ubezpieczenie oc firmy budowlanej

Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

xxxxmadejxxxx
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2013-11-16, 22:13
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kamil
Lokalizacja: Lipsko

Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: xxxxmadejxxxx » 2015-01-09, 13:51

Witam
Mam problem jak w temacie rośliny z tylnego planu nie rosną a starsze liście zwijają się i gnija. Zabienica ma dziury w starszych liściach, a inne rośliny robią się czarne(nie znam nazwy trawa obok filtra) lub te rośliny na tyle liście robią się jasnozielone i gniją. Akwarium 100x40x40, oświetlenie 3x30w przez 6 godzin dziennie nawozy jak ze zdjęcia codziennie, dawka napisana mazakiem na opakowaniach. Mech nie rośnie wcale jedynie anubias i rogatek sztywny, który przyniosłem z jeziora rosną jak szalone( pływa). Brak CO2. Podłoże to sam żwir. Przerybienie ( brat zlikwidował akwa i ryby przyniósł do mnie) akwa stoi ponad rok, podmiany co 2 lub 3 tyg około 30l. Co robię nie tak??? Może dokupić jakieś rośliny na tylni plan. Proszę o wyrozumiałość i pomoc z góry dzięki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: maol » 2015-01-09, 15:46

Masz dwa problemy:
- główny to brak CO2
- mniejszy to jałowe podłoże

Zacznij podawać CO2, a większość problemów zniknie. A jałowe podłoże można choć chwilowo ratować kulkami nawozowymi.

P.S. Przy braku CO2 nawet najlepsze nawozy nie pomogą.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

krasnal

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: krasnal » 2015-01-09, 16:15

maol pisze:Masz dwa problemy:
- główny to brak CO2
P.S. Przy braku CO2 nawet najlepsze nawozy nie pomogą.
xxxxmadejxxxx pisze:nawozy jak ze zdjęcia codziennie, dawka napisana mazakiem na opakowaniach
Jest(zawsze coś) Carbo x2 - w/g producenta 1x60L
Czy wszystkie nawozy lejesz na raz ?
xxxxmadejxxxx pisze:przez 6 godzin dziennie
Może zbyt krótko świecisz ?
Widzę ,że masz
cryptocoryne pontederiifolia- (u mnie )też się tak zachowywała lecz po podaniu pałeczek nawozowych(do doniczek) pod korzonki poprawiło jej się.
Tak było w moim przypadku

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: maol » 2015-01-09, 16:31

EasyCarbo nie zawsze się sprawdza, szczególnie w większych zbiornikach i dla bardziej wymagających roślin. To tylko proteza, podstawa to jednak zawsze gazowy CO2. 6 godzin świecenia to rzeczywiście za krotko, 10-12 będzie znacznie lepszym czasem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

xxxxmadejxxxx
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2013-11-16, 22:13
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kamil
Lokalizacja: Lipsko

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: xxxxmadejxxxx » 2015-01-09, 17:35

Ok zacznę powoli zwiększać czas palenia lamp do 10 godzin i zamontuje bimbrownie oraz zakupie jakieś nawozy pod korzenie opiszę efekty za 3 tygodnie. Tak wszystkie te nawozy leje na raz codziennie odpowiedznie dawki może coś zwiększyć lub zmniejszyć?

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: Loleczek » 2015-01-09, 20:00

Nie wiem czy bimbrownia tu dużo pomoże, a przy takim litrażu na pewno jest to nieopłacalna sprawa na dłuższą metę ;/
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

krasnal

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: krasnal » 2015-01-09, 20:33

xxxxmadejxxxx pisze: Tak wszystkie te nawozy leje na raz codziennie odpowiedznie dawki może coś zwiększyć lub zmniejszyć?
Nie znam się na nawożeniu :zawstydzony: ale
czy nie lepiej lać naprzemiennie :
1-n dzień makro
2-gi dz. mikro
W/g producenta niektóre są wody podmienianej a nadmiar
nawozów jest chyba też szkodliwy tak jak braki
Tu zielarze[/u] mają pole do wypowiedzi :)
Z bimbrownia "więcej zabawy niż to warte"-choć cukier tani

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: Ryumaru » 2015-01-10, 00:42

Witam.
Niektórzy tobie wróżą z fusów, a stwierdzenia bez "być może" to już perfekcja.
Trochę prawdy, mitu i przemyśleń:
Podawanie CO2 pow 80L zalecane jest z butli+reduktor, niestabilne PH i jego wachania mogą zaburzyć rozwój fauny, źle wpływać na florę.
Podawanie CO2 przyspiesza wchłanianie makro i mikro elementów, nieumiejętność, złe rozplanowanie nawożenia może pogorszyć tylko, a mamy doczynienia z niedoborami, więc po co doradzać CO2 ?
Posiadane rośliny nie wymagają oświetlenia 0,6-0,7 W/L(takie masz). Anubias pobiera większość składników pokarmowych z słupa wody a nie z ziemi, podobnie jak mchy, po co więc doradzać wzbogacenie podłoża ?
Liście roślin skręcają się żółkną, mech nie rośnie, dziury w blaszkach. "być może" zaznaczam że "być może" spowodowane jest to złą gospodarką makro elementów, zbyt niskie stężenie NO3.
Masz nawozy Makroelementowe a więc zawierające zazwyczaj 3 główne składniki Potas, Azot, Fosfor, nikt cię nie zapytał jaki jest stosunek stężenia nawozów w preparacie, czyli bilans K/No3/Po4 w ppm. Być może rośliby wchłaniają NO3, natomiast ciągle odkłada się nadmiar PO4, z uwagi na dużą obsadę ryb, powinno redukować się podawanie PO4 do minimum o ile jest to potrzebne, oczywiście wszystko to "być może".
Bla bla bla bla bla i tak dalej, dobre rady są takie:
- Zostaw i nie kupuj głupot, zaopatrz się w testy wody tj NO3 PO4, FE, najważniejsze w tej chwili to NO3 i PO4, może być firmy zoolek łączny koszto to ok 30-50zł, Rataj posiada słabe testy, JBL porównywalne do zoolek choć droższe. Tetra, Serra zbyt drogie choć nieco lepsze, tj pisałem wystarczy zoolek.
- Kup i zbadaj wodę, być może będzie trzeba rozbić makroelementy na 2 roztwory No3 i Po4 i osobne jego podawanie.
- zmniejsz oświetlenie do 60 W(0,45W/l) i zwiększ czas świecenia do 8H.
- pamiętaj że nadmiar potasu może być szkodliwy(palenie stożków wzrostu), a podajesz go zarówno przy mirko i makro elementach co powinno być zupełnie wystarczające w twoim akwarium.
- kulki nawozowe itp pomogą, przy roślinach o rozbudowanym systemie korzeniowym, ale nie rozwiążą problemu, jest to działanie doraźne które powróci, choć można zacząć od tego jako test.

Galeria Zdjęć Akwaria: AquaRyumaru
Pozdrawiam

xxxxmadejxxxx
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2013-11-16, 22:13
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kamil
Lokalizacja: Lipsko

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: xxxxmadejxxxx » 2015-01-11, 16:46

Dzięki Ryumaru oświetlenie już ustawiłem na 8h 60W w weekend postaram się kupić testy NO3 i PO4. Napiszę wyniki testow i będę potrzebował twojej pomocy przy wyliczeniach do nawozów pozdrawiam i dziekuje

xxxxmadejxxxx
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2013-11-16, 22:13
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kamil
Lokalizacja: Lipsko

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: xxxxmadejxxxx » 2015-01-13, 17:50

Zakupiłem dziś testy wody zoolek i zrobiłem je oto wyniki:

PRZED PODMIANĄ:
PO4 - 2,5
NO3 - 100

PO PODMIANIE 30L ODSTANA 24H
PO4 - 2,0
NO3 - 100

BADANA WODA KRANOWA:
PO4 - 0,25
NO3 - 1

Stęzenie NO3 jest za duże co mam teraz zrobić? Ryumaru co o tym sądzisz?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośliny na tylny plan stoją i robią się karłowate.

Post autor: maol » 2015-01-14, 15:06

NO3 za duże - robisz za małe lub za rzadkie podmiany, przekarmiasz ryby, masz naprawdę duże przerybienie lub masz trupa w kącie zbiornika :) Wybierz co chcesz i się tym zajmij. A na szybko - zrób dodatkową podmianę, wrzuć do zbiornika dużo moczarki lub rogatka. To doraźnie pomoże choć źródła problemu nie usunie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ