przyczepy sprzedaż | https://ktpi.pl/manufacturer/jaguar/elektronarzedzia-maszynki

Chory gupik?

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Matylda
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-01-13, 20:57
Imię: Matylda

Chory gupik?

Post autor: Matylda » 2016-01-16, 21:54

Witam.
Mam problem z gupikiem, samcem. Od jakiegoś czasu stał się osowiały, nie pływa już tak radośnie jak kiedyś. Trzyma się na uboczu, często chowa po kątach, przestał się interesować samiczkami. Na pokarm też się przestał rzucać jak to miał w zwyczaju. Do tego wszystkiego "urosła mu klata" był smukły kiedy go kupiłam. "Zmężniał?" :fiufiu: Czy może to jakaś choroba? :niewiem: Tak go obserwuję od kilku dni i dzisiaj rzucił mi się w oczy jego postrzępiony ogon! Przy zakończeniach tych strzępów widać brązowy kolor, a w innym świetle jakby kolor czerwony? Czy to krew? Moje pytanie do Was czy to choroba? Jeśli tak to jaka? Czy da się ją leczyć i w jaki sposób?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chory gupik?

Post autor: Jarus » 2016-01-16, 23:42

Napisz więcej o baniaku.
Robisz testy i znasz parametry wody?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Matylda
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-01-13, 20:57
Imię: Matylda

Re: Chory gupik?

Post autor: Matylda » 2016-01-17, 00:48

Natrafiłam na fajną stronkę i chyba wszystko już wiem... najprawdopodobniej to posocznica :(
W pierwszy dzień świąt znalazłam zwłoki molinezji. Po testach wyszło, że jest podwyższone No2 i No3. Magia nadchodzących świąt sprawiła, że nie zrobiłam podmianki, miałam też przerybienie :zawstydzony: wtedy zbiornik 30l. Gupik o którym mowa został podtruty, był apatyczny. Nie miałam też odstanej wody więc na szybko przytargałam z otwartego sklepu (całe szczęście, że mam taki w okolicy) baniaki 5l i wzięłam od szwagra sól akwarystyczną. Pierwszy raz jej używałam bodajże 5g. I rybka wróciła do żywych znowu głupiała. Teraz rybki mieszkają w 112l i sytuacja się powtarza. Coś mi się wydaje, że jej dni są policzone i nic jej już nie uratuje ;(

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Chory gupik?

Post autor: kbtor » 2016-01-17, 02:19

Napisz jak funkcjonuje zbiornik, wszystko co może być pomocne w diagnozie.
Tego rodzaju choroby zazwyczaj są efektem jakiegoś błędu w całości cyklu biologicznego zachodzącego w akwarium.
Inaczej mówiąc, w akwarium może być jakiś czynnik osłabiający poszczególne osobniki, które zaczynają chorować. Trzeba to znaleźć bo możesz z czasem stracić całą obsadę.
Obrazek

Matylda
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-01-13, 20:57
Imię: Matylda

Re: Chory gupik?

Post autor: Matylda » 2016-01-17, 03:51

Ok to opowiem wszystko.
Zbiornik: 112l
Filter: Aqua Fan Filter 2
Lampy:1X18W i 1x 20W
Temperatura: 25 stopni
Co2 z bimbrowni
Podłoże: żwirek ceramiczny. Wypełniłam go pałeczkami (nawozem?)dla lepszego wzrostu roślin nazwy nie podam, opakowania już nie mam.

Obsada:
4x Neon Innesa
4x Neon Czerwony
4x Neon Czarny
4x Gupik Pawie Oczko
3x Mieczyk
3x Otoskek
2x Molinezja
2x Rozbora Klinowa
6x krewetka Red Cherry

Roślinność:
-Anubias
-Bakopa
-Kabomba
-Pelia
-Żabienica
-Tartak Trawisty Karłowaty (nie jestem pewna)
-Parvula
-Gałęziatka kulista -"Kulka śmiechulka" :D

Pokarm:
-Tropical - wieloskładnikowy Ichtio Vit 2xdziennie
Przy ostatnich zakupach otrzymałam gratisy:
-Tropical- 3-Algae granulat -podaję max 2 razy w tyg
-Tropical- Red Mico (colour sticks) - podany dzisiaj pierwszy raz, po wyczytaniu inf. na temat posocznicy, że przyczyną może być monotonna dieta...

Dla krewetek 1 max 2 x w tyg. pół tabletki firmy Aquael - Crus Tabs (rybki podjadają)

Mam jeszcze:
- Tropical -Esklarin- uzdatniacz wody - nie wiem czy był używany?
- Tropical -Bacto Active- żywe kultury bakterii - te na pewno były użyte przy zakładaniu zbiornika

A od poniedziałku (11.01) do roślin używam:
- aqua art - Classic (przy podmianie wody)
- aqua art - Macro Green (raz dziennie)

A i przy zakładaniu użyłam zapobiegawczo (czytałam, że można a nawet i trzeba) sól niebieską akwarystyczną, proporcji nie pamiętam... i to chyba wszystko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Chory gupik?

Post autor: kbtor » 2016-01-17, 10:16

Jeszcze kilka pytań.
Jak długo funkcjonuje zbiornik?
Podajesz CO2 z bimbrowni a światło jest dość słabe. Roślin też jest skąpo. Nie masz oznak glonów?
Napisałaś ze NO2 było za wysokie, jak to sprawdziłas?
Co to za ozdoba z lewej strony? (ta wielka)
Masz może testy na ph?
Ciekawią mnie te pałeczki, może to bez znaczenia, ale warto by wiedzieć co to jest.
Dieta faktycznie trochę uboga. Trzeba coś dodać. Jakieś robaczki, suche innych producentów. Jakieś roślinne.
Ta sól nie była konieczna.
Jak dbasz o filtr?
Obrazek

Matylda
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-01-13, 20:57
Imię: Matylda

Re: Chory gupik?

Post autor: Matylda » 2016-01-17, 21:14

To po kolei.
Widziałam, że prędzej czy później przyjdzie mi odpowiedzieć na pytanie ile ma zbiornik. I teraz mi się oberwie. Zbiornik ma 3 tyg. Tak wiem, że jeszcze dojrzewa i pośpieszyłam się z wpuszczeniem rybek. Rybki może od tygodnia tam mieszkają. Taka moja natura, że w gorącej wodzie jestem kąpana.
Jak kupiłam pokrywę były 2x18W jedną wymieniłam na 20W. Jakie w takim razie powinnam mieć oświetlenie?
Co do roślin myślałam, że wystarczająco ich jest. Nie chce, żeby akwarium zrobiło się jakim zarośniętym buszem. Glonów - nie zauważyłam. Po za Pelią, o którą pytałam też w tym tygodniu na tym forum. Wymyśliłam sobie, że to początki Compsopogon, a ktoś mnie uświadomił, że to "przyczepki" Pelii.
Ta wielka ozdoba to skała piaskowa. Ponoć bezpieczna. Porządnie wypłukana przed wsadzeniem.
Doszukałam się nazwy pałeczek. Było to MHK - Filtus Nawóz dla roślin w pałeczkach Premium.
Badania robione za pomocą pasków. Tropical 6 in 1 test (Cl2, pH, KH, GH, NO2, NO3)
Teraz wychodzą ok. Robi je mój facet, dla mnie to niestety jeszcze czarna magia. Dlatego nic więcej nie napiszę w tym temacie.
Filtr jest czyszczony raz w tygodniu przy podmianie wody. Też nie ja się tym zajmuję. Ale z tego co widziałam to jest tylko przepłukiwany w spuszczonej wodzie. I tylko tyle.
Co do pokarmu. Widziałam ostatnio żywe robaczki w sklepie chciałam wziąć na spróbowanie, ale zostałam ustawiona do pionu. Mój facet obawia się, że może to rybką nie smakować i nie zjedzone robaczki zaczną gnić. Jakieś sugestie? Podpowiedzi czego powinnam spróbować? Nadal będę namawiać Go do urozmaicenia diety. Ale potrzebuję konkretne dane pokarmów, czego szukać w sklepie, na co zwrócić uwagę. Jutro wybieram się do zoologicznego to od razu zrobiłabym zapas w pokarmach.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Chory gupik?

Post autor: kbtor » 2016-01-17, 22:34

O tych pałeczkach muszę poczytać bo nie stosowalem jeszcze. Ale to jutro bo dziś brak już czasu.
Z tym oświetleniem to pytałem w związku z podawaniem CO2. Osobiście uważam że masz za słabe światło i nie powinno tam być podawanie CO2. Ale poczekam aż wypowie się ktoś kto lepiej się na tym zna.
Co do tych testów. Paskowe testy są bardzo niedokładne. Nie można im wierzyć. Natomias mogę uwierzyć że NO2 i NO3 były, lub nadal są zbyt wysokie.
Niestety uważam zbiornik za niedojrzały i tu upatruje źródła problemu. Teraz trzeba czasu i cierpliwości.
Jeśli chodzi o robaki, żywe robaki to ja osobiście odradzam. Przynajmniej teraz. Ale proponuję zakup mrożonych i delikatne dokarmianie.
W sprawie tego gupika. Obserwuj jego zachowanie i wygląd. Jeśli uznasz że się mu pogarsza, to doradzam odłowienie i kwarantannę. Lanie leków do tak świeżego akwarium może tylko zaszkodzić.

Dodam jeszcze że sama obsada jest do skorygowania. Tu też jest kilka błędów.
Obrazek

ODPOWIEDZ