Start akwarium 200 L - kilka wątpliwości nowicjusza

Moderator: ModTeam

Zumberto
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2016-11-27, 09:59
Pojemność akwarium: 200
Imię: Konan
Nazwisko: Katoda

Start akwarium 200 L - kilka wątpliwości nowicjusza

Post autor: Zumberto » 2016-11-27, 10:58

Witam wszystkich.

Jestem na najlepszej drodze do wystartowania z 200 litrowym baniakiem.
Przeczytałem większość postów dedykowanych amatorom, czego skutkiem była zmiana decyzji o planowanej wielkości zbiornika. Z planowanego 112l teraz jestem na etapie kupna 200l - większego w bloku trochę boję się stawiać.
Jednak mam na starcie kilka pytań do bardziej doświadczonych baniakarzy.

Po pierwsze. Skłonny byłem kupić akwarium profilowane z wypukłym frontem, jednak nie wiem, czy one są tak samo wytrzymałe jak zwykły sześcian? Czy jednak przez przekombinowany kształt wytrzymują mniej? I czy w porównaniu z płaską szybą deformacja obrazu nie będzie zbyt duża? Ma ktoś doświadczenie z obydwoma typami zbiorników? Czy to po prostu kwestia gustu?

Druga sprawa to jakie oświetlenie dobrać do takiego baniaka i jakie podłoże? Na pewno będzie musiał mieć sporo roślin bo marzy mi się ławica neon innesa i grupka sumów szklistych.
Na resztę sprzętu praktycznie jestem zdecydowany tylko mam problem z świetlówkami, które pomogą neonom i sumom ładnie wyglądać i opalizować, no i z dnem.

No i sedno. Chciałbym mieć około 6 sztuk suma szklistego. Jak wspomniałem ławicę neonów - warunkami chyba powinny pasować do siebie? I ile mogę optymalnie umieścić neonów w takim baniaku?
Dodatkowo jakiś pasujący gatunek czyszczący dno + coś "glonożernego" omiatającego roślinki + może jakiś jeden gatunek żyjący w strefie środkowej lub pod taflą. Tylko takie, żeby nie wytłukły malutkich neonów.
Może ktoś coś doradzić w sprawie takiej obsady?

I sprawa ostatnia. Baniak 200l z podłożem, osprzętem i wiodą to pewnie będzie ważył ze 300 kg po napełnieniu. Czy mogę go ustawić na zwykłej komodzie o ściance około 3cm czy tu już trzeba iść w szafkę akwarystyczną?

Dzięki z góry za podpowiedź.
Pozdrawiam

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Start akwarium 200 L - kilka wątpliwości nowicjusza

Post autor: Monique » 2016-11-28, 23:47

Hej :)
Ze swojej strony odradzam akwaria profilowane. Po prostu gorzej się na nie patrzy. O wiele lepiej obserwuje się ryby przez płaską szybę. Inną sprawą są powstające przy dużych litrażach naprężenia.

Jeśli chcesz podkreślić kolory czerwone i niebieskie przy neonach to najlepiej w tym kierunku działają świetlówki emitujące własnie takie czerwono-fioletowe światło (np. grolux). Nie wszystkim jednak podoba się takie zabarwienie całego baniaka. Moim zdaniem najlepiej jest zestawić kilka świetlówek o różnej barwie, wtedy uzyskuje się naturalny wygląd i zapewnia szeroki zakres długości fali dla roślin. Ilość światła zależny od tego jakie rośliny chcesz mieć i czy zamierzasz dołączyć nawożenie i wspieranie CO2 z butli.

Co do podłoża to jest tu duży wybór, od ziemi ogrodowej poprzez aquabasis po substraty Ady.

Na dno możesz rzucić kiryski, otoski do zbierania ewentualnych okrzemków.
Myślę że 6 sztuk sumika, 20-30 neona, 6-10 sztuk kirysa, 6-10 otoska. Więcej bym nie wciskała, ale to jest zawsze bardzo subiektywne. Jedni powiedzą że to prawie nic, inni że przerybienie. Jeśli ryb jest za mało, zawsze można dokupić. Osobiście celuję w mniej ryb, więcej roślin :P Łatwiej będzie jeśli sam coś zaproponujesz i wtedy można się do tego odnieść.

Z taką obsadą można stworzyć coś prostego i ciekawego. Powodzenia :)

Zumberto
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2016-11-27, 09:59
Pojemność akwarium: 200
Imię: Konan
Nazwisko: Katoda

Re: Start akwarium 200 L - kilka wątpliwości nowicjusza

Post autor: Zumberto » 2016-11-29, 14:08

Dzięki za podpowiedź.
Faktycznie chyba pójdę w kierunku płaskiego frontu w baniaku.
Właśnie wróciłem z "rekonesansu sklepowego" i po obejrzeniu baniaka 200l i 250l znowu zaczynam się wahać. Bo 250 ma dokładnie taką samą powierzchnię jak 200 tylko jest trochę wyższy. A z drugiej strony boję się trochę trzymać 250 w bloku.

Tak czy inaczej muszę się decydować bo do połowy grudnia chciałbym ruszyć z zakupami.

Co do tego oświetlenia. Czy są w ogóle dostępne pokrywy z trzema świetlówkami? Bo na allegro widzę albo same ledy albo 2x świetlówka. Z ledami nie chcę eksperymentować a przy tym litrażu chyba będą potrzebne trzy świetlówki? Czy może jeszcze więcej? :niewiem: Zaś w sklepie facet miał tylko pokrywy na dwie świetlówki, w dodatku w zestawie były zwykłe świetlówki "kuchenne" a nie żadne akwarystyczne.

Mam pewne wahania co do filtra. W sklepie facet oczywiście zachwalał najdroższe. Który będzie bardziej pasował?
Wygrzebałem zewnętrzny AQUA-NOVA NCF-1200? Wersja ekonomiczna - około 250zł. 1200l/h. Trzy koszyki na wkład filtracyjny (nie za mało?).
Czy może osławiony i markowy EHEIM EXPERIENCE 2424. Ale co mnie zdziwiło opisany na allegro jako filtr do akwarium od 120l do 250l. Kosztuje prawie 500zł. Ale tylko 700l/h i dwa koszyki na wkład.
Patrząc po parametrach to chyba jednak AQUA-NOVA? Czy jest jakiś kruczek, którego nie znalazłem? :niewiem:

Co do obsady fauny na razie chyba zdecyduję się na sugerowany skład.
6x szum szklisty
20 x neon innesa
6 x kirysek karłowaty
6 x otosek przyujściowy
Pasują do siebie?

A co do flory to jest to dla mnie nadal czarna magia. Wspierania CO2 z butli na początek chciałbym uniknąć ze względu na budżet. Budżet mam maksymalnie do 1500zł a biorąc pod uwagę, że muszę jeszcze w tym zmieścić szafkę pod akwa to na CO2 może już nie wystarczyć.

Jeszcze raz dzięki za pomoc i dajcie proszę znać co jest nie tak z tym filtrem EHEIMa i w którą stronę iść?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ