Oświetlenie

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Oświetlenie

Post autor: OneBlood » 2014-04-06, 21:14

Witam wsyzstkim, dlugi czas planuje zalozenie akrawium, narazie zdazylem zdecydowac się zeby wstawić nad nie jedną żarówkę HQI 75W, akwarium raczej roślinne, ale bez jakiejs wiekszej przesady. Mam do was pytanie, czy taka żarówka starczyla by do akwarium 100x30x30 ? (kwestia oświetlenia boków akwarium) czy lepiej spisała by sie w czymś w stylu 80x35x35? Do tego czy taka moc wystarczy na takie akwarium? Pytam raczej osoby ktore mają z tym jakieś doświadczenie z tymi zarowkiami, pozdrawiam! :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie

Post autor: maol » 2014-04-07, 08:28

Oba akwaria maja podobną pojemność (90 i 98l) i lampa HQI 75W to nawet trochę na nie za dużo. Także światła na pewno wystarczy,można dać nawet słabszy żarnik. Ale... jedna lampa da bardzo nierównomierne oświetlenie. Także lepsze byłyby np. 2x25W.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie

Post autor: OneBlood » 2014-04-07, 20:33

Tylko ,że raczej nie ma żarnikow 25W w HQI, chyba ze się myle. Świetlówki chcę wykluczyc, ponieważ podoba mnie się promnień swiatłą dawany z żarnika, który ma efekt oświetlenia podobny do słonca. Zastanawiam się właśnie na ile nierównomiene będzie to oświetlenei i czy przyniesie to negatywne lub problematyczne skutki

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie

Post autor: maol » 2014-04-08, 08:52

No właśnie to jest największa wada HQI - nierównomierne oświetlenie. Będziesz miał środek zbiornika w "pełnym słońcu", a boki dość ciemne. Dlatego też stosuje się albo kilka lamp, albo łączy sie je ze świetlówkami po bokach.

P.S. 75W HQI w ok. 100l to naprawdę dużo. To co najmniej 2x tyle światła niż dają świetlówki. Co w Twoim przypadku da przelicznik ok. 1,5 W/l. To naprawdę dużo i moim skromnym zdaniem, ograniczyłbym to mocno.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie

Post autor: OneBlood » 2014-04-08, 11:43

W takim razie, jeżeli chciał bym miec sam żarnik HQI 75W, jakie byly by pod to odpowiednie wymiary akwarum/litraż? Zależy mi na czymś stosunkowo dlugim, jedak akwarium chciał bym ustawić na szafce z IKEA'i która ma blat ok 39*120 a raczej nie ufam zbytnio jej wytrzymalosci :)

ODPOWIEDZ