Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Obar84
Stały bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 2012-06-10, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nakło

Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: Obar84 » 2014-01-07, 14:01

Witam niecałe 2 tygodnie temu założyłem nowy zbiornik 54 litry , trzymam tam bojownika syjamskiego samca i krewetke red scherry których sie nie pozbęde aż do śmierci ;) mam dylemat odnośnie tego jakie ryby dokupić do owego akwarium rozmyślałem nad 3 samicami bojownika i jakimiś kiryskami może z dwa chciał bym mieś też ze dwa zbrojniki niebieskie ale raczej litraż za mały prawda ? . mam tez na oku ramirezy małe pielegnice bardzo mi sie podobają i teraz mam dylemat ktoś pomoże ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: maol » 2014-01-07, 16:21

Zbrojniki i pielęgnice to nie ten litraż. Bojownik + samice... niby jak najbardziej tak, ale... samice zostaną zamęczone - nie ma tu dla nich w zasadzie żadnych kryjówek. Do tego bojownik WYMAGA pokrywy.

Ciągnąc dalej - czy to akwarium ma jakiekolwiek podłoże dla roślin, czy tylko żwirek bazaltowy? Jakieś nawożenie? Bo te roślinki na moje oko... długo nie pociągną. A i glon zaraz sie pojawi.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Obar84
Stały bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 2012-06-10, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nakło

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: Obar84 » 2014-01-07, 19:38

mam bojownika od wielu miesięcy zawsze bez poktywy i żyje w naturze też mają pokrywe ??? , podłoże to czarny bazalt 2-4mm daje tylko carbo w płynie nie wiem jak moga być glony skoro mam słabe światło 11w moze dokupie roślin warto ? to juz nie wiem jakie ryby dokupić tu .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: maol » 2014-01-07, 22:41

W naturze powietrze którym oddychają bojowniki ma dobrze ponad 30 stopni. U nas mniej, i bez pokrywy chorują na przeziębienie błędnika i labiryntu. A glony będą, bo te nędzne 11 watów im w zupełności wystarczy, w odróżnieniu od roślin. Zapewnij roślinom dobre warunki, stwórz w ten sposób kryjówki i wtedy możesz pobawić się w harem bojownika. Pamiętaj że 54l to bardzo mały zbiornik i większe ryby nie wchodzą w grę, a i z mniejszymi przesadzić jest całkiem łatwo.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Obar84
Stały bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 2012-06-10, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nakło

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: Obar84 » 2014-01-08, 03:03

powiedz warto mi dosadzić roślin z tym oświetleniem ??? mam do kupienia paczke roślin za 20 zł takie jak żabienica amazońska Echinodorus bleheri 1 roślinka ok 10 cm ukorzeniona ok 7 liści i trawa vallisneria i nie wiem czy nie zmarnieją mi ;/ to na razie zainwestował bym w rośliny potem w rybki małe jakieś. obudowe kupie na wiosne gdzieś dopiero wiec co bys zrobił na moim miejscu żeby to miało jakiś sens i efekt ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: maol » 2014-01-08, 10:08

Zacznij od zwiększenia ilości światła. Zapewnij roślinom odpowiednie podłoże - sam żwir nie ma sensu. Potem pomyśl o roślinach :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Obar84
Stały bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 2012-06-10, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nakło

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: Obar84 » 2014-01-08, 11:33

to wywalić to i dać samą ziemię np ? z tym swiatłem to nie wiem moze do góry będe kładł taką lampę z jedną świetlówką dodatkowo bo na razie na obudowe mnie nie stac a po za tym te obudowy do tego litrażu mają tylko jedną świetlówkę 11 czy 15 wat. czyli rosliny mi tu zmarnieją jak kupie i posadze na srodku akwarium ? hm... może faktycznie zrobie tak jak kiedyś chciałem piasek biały skały i same korzenie i parke ramirez i to wszystko.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: maol » 2014-01-08, 15:39

Tomek, przemyśl CAŁOŚĆ jeszcze raz. I się nie spiesz. Ziemie dajesz oczywiście POD żwirek. przysuniecie roślin bliżej środka lampy nic nie da - jest po prostu dla nich za ciemno. Rośliny zmarnieją, pojawią się glony.

Co do pomysłu p.t. "pusty zbiornik, biały piach, korzeń i parka ramirez" - niby tak, ale... jak zwykle wraca problem glonów. Ataki sinic/zielenic/krasnorostów masz murowane, bo jak znam życie, filtr masz najmniejszy możliwy. I żadnej możliwości zbicia azotanów, które będą szybko rosły. Skończy się to... inwazją glonów.

Mały zbiornik to trudna sprawa - szczególnie jak ma być wysoce dekoracyjny. Nie da się tego zrobić półśrodkami, trzeba trochę kasy wyłożyć.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Obar84
Stały bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 2012-06-10, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nakło

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: Obar84 » 2014-01-08, 18:48

hmmm rozumiem wiec zostawie jak jest na chwile obecną mieszanie ziemi z tym co mam nie wchodzi w gre nie lubie mieszac podloza , filtr mam AQUAEL FZN-2 kaskada zobacze co bedzie dzialo sie z tymi roslinami moze na góre połoze na przodzie w zdłuz świetlówke 6500k 18 w zawsze inaczej bedzie czyli tego wegla w plynie nie warto mi podawac teraz prawda , samą trawe na tyle posadze i tyle moze załatwie jeszcze jedną lampe toco mam 11 w i podziele swiatło na całe akwa no zobacze pomysle o tym bo glony juz mi sie raczej pojawiają takie brązowe na kamieniach a słuchaj kiryski albinosy lub pstry moge tu wpuscic teraz ?

pawelspiewak
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2014-12-19, 13:51
Pojemność akwarium: 54
Imię: Paweł
Nazwisko: Śpiewak

Re: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: pawelspiewak » 2014-12-19, 13:56

Witam.Ja również posiadam akwarium 54l i mam w nim taką obsadę ryb:
-2 x mieczyk
-6 x gupik
-3 x danio różowe
-1 x glonojad
Filtr:AQUAEL FAN mini plus
Grzałka:45w

Awatar użytkownika
Adrian Anioł
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2014-10-27, 19:11
Pojemność akwarium: 72
Imię: Adrian
Nazwisko: Anioł

Re: Odp: Akwarium 54 litry jakie rybki ?

Post autor: Adrian Anioł » 2014-12-21, 21:39

Witam
1.żle dobrana obsada
2.mała filtracja
3.załóż własny temata
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ