leksykon dentystyczny

Guz na ciele bojownika

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Azuxet
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-12-29, 19:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: Adam

Guz na ciele bojownika

Post autor: Azuxet » 2015-12-29, 19:23

Witam
znalazłem kilka wątków o tej tematyce jednak zwykle są one przestarzałe i brakuje w nich zdjęć stąd nowy wątek.
Moje akwarium: pojemność ok.25l
Ogrzewanie: grzałka z termostatem ustawionym na 28C i taka temperatura zwykle występuje w moim akwarium
Filtr: Aquael model pat-mini
Oświetlenie LED
Podłoże do roślin, nie pamiętam jakie.
Rośliny, których nazw nigdy nie potrafiłem zapamiętać (można wywnioskować po zdjęciu)
Rybki: 1 bojownik oraz 1 zbrojnik niebieski

Około dwa tygodnię temu na prawym boku mojego bojownika za skrzelami, ale nie na płetwie ogonowej, tylko mniej więcej pośrodku ryby pojawiła się gula/guz. Myślałem, że to z przejedzenia ale zmiana ilości pokarmu nic nie dała. Gula ta stopniowo się powiększała, chodź czasem wydała się mniejsza. Myślałem także, że mój bojownik połknął ślimaka, z którymi miałem problem w moim akwarium, jednak wydaje mi się , ,że powinien już go strawić. Dzisiaj podrosła około 50% i mocno napięła skórę ryby, łuski przestały do siebie przylegać, widać czerwono-białe zabarwienie tego guza. Ryba znacznie mniej pływa głównie trzyma się dna bądź zawiesza w roślinkach, wydaje mi się, że ,,nie trzyma równowagi" i ciągnie jej tył w dół. Wygląda źle znacznie częściej pobiera powietrze znad powierzchni wody, zauważył że jego apetyt spadł choć nadal spożywa małe ilości pokarmu.
Z góry dziękuję za pomoc
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Guz na ciele bojownika

Post autor: maol » 2015-12-29, 19:29

Nie wygląda to najlepiej, guz wygląda na wewnętrzną zmianę. Co można zrobić - zapewnić rybie spokój, podnieść trochę temperaturę i dać witaminy. Daj znać czy to pomoże...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Azuxet
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-12-29, 19:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: Adam

Re: Guz na ciele bojownika

Post autor: Azuxet » 2015-12-29, 19:36

A mógłbyś mi powiedzieć jakie witaminy ?
Dzięki za odpowiedź
Temp: 29-29.5 poczytam o witaminkach i będą palił mniej światła.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Guz na ciele bojownika

Post autor: maol » 2016-01-04, 08:46

Mniej światła nie ma znaczenia. Witaminy - jakikolwiek preparat witaminowy dla ryb w płynie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ