NIC NIE ROŚNIE

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

bobal1995
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2012-11-19, 21:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iza
Lokalizacja: Ełk

NIC NIE ROŚNIE

Post autor: bobal1995 » 2013-12-27, 13:06

Witam, moje akwarium ma 45l. Mieszka w nim 5 kirysów, oraz 3 bojowniki. Akwarium dojrzewało przez długi czas, mam w nim dwa korzenie, oświetlenie to swietlówka akwarystyczna SUN-GLO. Problem jest taki, że rośliny nie chcą rosnąć, podłoże to zwykły piach akwarystyczny, nawożony "kulkami" z torfu. Nazw wszystkich roślin nie znam prócz kryptokoryny, tzw "traw" oraz mchu na korzeniu.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: NIC NIE ROŚNIE

Post autor: Ryumaru » 2013-12-28, 02:01

Witam.
W opisie akwarium brakuje informacji niezbędnych do pomocy Pani akwarium. Prosiłbym aby w poście znalazły się informacje na temat:
- Podłoża: frakcja, tzn grubość;
- Oświetlenie: Rodzaj świetlówki i jej moc;
- Sposobu pielęgnowania akwarium: podmiany wody, stosowane środki itp.;
- Czas pracy świetlówek;
- Dokładna ilość rybek;
- Ogólne zdjęcie akwarium.

Przede wszystkim przydałoby się ogólne zdjęcie akwarium.Czy akwarium miało stać się typowo roślinne ?

bobal1995
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2012-11-19, 21:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iza
Lokalizacja: Ełk

Re: NIC NIE ROŚNIE

Post autor: bobal1995 » 2013-12-28, 13:31

Witaj ! Dziękuję za odpowiedź, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :)
- podłoże to tzw żwirek kwarcowy ( ziarna koło 1,4- 2 milimetry)
- oświetlenie to świetlówka firmy GLO o nazwie SUN-GLO ( biała barwa) o mocy 14 W
- wodę w akwarium podmieniam co dwa tyg, 30-40% czyszczę filtr co tydzień ( Filtr to aquael FAN 2 pracuje 24 godziny na dobę). Nie stosuję żadnej chemii do akwarium, przed zasadzeniem roślin zaaplikowałam kulki z nawozem w żwir.
- świetlówka pracuje koło 9/10 godzin
- ryby i stworzenia w moim akwarium to 5 kirysów spiżowych, krewetka filtrująca, 3 bojowniki ( samiec+2 samice) oraz gurami mozaikowe, które niebawem oddam.

niestety nie mogę dodawać załączników "Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony. Prosze skontaktować się z administratorem forum." Akwarium nie miało być typowo roślinne, ale dosyć gęsto obsadzone. Dziękuję.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: NIC NIE ROŚNIE

Post autor: Ryumaru » 2013-12-28, 15:23

Prawdopodobnie na chwilę obecną nie będę mógł w stanie pomóc jeśli chodzi o wzrost roślin.
Powodów jest kilka, związanych z akwarium. Na wstęp trochę wyjaśnię i opiszę parę kwestii:.
1. Oświetlenie:
W akwarium roślinnym toleruje się przedział mocy światła od 0,5W/L wzwyż np. 54L/24W= 0,44W/L. Akwarium nie ma być oczywiście typowo roślinne, jednak występuje tu pewien problem.
Akwarium 45 L z oświetleniem 14W w przybliżeniu maksymalnie da nam 0,35 W/L. Jest to wartość dość niska choć wydaje mi się że mogłoby być gorzej, uwzględniam fakt iż strumień padającego światła na dno zbiornika to około 25 cm a więc nie jest tak źle.
2. Rośliny przeżywają stagnację a więc nie rozwijają się, czegoś im brakuje.
3. Dbając o prawidłowy rozwój roślin należy podmieniać wodę co tydzień ok 30 %
4. Podłoże jest w zasadzie jałowe, kulki nie uwalniają żadnych substancji do słupa wody, aby zadziałały kulki system korzeniowy roślin musi być dobrze rozwinięty, do tego skład takiej kulki to w zasadzie glinka magazynująca pierwiastki z wody oraz żelazo.
5. Rośliny konsumują zbyt małą ilość pierwiastków.
6. Nie znam dokładnie wszystkich gatunków roślin, a każde z nich preferują różne warunki.
7. Gdy coś zauważalnie jest nie w porządku z akwarium zazwyczaj wykonuję testy na parametry wody tj. NO3, PO4,FE.
8. W akwarium z znajdującą się w nim roślinnością w zasadzie należy dodatkowo nawozić.

W tej chwili każda moja rada opierać będzie się na wydatkach, a więc trzeba ponieść koszta. Aby w akwarium powstała pokaźna flora trzeba zmienić sposób prowadzenia akwarium. Gdyby namyśliła się pani o rozwoju akwarystyki, prosiłbym o nie kupowanie w ciemno wszystkiego w pobliskim sklepie zoologicznym.
Jeśli pochodzi pani z Ełku(taki opis widnieje pod nickiem) proszę o rozwagę. Z tego co się orientuję jest tam sporo sklepów zoologicznych, a nawet sklep akwarystyczny, mimo to lepiej wszystkiego dowiedzieć się od hobbysty niż właściciela sklepu. Pochodzę z okolic Ełku i odwiedziłem ok 3-4 sklepów w tym mieście i z przykrością żadnego z nich nie mogę polecić.
P.S prosiłbym również o podanie dokładnych wymiarów akwarium.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: NIC NIE ROŚNIE

Post autor: maol » 2013-12-29, 11:18

Brak jest również nawożenia CO2.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ