121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Moderator: ModTeam

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-03, 21:17

Witam, przepraszam, ze odpisuje po takim czasie, ale może zacznijmy od nowa.
Akwarium 121l.
Drobny żwirek
Temperatura 26 stopni C
Sporo nurzańca dzisiaj je trochę przesadziłem i zaczynają się rozrastać (boczne odnogi).
Żabienica,
6 skalarów (szukam im nowego domu),
5 pyszczków yellow (1 samiec 4 samice chyba, 1 rzekomo samiec ma intensywne czarne linie a 4 rzekomo samice dużo mniej intensywne, jak by rozmyte),
6 brzanek.
Akwarium nie ustabilizowało się, jednak nie miałem wyjścia musiałem wziąć te ryby od niego,
Do filtra kaskadowego (2 komorowy) do mniejszej komory wsypałem ceramiczne rurki które zostały mi jeszcze po żółwiach.
Do akwarium wlalem 10 ml bactoactive tropicala

Co ile robić podmiany wody, wiem, że wszystko od dupy strony, ale z Waszą pomocą może coś wyjdzie, nie mam gdzie przechować ryb nie chciał bym też wymieniać tego żwiru ewentualnie mogę coś dosypać

Wielkie dzięki za Pomoc.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-02-03, 21:30

geniusswdn pisze: Co ile robić podmiany wody, wiem, że wszystko od dupy strony, ale z Waszą pomocą może coś wyjdzie, nie mam gdzie przechować ryb nie chciał bym też wymieniać tego żwiru ewentualnie mogę coś dosypać
Jak NH3 będzie bliskie ppm, oraz jak NO2 będzie bliskie ppm, oraz jak NO3 będzie bliskie ppm.

Myślę, że to granice, które Twoje ryby z wielkim stresem będą tolerowały i może nie padną.

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-03, 22:02

Dzięki, a jakie testy kupić? W brico widziałem za 20 zł jednak nic nie pisało co i jak.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-02-03, 22:07

Kropelkowe. Unikać Zoolka i Dajany ;]
Inspirujesz I Fascynujesz

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-04, 12:57

Dzięki wielkie, jak ktoś ma coś do dodania proszę pisać.

Pozdrawiam.

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-04, 19:47

Więc po długich przemyśleniach postanowiłem zrobić wszystko od początku, niestety muszę pominąć fazę dojrzewania akwarium bez ryb, bo nie mam gdzie ich na ten czas przechować, przy podmianach wody będę lał BactoAcitv żeby wspomóc dojrzewanie.

Jutro odbieram podłoże i zaczynam walczyć ;)

Tam gdzie będą rosły rośliny FILTUS FLORAN START, Gotowe podłoże dla roślin na start.

Na przód akwarium (biała część na zdjęciu) AQUAWILD QUARTZ SAND SS (0,25mm) - Biały piasek kwarcowy

Na tył akwarium (czarna część na zdjęciu) AQUAWILD Basalt Gravel S (2-4mm) Wysokiej jakości czarny żwir bazaltowy, przysypując lekko Diltus Floran Start.

Ile ewentualnie przetrzymać ryby w wiadrach żeby antychlor zaczął działać ? wiadra napełnię wodą z akwarium.

Czy do wody dodać coś jeszcze oprócz antychloru ?

Tak, wiem można było to zrobić od początku :) Dzięki za wyrozumiałość.

Edit: Przepraszam, post pod postem.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-02-04, 20:34

geniusswdn pisze:przy podmianach wody będę lał BactoAcitv żeby wspomóc dojrzewanie.
Kolego ale po co? Te startery sa G... warte. Widziałeś Ty formę przetrwalnikową bakterii nitryfikacyjnych? Zatem w jaki sposób bakterie tlenowe mają spokojnie żyć w szczelnie zamkniętej butelce bez dostępu do tlenu?
Pójdź po rozum do głowy. Nie wierz w reklamy. Nie wiem co tam jest, ale wątpię żeby to były bakterie tlenowe. Jest tyle samo przypadków, że startery działają co, że nie działają. Jedno jest pewne, jest w nich pożywka dla bakterii, czyli amoniak i azotyny, a te przecież chcesz z akwarium redukować. Polecam artykuł: http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity ... .html#more
Wniosek - startery? OK, ale wyprodukowane najlepiej wczoraj, albo dziś rano.

Jeśli chcesz postępować rozsądnie i zgodnie z zasadami akwarystyki (bo przecież trafiłeś na forum akwarystyczne), to po prostu zaopatrz się w testy na obecność NH3/4, NO2 i NO3, badaj je codziennie i jeśli któryś z tych związków zbliży się do niebezpiecznej granicy - podmiana wody na świeżą. Nie czyszcząc filtrów, nie odmulając dna powinieneś ustabilizować baniak w ciągu miesiąca.
geniusswdn pisze:Na tył akwarium (czarna część na zdjęciu) AQUAWILD Basalt Gravel S (2-4mm) Wysokiej jakości czarny żwir bazaltowy, przysypując lekko Diltus Floran Start.
Bazalt nie jest podłożem akwarystycznym! Rani ryby. Pokaż mi choć jedno miejsce w dorzeczach Amazonki, gdzie jako podłoże znajdziesz bazalt? To jest skała kopalniana, nie żwir rzeczny. :spi:
geniusswdn pisze:Czy do wody dodać coś jeszcze oprócz antychloru ?
Żadnych antychlorów... Najpierw to dowiedz się czy Twoja woda jest chlorowana czy ozonowana... To jest jeden telefon do wodociągów. Chlorowanie wody pomału staje się przeżytkiem. Jeśli jednak chlorowana, to lej ją przez słuchawkę od prysznica. Na podmiany wlewaj do wiadra i niech stoi i czeka.

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-04, 20:57

Ufff.. dzięki wielkie za słowa otuchy ;) "Nie czyszcząc filtrów, nie odmulając dna powinieneś ustabilizować baniak w ciągu miesiąca. "

Co do tych starterów to rzeczywiście, nie przemyślałem sprawy ;)

Testy oczywiście jak tylko wpadnie trochę wolnej gotówki (w ciągu tego tygodnia) będą zakupione ;)

Co do żwiru bazaltowego, chciałbym uzyskać spory kontrast w podłożu i tylko on zmieścił się w budżecie, a chciałbym zrobić ten restart jak najszybciej, czyli jutro.

A może inna granulacja załatwiłaby sprawę kaleczenia ryb ? bo to że w dorzeczach Amazonki on nie występuje jakoś mało o mnie przemawia ;) z tego co czytałem, nie jest to regułą i rybki sobie radzą ; ) ewentualnie dać go mniej, więcej białego niż czarnego na zdjęciu.

Zapomniałem też dodać podglądu ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-02-04, 21:09

Ale po co Ci tern kontrast? Przecież i tak zaraz to się wszystko zmiesza... Ryby, ślimaki rozkopią, rośliny przerosną. Uwierz mi wiem co mówię. Chyba za dużo naoglądałeś się zdjęć świeżych aranżacji, ktore wytrzymują max 1 miesiąc i robione sa stricte pod zdjęcia. Pewnie często bywałeś na RA.pl ;)

Proponowałbym jednak zejść na ziemię i jako pierwsze akwarium, postawić na piasku/drobnym żwirku. Jak nabierzesz wprawy, zobaczysz jak do wygląda od praktycznej strony, wtedy sobie pokombinujesz w przyszłości z kontrastami...
geniusswdn pisze:A może inna granulacja załatwiłaby sprawę kaleczenia ryb ? bo to że w dorzeczach Amazonki on nie występuje jakoś mało o mnie przemawia ;) z tego co czytałem, nie jest to regułą i rybki sobie radzą ; ) ewentualnie dać go mniej, więcej białego niż czarnego na zdjęciu.
Nie rozśmieszaj mnie :niee: Nie mam pojęcia jakie ryby tam planujesz ale wyobraź sobie pielęgniczkę przesiewającą mielony bazalt przez skrzela... A sorry... pewnie nigdy ich nie miałeś. Proponowałbym jednak iść za naturą, a nie za reklamą i odpuścić bazalt na rzecz naturalnego żwiru rzecznego.
Zrobisz jak uważasz, ale za pół roku pewnie znów czeka Cię restart, bo zmądrzejesz :)
Inspirujesz I Fascynujesz

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-04, 22:08

Wiec zmieniam zamówienie ;) sam piasek AQUAWILD QUARTZ SAND SS (0,25mm) + FILTUS FLORAN START pod rośliny ewentualnie czarne kamyczki ale to z czasem, będzie ok? ;)

Dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: hunter209 » 2014-02-04, 23:12

Lepiej.

Na temat Filtus Floran polecam poczytać opinie w sieci. Podobno to cholerstwo zatwardza wodę i to bardzo.
Czytaj temat, od strony 6 ;) http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... c&start=75
Dla potwierdzenia opinii googluj.
Niefajne to to...
Inspirujesz I Fascynujesz

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-04, 23:41

Oczywiście czytałem o nim 3 - 4 posty i były to pozytywne opinie, zaraz bardziej przeszukam fora.

Dzięki.

geniusswdn
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2014-01-29, 11:45
Pojemność akwarium: 450
Imię: Adrian
Lokalizacja: Swdn

Re: 121 l rośliny, ryby, podłoże i inne.

Post autor: geniusswdn » 2014-02-05, 15:35

Temat porzucam, mniej więcej wszystko już wiem, i założę nowy w innym dziale, aby zaprezentować akwarium ;)

Dzięki za pomoc i pozdrawiam ;)

Zapraszam do komentowania http://e-akwarystyka.pl/topics65/21397.htm

ODPOWIEDZ