Bimbrownia CO2

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

tern1301
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2014-07-13, 22:18
Pojemność akwarium: 60
Imię: Tomasz
Nazwisko: Króliczek
Lokalizacja: Śląsk

Bimbrownia CO2

Post autor: tern1301 » 2014-08-03, 13:28

Witam.
Niedawno zakupiłem małego Heńka i chcąc zapewnić mu odpowiednie warunki zdecydowałem się na CO2 ,z który nigdy się jeszcze nie zetknąłem.Po rozpatrzeniu kosztu butli i mojej zasobności portfela zdecydowałam się na bimbrownię :
Zacier:
-ok 1 l wody (letnia z kranu)
-ok 1/5 kostki drożdży
-2 szklanki cukru
bimbrownia z butelek 1,5 litrowych,dyfuzor z grzybka od napowietrzacza z filtra i pumeksu.
Dziurki w nakrętkach robione nożyczkami,wężyki na wcisk i zalane gorącym klejem.
Bimbrownia podaje gaz do drugiej butli z częstotliwością ok 1 pęcherzyka na sek. ale gaz z drugiej butli nie jest wypychany do akwarium (tylko 5 sek po potrząśnięciu zacieru).
Wszystko stoi w szafce pod akwarium.Dyfuzor ok 10 cm pod powierzchnią wody.Bimbrownia stoi prawie 24h.
Co może być nie tak ?
Baniaki 28l i 60l

pisces
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2014-08-03, 16:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Polska

Re: Bimbrownia CO2

Post autor: pisces » 2014-08-03, 17:08

witam widze ze lubisz partyzantke. Ja jesli juz to pleciłby ci jednak butle to to ma jakis sens bo takie bimbrownie bardzo szybko ci sie znudza. A jeszcze jedno poczytaj lub popytaj bo co2 powoduje ze jedne rosliny rosną inne giną wiez zdecyduj sie co chesz miłego dnia
pisces

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bimbrownia CO2

Post autor: Kyle » 2014-08-04, 11:45

pisces pisze:A jeszcze jedno poczytaj lub popytaj bo co2 powoduje ze jedne rosliny rosną inne giną
Aż zapytam, bo w życiu takiego tekstu nie słyszałem - JAKIE rośliny "giną" od CO2?

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Bimbrownia CO2

Post autor: aquapsychol » 2014-08-04, 18:08

1,5 l zacieru coś tak niepełna butelka od coli powinna dawac w szczytowej formie ok 2-3bąble. Oczywiscie wszystko zależy od temperatury Lepiej jest rozpylac przez kostke lipową, daję mniejsze bąbelki taką mgiełke. W sklepie 5-7zł, lub samoróbkę z obciętej strzykawki 20ml ( idealnie dziubek pasuje na wężyk). Wszelkie pumeksy czy kamienie napowietrzające mają zbyt wielkie bąbelki i wiekszośc gazu marnujesz w atmosferze. Sprawdzony przezemnie sposób na zacier to 800g cukru, 2płaskie łyżeczki drożdży,2 łyżeczki proszku do pieczenia(soda). Start zacieru w temperaturze wody powyrzej 35 st( może by ciepła z kranu ale nie przegotowana.
No i do sedna, jedna butelka zacieru niekoniecznie starczy ci na akwarium zależy to od :
-pojemnosci akwarium
-ilosci roslin
-ruchy tafli wody
- A przede wszystkim twardości węglanowej wody w akwarium. Po prostu żeby nasycic twardą wode potrzebujesz wiecej CO2. Znajdz sobie taką tabele steżenia CO2 w stosunku do Ph.
Bimbrownia nie jest rozwiązaniem idealnym ale w dobrym kierunku.
Co do Heńka rośnie wszedzie nawet bez specjalnego CO2 ( mi rósł przy Carbo) warunek to bardzo silne bezpośrednie oswietlenie. W moim akwarium rośnie 45cm pod powierzchnią ale ma światło 10000K. Przy swiatełku 6500K też rósł tyle że sie wyciągał do góry

tern1301
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2014-07-13, 22:18
Pojemność akwarium: 60
Imię: Tomasz
Nazwisko: Króliczek
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bimbrownia CO2

Post autor: tern1301 » 2014-08-04, 23:48

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Dyfuzor zrobiłem ze strzykawki i zrezygnowałem z drugiej butelki.
Baniaki 28l i 60l

ODPOWIEDZ