Aldehyd Glutarowy

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

vaadrigar
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-07-04, 15:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Armael
Lokalizacja: Kraków

Aldehyd Glutarowy

Post autor: vaadrigar » 2014-07-04, 15:54

Mam pytanie odnośnie Aldehydu Glutarowego, czyli popularnego "węgla w płynie". Jak można efektywnie mierzyć jego stężenie w akwarium? Czy można wyliczyć jego poziom tak samo jak przy badaniu CO2 za pomocą wskaźników pH oraz kH? Z tego co udało mi się ustalić, związek bierze udział w reakcji wewnątrz rośliny, której dopiero efektem końcowym jest węgiel.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Aldehyd Glutarowy

Post autor: maol » 2014-07-08, 08:24

Dokładnie tak. preparaty typu Easy Carbo nie maja takiego działania jak "zwykłe" CO2 i nie da się ich stężenia określać w taki sposób. ZTCW nie ma na to innej metody niż odpowiednie dawkowanie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

vaadrigar
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-07-04, 15:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Armael
Lokalizacja: Kraków

Re: Aldehyd Glutarowy

Post autor: vaadrigar » 2014-07-08, 12:05

Dziękuje za odpowiedź. Przy okazji, mam jeszcze drugie pytanie odnośnie owego specyfiku. Czy spotkaliście się z jakimiś przekłamaniami wyników testów innych parametrów wody powodowanych właśnie przez aldehyd? Spotkałem się z teoriami, że reakcja w jakiej bierze udział węgiel w płynie w zbiorniku, może modyfikować odczyt poziomu NO3. Niestety nie namierzyłem pełnego opisu tej reakcji, który zresztą przy mojej wątpliwej wiedzy z zakresu chemii, byłby dla mnie raczej niezbyt pomocny.

ODPOWIEDZ