Odżywki PL - Odżywki | Odżywki PL - Odżywki

Rybki pływają przy tafli wody i nie chcą jeść

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

adam-as
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-03-25, 14:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: adam
Lokalizacja: Polska

Rybki pływają przy tafli wody i nie chcą jeść

Post autor: adam-as » 2014-03-25, 22:24

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.

Dane zbiornika:
Okres działania 1,5 roku
Podmiana wody co tydzień ok. 30% (kranówa uzdatniana Aqua Safe)
Akwarium 112l.
Grzałka 100W z termostatem
Temperatura w akwarium 26-27 stopni
System Co2 z butli, rozpuszczanie przez szklany dyfuzor (chodzi w dzień)
Napowietrzacz Tetra (chodzi w nocy)
Podłoże żwir rzeczny
Oświetlenie 0,75W/l
Filtr zewnętrzny z wkładami ceramika, phosmax i kulki nie pamiętam dokładnie nazwy.

Obsada:
5x platynka (zmienniak / platka)
5x kirysek pstry
8x neonek Inessa
4x otosek
2x ampularia (ślimaki)

Parametry wody:
PH 7
Azotany 0mg/l
Więcej danych nie mam

Nawożenie:
Węgiel w płynie (3 naciśnięcia z butelki dziennie)
Potas w płynie (3 naciśnięcia z butelki dziennie)

Temat problemu: choroba rybek.
Zaczęło się od pojedynczego padania.
Najpierw pojedynczo zaczęły padać kiryski. Padły 3 najmłodsze. Były w akwarium od kilku miesięcy. Obecna podana liczba to obsada, która pozostała już po wszystkich przejściach.
Później padły 2 neonki, następnie bojownik :( dalej jedna platka, i mam wrażenie, że kolejna szykuje mi się na tamten świat. Nie mam pojęcia co się dzieje. Przekopałem już cały Internet i rozkładam już ręce. Próbowałem już izolacji w osobny zbiorniku z samą wodą z solą i nic to nie dawało.
Zawsze zaczyna się tak samo:

- rybka zaczyna pływać przy powierzchni (na pewno nie z braku tlenu bo by wszystkie pływały, a tu mamy zawsze jednostki)
- dalej rybka podpływa do jedzenia, ale albo nie bierze, albo zaraz wypluwa. Jakby chciała jeść, ale nie mogła.
- następnie pływa przy tafli wody w rogach akwarium, jakby się chowała, ogranicza swoją aktywność, nie pływa wszędzie tylko trzyma się jednej góra dwóch stref przy powierzchni, traci na aktywności
- szybko porusza pyszczkiem i pyszczek się wydłuża
- 2, tygodnie i koniec. Rybka nie żyje.

Stosowałem kąpiele w metronidazolu, próbowałem również z samym CMFem. Nic to nie daje. Po metronidazolu było nieco lepiej, rybka nieco się ożywiła, ale po dniu dalej to samo.
W Kakadu był jeden ogarnięty gość, który mi dużo rzeczy podpowiadał, ale stanęło na tym, że teraz rozkłada ręce i sam nie wie co jest grane.
Nie wiem czy to ma znaczenie, ale nie mogę również poradzić sobie z glonami - zielenicami.
Zielony nalot pojawia się na szybach, korzeniu, roślinach i ceramicznej ozdobie.
Co tydzień trzeba czyścić szyby, ale to wolę poruszyć w osobnym wątku.

Załączam zdjęcia akwarium oraz rybki, która wykazuje mi już wczesne objawy powyższych zachowań czyli:

- pływa zazwyczaj przy powierzchni
- płetwy brzuszne często złożone (jak rozłoży są całe nic im fizycznie nie jest nie są uszkodzone)
- trzyma się zazwyczaj rogów akwarium

Obecnie jestem na etapie nie podawania im jedzenia. Na razie drugi dzień bez żarcia.
Wyczytałem gdzieś na innym forum, że głodówka to ostatnia deska ratunku więc próbuję.
Doradźcie coś jeśli wiecie co może być przyczyną i jak mi w tym pomóc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rybki pływają przy tafli wody i nie chcą jeść

Post autor: maol » 2014-03-26, 11:20

Na Twoim miejscu zacząłbym od kompletu testów, ze szczególnym uwzględnieniem NO2 i NO3, zrobionych dobrym testem kropelkowym. Objawy wyglądają na zatrucie. Wstrzymałbym się też z EasyCarbo - podobnie wyglądają objawy zatrucia tym preparatem - przejdź na jakiś czas na np. bimbrownię.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

adam-as
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-03-25, 14:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: adam
Lokalizacja: Polska

Re: Rybki pływają przy tafli wody i nie chcą jeść

Post autor: adam-as » 2014-03-26, 21:20

Bimbrowni nie stosuję. Kiedyś ją stosowałem za czasów kiedy nie miałem porządnego sprzętu.
Test na azotany zrobiłem właśnie testem kropelkowym Zooleka.
Pasków nigdy nie stosowałem bo to wg mnie sam marketing. Jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
Odnośnie węgla nigdy nie słyszałem, aby miał negatywny wpływ na rybki, tym bardziej, że stosuję go bardziej jako uzupełnienie systemu CO2.
Węgiel w płynie wspomaga zwalczanie glonów, choć różnie z tym bywa i dodaję go i tak poniżej zalecanych dawek.
Ostatnio zacząłem go stosować od około 3 tygodni po kilkumiesięcznej przerwie w zasadzie profilaktycznie, ale problem z rybkami pojawił się już wcześniej.
Kupię jeszcze test azotyny i zobaczymy co pokarze. Nie przekarmiam jednak ryb, dno jest raczej czyste więc nie spodziewam się raczej negatywnego wyniku testu...

ODPOWIEDZ