety, ale tak. Ja mam 96l tylko a w chłodne/zimne dni mam strugi wody na oknach. Od wczoraj zbiornik mam przykryty szybą 3-4mm zostawiłem tylko szparę na kable 0,5cm mam na dzieję że to pomoże no i ryby mi nie będą wyskakiwać. Nie wiem jak niektórzy mają zbiorniki po 600-1000l otwarte i jakoś sobie radzą.
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: maol » 2013-11-20, 14:40

Ja mam mniej więcej 15l odparowania tygodniowo z morszczaka. I problemu nie widzę - w domu jest sucho. Zwykle problemem jest nie nadmiar odparowywanej wody, a niewłaściwa wentylacja pomieszczeń...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Michał » 2013-11-21, 21:45

15 l wody na tydzień to sporo ;) Masz w domu jakąś konkretną wentylacje pomieszczenia z akwa czy to kwestia po prostu nie zamykania drzwi aby była wymiana powietrza ;)?

Dzisiaj dostałem przesyłkę ze świetlówką i już pierwsze przymiarki zrobione :D Pokrywa "wybebeszona", test świecenia świetlówki wykonany ;) Pozostało zrobić kilka dziurek w pokrywie, podłączyć wszystko i jeszcze okleić wnętrze folią. Oprawka też nie jest najgorsza, trochę silikonu na przewody powinno starczyć. Połączenie gniazda ze świetlówką wygląda całkiem ok i z tego co widzę nie będzie konieczności uszczelniania go silikonem ;)

Może przy okazji jutro strzelę kilka fotek to się manul zrobi z wymiany oświetlenia ;)


Dzięki panowie za porady ;)
Michał

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: maol » 2013-11-22, 09:30

Mam po prostu normalnie przewietrzane mieszkanie. Bez żadnych cudów - ale nie hermetyczną konserwę :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Michał » 2013-11-24, 22:15

Pokrywa zrobiona ;D Świeci o niebo lepiej... tylko z tego co widzę dość mocno się nagrzewa ta świetlówka PL-L 36W ;) Wcześniej pokrywę grzał mi statecznik magnetyczny a teraz nad statecznikiem zimno, a nad świetlówką jest te 36-37 stopni ;)

Może wykonanie nie jest jakieś super :P Ale ogólnie jestem zadowolony ;)

Poniżej kilka fotek ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Michał

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: StroWn0 » 2013-11-25, 09:23

Fajnie to wyszło gratuluje, co do grzania się świetlówki to proponowałbym zrobić w pokrywie dodatkowe otworki wentylacyjne aby te ogrzane przesadnie powietrze miało gdzie uciec inaczej będzie mimowolnie podgrzewać Ci akwarium. Zimą to nie problem ale latem może być tragedia.

Marek83
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2012-06-25, 18:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Marek83 » 2014-01-01, 14:21

A Ja bym się pokusił o wycięcie tego oryginalnego miejsca na statecznik zakleił oryginalna pokrywka a statecznik umieścił na gorze pokrywy pod wyciętym i podziurkowanym oryginalnym miejscem na statecznik ew. w sklepach elektronicznych można kupić uniwersalne obudowy i tam bym wsadził statecznik. Wtedy nie ma żadnych przeszkód zęby światło rozchodziło po całym akwa. I nie będzie problemu z rozmieszczeniem żarówek

Obar84
Stały bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 2012-06-10, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nakło

Re: Oświetlenie PL-L (świetlówki kompaktowe)

Post autor: Obar84 » 2014-01-09, 13:29

Michał, czy ta obudowa świetlówkowa nadaje sie do mojego akwarium 54 litry ? chce ją zawiesiec nad akwarium, http://allegro.pl/show_item.php?item=38 ... 2#delivery

ODPOWIEDZ