Pielęgnica Sajica

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Pielęgnica Sajica

Post autor: kachnanachna » 2015-03-30, 11:55

Witam. Z góry zaznaczam, że umiem używać google. :yhy:
Przeczytałam dużo materiałów na temat tych ryb i znajduję wiele sprzecznych ze sobą informacji szukając odpowiedzi na pytanie: Jak rozróżnić płeć u pielęgnicy Sajica? Przeczytałam już, że:
a) Samiec jest większy
b) Samica jest większa
c) Samica ma czerwony brzuszek
d) Samiec ma żółtą płetwę grzbietową, a samica czerwoną
e) płetwa grzbietowa samca połyskuje na fioletowy kolor
f) Samce są ładniej wybarwione
g) U dorosłego samca można przyuważyć guz tłuszczowy.
:mur:

Otóż ostatnio zainteresowałam się tymi rybami i zakupiłam dwie niemałe już sztuki, jedna z nich ma jakieś 5 cm i wg pana ze sklepu jest to samiec, druga jest nieco mniejsza i najprawdopodobniej to samica.

Chciałabym zapytać, kogoś z doświadczeniem, o to, jak je rozróżnić?

Dodam do tego jeszcze jedno: mój potencjalny samiec od wczoraj kopie dół w podłożu w prawym przednim rogu akwarium. Wiem, że jest to oznaka tego, że może przygotowywać się do tarła. Czy to może świadczyć o tym, że ta druga sajica to jednak samica? Czy mógłby się tak zachowywać nawet w sytuacji, gdy nie ma w akwarium samicy, tylko drugi samiec? :help:

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pielęgnica Sajica

Post autor: maol » 2015-03-31, 08:52

Samiec tej ryby jest ZAZWYCZAJ większy, ZAZWYCZAJ bardziej wybarwiony i ZAZWYCZAJ jako dorosły ma garb tłuszczowy na głowie. Niestety, tak to natura urządziła, że u młodych egzemplarzy te cechy nie występują, a u dorosłych... zazwyczaj, co oznacza nie zawsze. I jedyna w 100% pewna metoda to posiadanie pary która już się rozmnożyła. Samo kopanie w żwirze nic specjalnego nie oznacza, te ryby po prostu lubią w nim kopać.

P.S. 5cm to jeszcze bardzo młode ryby, i raczej sie jeszcze rozmnażać nie będą. Dorosły egzemplarz ma jakieś 10 cm.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ