skup książek Łódź z dojazdem

Akwarium roślinne bez co2

Moderator: ModTeam

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: Jarus » 2014-04-07, 22:37

Za dużo tu teorii :D.
Napisz co już zaplanowałeś: jaki baniak, jakie podłoże, światło, ziele i filtracja.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Olenus
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2014-03-23, 19:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Mława

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: Olenus » 2014-04-07, 22:44

zbiornik mam 112l a co do tego dobrac potrzebuje jak najwiecej wiedzy
Jestem nowy i chetnie posłucham wszelkich porad ;]

h4sski
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2013-08-30, 18:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: h4sski » 2014-04-07, 22:45

Jarus, nie zgodzę się!!! Książka wcale nie opowiada TYLKO o LT. Mówi o biologii jaka zachodzi w akwarium oraz wielkoskalowych zbiornikach wodnych. Większość przykładów jakie przytacza Diana jest na bazie obserwacji głównie jezior. Akurat to są zbiorniki LT, ale chemia i reakcje jakie zachodzą w zbiornikach LT i HT nie różnią się niczym. Kwestia, że w LT wszystkie składniki pokarmowe rośliny pobierają tego co mają, a w HT to Ty (akwarysta) wpływa na jakość, tępo i rodzaj zachodzących reakcji.

Ale jedna racja: napisz Nam co planujesz… Im więcej info nam dasz, tym więcej porad usłyszysz (przeczytasz).
Polecam wszystkim Paniom i nie tylko!!
./redir/http://rapanbeauty.pl/

Olenus
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2014-03-23, 19:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Mława

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: Olenus » 2014-04-07, 22:51

planuje akwarium roslinne, rybki maja tylko wspomagac rosliny. oczyszczac z glonow zbiornik itp. akwarium ma byc porosniete itp. Mam juz pewna wiedze i i mniej wiecej wiem jak wystartowac i wiem ze tu z pomoca Wasza bym napewno postawil zbiornik ale co dalej. Nie chce bez przerwy o cos pytac. Mam nadzieje ze ksiazka da mi odpowiedz na część pytan ktore chce tu zadawac lub bede chcial je zadac w trakcie pielegnowania akwarium. Ciezko mi to opisac ale chce sie uczyc roslin i wszystkiego co tam zachodzi na podstawie 'prowadzenia' akwarium
Jestem nowy i chetnie posłucham wszelkich porad ;]

Olenus
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2014-03-23, 19:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Mława

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: Olenus » 2014-04-07, 22:54

chce doswiadczac tego co sie dzieje tam w srodku i miec na to wplyw. Jezeli jakas roslina obumiera lub sie nie przyjmuje chce wiedziec konkretnie dlaczego a nie tylko to ze po prostu nie jest do mojego zbiornika, byc moze pobiera czegos za duzo i musialbym kilka innych usunac zebym tą mogł miec. Nie wiem po prostu interesuja mnie taka strona akwarium
Jestem nowy i chetnie posłucham wszelkich porad ;]

Olenus
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2014-03-23, 19:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Mława

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: Olenus » 2014-04-07, 22:57

ogolnie teraz gromadze informacje. Zapisuje sobie linki które mogą mi sie przydac i tak trafilem na tą ksiązke ktorej nie moge sie oprzec aby ją zakupic. Akwarium nie wiem kiedy załoze. Prawdopodobnie wtedy jak bede czul sie na siłach panowac nad nim a jedynie z pomocą Wasza korygowac błędy jakie zapewne bede popelniac
Jestem nowy i chetnie posłucham wszelkich porad ;]

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: Jarus » 2014-04-07, 23:06

H4sski, sama Diana zajmuje się tylko zbiornikami tego typu a książka bardziej traktuje przecież o jeziorach i zbiornikach naturalnych niż o akwariach. Wiem o czym jeszcze w niej pisze bo czytałem ją ze 20 razy.
I znowu powtórzę: taka wiedza nie jest Koledze wg mnie do niczego potrzebna. O procesach w zbiorniku na tak zaawansowanym poziomie. Jak zacznie się bawić w nawożenie wtedy tak - cała reszta mu się przyda.

Wracając do tematu:

Na 112-cie litrów potrzebujesz jakieś 0,4-0,5 w/l światła czyli około 50W. Ta 112-tka to standard ? 80x35x40 cm?

Listę roślin cieniolubnych już przestudiowałeś? Tą: http://e-akwarystyka.pl/topics5/12665.htm
Z tego ziela na 100% wszystko Ci pójdzie. Co do innych gatunków to już się trzeba dopytać.

Jaki filtr? Ja proponuje dużą kaskadę (np. FZN-3 Aquael'a). Grzałkę z 75-100W.
I tyle ze sprzętu.

Rośliny musisz sobie oblookać na fotkach i sam wybrać. Potem przedstaw do korekty.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: maol » 2014-04-08, 08:38

Do tego zawsze trzeba dodać: akwarystyka to bardziej sztuka, niż nauka. Wiedza teoretyczna jest potrzebna, ale zapewniam Cię Dawidzie, nie przełoży się bezpośrednio na sukces i piękny zbiornik tak dobrze, jak praktyka i kontakt z rzeczywistym akwarium. Często od najlepszego nawet pomiaru lepsza bywa po prostu dobra intuicja, a tego żadna książka ani żadne forum nie nauczy. Dlatego moim zdaniem najlepsza rada jakiej mogę Ci udzielić - po prostu wystartuj ten zbiornik. Być może za pierwszym razem się nie uda i nie będzie on tak piękny jak byś chciał. Ale... nie od razu Kraków zbudowano - i w akwarystyce to samo przysłowie sprawdza się w 100%.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: hunter209 » 2014-04-21, 23:32

Kolega chce się dokształcać, bo zaciekawił go temat a Wy zamiast pchać go do przodu, tylko go ograniczacie. Że nie potrzebne, że nie zrozumie, że trudny język, po co to w ogóle, szkoda kasy, stawiaj baniak a nie zawracaj sobie głowy głupotami... Tak to właśnie wygląda.

No szkoda, szkoda.

Nie dziwmy się, że tylko 2 na 10 lalikow zostaje akatystami na dłuższą metę, jak napisał Jarek :P No a jakże inaczej skoro mają takich mentorów? ;)

Dawid - nauka, teoria, potem praktyka. Prawidłowa kolejność, jak w każdej innej dziedzinie. Dzięki temu masz większą szansę na sukces. Nie robisz jak inni, czyli najpierw działają, potem myślą, czego skutkiem są 25l akwaria z welonami. Chwała Tobie za zainteresowanie, trzymam kciuki i w razie czego pytaj tutaj czy na PW. Pomogę, bo doświadczenie mam. Książkę zawsze sprzedasz, bo to ciekawa i pożądana pozycja.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium roślinne bez co2

Post autor: maol » 2014-04-22, 08:53

Rafał, nie zgodzę się z Twoim punktem widzenia. Na forum namawiam zawsze ludzi do poznania teorii, jednak uważam, że nawet najlepsza książka znana na pamięć nie pomoże nic w praktyce. Szczególnie u początkujących akwarystów. Tobie czy mnie jest łatwo się wypowiadać, gdyż punktuje tu wieloletnie doświadczenie. Ale u osoby, która jeszcze nigdy akwarium nie miała podejście typu "przeczytaj najpierw ze trzy "łatwe" książki, potem D. Walsh, potem 1000 pytań na forum i w końcu stworzysz bez żadnych problemów super akwarium" jest... błędem. Do prawidłowego założenia naprawdę fajnego zbiornika wystarczy lektura kilku ogólnych postów na tym forum i ewentualnie kilka pytań w razie niezrozumienia. Potem, za klika miesięcy czy lat książki D.Walsh to podstawa. Ale najpierw trzeba to akwarium mieć!

Jako przykład "złego wpływu" nadmiaru teorii na praktykę jest duża ilość przewijających się przez lata na forum osób, które najchętniej robiłby restarty raz na 3 tygodnie. Nie dlatego, że cokolwiek jest źle, ale dlatego że doczytały, że jakaś PIERDOŁA została zrobiona inaczej niż jest w książce. Albo osoby które notorycznie zadają pytanie czy warstwa podłoża o grubości 5 mm jest lepsza od 4 mm. To wszystko piękna teoria, ale praktyka ją weryfikuje... błyskawicznie. I tylko dlatego w każdym wątku zmieniającym się w spis bibliografii do przeczytania zawsze zabieram głos p.t. "a może warto w końcu to akwarium założyć?"

P.S. O tym, że to forum dokształca również młodzież akwarystyczna w teorii świadczy ilość przyklejonych artykułów naszego autorstwa. Poruszających większość istotnych kwestii w prowadzeniu, zakładaniu i wiedzy o akwarystyce słodkowodnej. Co nie zmienia faktu że welonka w kuli to nadal podstawa naszej akwarystyki :(
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ