wina półwytrawne

Chora neonka

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Lukka
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-28, 18:35
Pojemność akwarium: 126
Imię: Lukka
Lokalizacja: Kraków

neonka czarna zaczęła pływać dziwnie - nie trzyma pionu ?

Post autor: Lukka » 2008-04-03, 00:59

Witam,
Moja neonka czarna ni stąd ni zowąd zaczęła pływać w nietypowy sposób - po prostu jakby nie mogła utrzymać pionu, kręci sie dookoła osi, probuje płynąć prosto ale sie obraca wokół osi. Odłowiłem ja i w małym pojemniku pływa sama - po 2 dniach już jest bledsza i chyba słabsza - pływa trochę, ale większość czasu odpoczywa "leżąc" bokiem na dnie lub roślince. Żadnych innych objawów nie miała. Może ktoś wie co to może być i ewentualnie czy uda się mi ją uratować. (Akwarium 126l, 26/27oC (teraz neonka ma jakieś 22oC w pojemniku). Reszta obsady ok. Pozdrawiam.
126l, para pielęgniczek ramireza, para molinezji, 4 neony czerwone, 3 neony czarne, 4 danio, 5młodych danio, 3 małe ładne całe srebrne rybki z zielonym paskiem ?:)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Chora neonka

Post autor: maol » 2008-04-03, 10:14

Oddziel do kwarantanny jak najszybciej. Obserwuj, czy wystepuja inne objawy i czy inne neony nie zaczynaja zachowywac sie podobnie - to moze byc choroba o podłożu bakteryjnym lub nawet chorona neonowa.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Lukka
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-28, 18:35
Pojemność akwarium: 126
Imię: Lukka
Lokalizacja: Kraków

dlasze dni chorej neonki czarnej

Post autor: Lukka » 2008-04-03, 19:17

Oddzieliłem do pojemnika osobnego jakieś 4 dni temu (na następny dzień po zaobserwowaniu że rybka traci pion). Dzisiaj większość czasu leży na dnie bokiem. a jak ruszę pojemnik lub stuknę to chwilkę pływa i wtedy probuje trzymać pion, ale nie daje rady i obraca ja do góry grzbietem i kręci wokół własnej osi. Wyblakła trochę, ale chyba przez to że jest większość dnia zacieniony pojemnik, ale nie wiem. Inne rybki w zbiorczym akwarium zachowują się ok. Objawów na ciele nie ma poza wyblaknięciem i wychudzeniem rybki, żadnych plamek, płetwy ok. Meczy się tak już 4 dni.
126l, para pielęgniczek ramireza, para molinezji, 4 neony czerwone, 3 neony czarne, 4 danio, 5młodych danio, 3 małe ładne całe srebrne rybki z zielonym paskiem ?:)

cnoop1
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-03-31, 16:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: Daniel
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Chora neonka

Post autor: cnoop1 » 2008-04-04, 00:54

Mój neoon innesa jakieś 5 godz. temu stracił nagle ubarwienie i osłabł. Jeszcze nie kładzie się na dnie ale pływa pochylomy na bok. Co to może być? Wieczorem zauważyłem na powierzchni wody lekkie odbarwienia jakby wylać benzynę do wody. to co dałem rade to zebrałem. Jakoze mam jutro ciężki dzień w szkole to muszę poczekać z wymianą wody do jutra. Neonka już oddzieliłem od innych. Ale co z nim zrobić? Zwiekszyć czy zmniejszyć temp. wody?

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Chora neonka

Post autor: kbtor » 2008-04-04, 02:52

cnoop1, pytasz czy zmienić temperaturę, a skąd mamy wiedzieć jaka jest teraz.

Ta zawiesina na powierzchni, może być efektem wzrostu produktów przemiany materii. Neony potrzebują wody wolnej od związków azotowych. Czyli regularna podmiana wody.

Tu są pytania na które należy odpowiedzieć
http://e-akwarystyka.pl/topics21/2180.htm

A tu opisy chorób
http://e-akwarystyka.pl/topics21/206.htm
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Chora neonka

Post autor: maol » 2008-04-04, 10:56

Lukka, to co opisujesz, wygląda jak choroba neonowa. Jeżeli ryba schudnie lub "powykrzywia się", natychmias eutanazja i potem dezynfekcja kwarantanny. A ja bym nawet już teraz nie czekał...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Lukka
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-28, 18:35
Pojemność akwarium: 126
Imię: Lukka
Lokalizacja: Kraków

Re: Chora neonka

Post autor: Lukka » 2008-04-08, 19:23

Dziękuję Maol za odpowiedzi i gratuluje wytrwałości w pisaniu.
postaram się opisywać co jakiś czas co jest z ta neonką, bo i tak jest sama.
Przełożyłem jak już wcześniej pisałem neonkę do małego pojemnika plastikowego, przeźroczystego, dołożyłem wywłócznik i tak wstawiłem oparty o boczne ścianki kotnika (tylko po to żeby woda trzymała temperaturę wody jak w akwariumc27oC, nie ma oczywiście wymiany wody miedzy akwarium a pojemnikiem). Do pojemnika wsypałem trochę soli, dużo jak na taki mały pojemnik (niestety miałem tylko sól jodowaną). Wczoraj w nocy po powrocie z dłuższego weekendu (godz. 23, światło było już zgaszone) neonka jeszcze leżała na dnie i odpoczywała. Jak stuknąć w bok pojemnika to pływa zrywając się.
Co Ciekawe, dzisiaj po powrocie ok. godz. 17tej neonka pływa już cały czas, (jakby normalnie ale jeszcze lekko przekrzywiona). Jakby sie jej poprawiało, nawet próbuje jeść jak podam jej pokarm (to co spada w dół i to co na dnie). Rzeczywiście jest wychudzona, ale jak zaczęła pływać to i nabrała trochę kolorów (pasek czarny się pojawił). Nie przełożę jej do akwarium oczywiście., ale sprawdzę co jest i co będzie, tak dla informacji. Pozdrowienia.
126l, para pielęgniczek ramireza, para molinezji, 4 neony czerwone, 3 neony czarne, 4 danio, 5młodych danio, 3 małe ładne całe srebrne rybki z zielonym paskiem ?:)

Madii
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2021-11-22, 18:19
Pojemność akwarium: 60
Imię: Magdalena
Nazwisko: Kujawska

Re: Chora neonka

Post autor: Madii » 2021-11-30, 21:27

Dzisiaj zauważyłam że jeden Neonek stracił ubarwienie oraz wpływa na dnie wody rzadko ogólnie pływa oddzieliłam do mniejszego pojemniczka, gdy stuknę w pojemniczek to chwilę pływa i spada na dno😢

ODPOWIEDZ