Braki, tylko czego

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Braki, tylko czego

Post autor: OneBlood » 2014-05-05, 18:56

Witam,
mam w akwarium powolutku obumierajaca roslinkę Micranthemum umbrosum, dawno spisalem ją na sraty, chociaz sam nie wiem dlaczego, chcial bym ja jeszcze uratowac, pytanie tylko czego jej brakuje.
W skrócie napisze tylko ze mam akwarium 18l, ph 8, kh 18 innych testow niestety w tej chwili nie mam, wychodzi dobre 0,6W/litr przy 12h naświetlania, podaje jedną dawkę Carbo w plynie codziennie i jedną dawkę aqua art Classic przy podmianie wody raz w tygodniu. Na poczatku jakoś rosła a teraz wyglada jak wyglada, czekam na waszą radę :) pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Braki, tylko czego

Post autor: maol » 2014-05-06, 08:32

Tak na oko to brak jej podłoża :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Braki, tylko czego

Post autor: Jarus » 2014-05-06, 22:15

Rzeczywiście jakoś kiepsko posadzona w tym bazalcie. Posadź ja porządnie /wbij głęboko/ - bazalt ma to do siebie że jest kanciasty i ciężko się w nim ziele ukorzenia. Masz coś pod tym bazaltem? Ta roślina nie ma dużych wymagań z tego co piszą o niej na sieci.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Braki, tylko czego

Post autor: OneBlood » 2014-05-07, 00:08

Już ją podsypałem troche drobniejszym bazaltem, a z tymi ostrymi krawędziami to fakt, strasznie cięzko mi ja było usadzic, bo zaraz wypływała, tym bardziej ze jest on za duzy (jakies 3-5mm). Podłożył bym kulkli gliniano-torfowe ale boje się ze znowu mi wszystko wyplynie. Zobacze co z tego wyjdzie :niewiem:

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Braki, tylko czego

Post autor: hunter209 » 2014-05-09, 19:17

80-90% składników odżywczych rośliny pobierają przez liście z toni wodnej, a zaledwie 20-10% z podłoża (zależy od gatunku rośliny), dlatego dla większości roślin korzeń służy głównie do utwierdzania rośliny w jednym miejscu.

Brakuje jej macro. W tak małym i niskim akwarium zapewne masz mało żyjątek, a mocne naświetlenie. Jeśli w akwarium jest więcej roślin to braki macro są prawie pewne. Jeśli chcesz się upewnić, to testy na NO3 i PO4 odpowiedziałby na to pytanie.

Zmniejsz czas oświetlania do 10h.
Aha. 0,6W/L w Twoim niziutkim baniaczku to nie to samo co w moim o wysokości 50cm ;) Miej to na uwadze. Wysokość akwarium jest ogromnie ważna.
Inspirujesz I Fascynujesz

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Braki, tylko czego

Post autor: OneBlood » 2014-05-09, 23:08

Na pewno przyczyną jest podłoże, nie ma co się oszukiwać że jest gówniane i jest najbardziej prawdopodobną przyczyną stanu rośliny. Troche już skróciłem światło, nie wiem czy mi się wydaje ale wyglada na to że głębsze posadzenie rosliny troche jej pomogło, zobaczymy co będzie za kilka dni. Może dotrwa do substratu :)

Tak jak mówisz, żyjatek jest malo - bojownik i sakury, ale rośliny ostatnio konkretnie przerzedziłem, bo połowe akwarium zajmował taiwan moss, który możliwe ze poprostu dominiował zabierając wszystkio co dobre wody i przez to roślina dotała w dupę :)

Narazie zbieram sprzęt do wystartowania nowego akwarium, więc nie chce za duzo kombinować przy tym, bo i tak wszystko z niego wyjedzie w odpowiednim czasie :)

ODPOWIEDZ