Pomoc w doborze oświetlenia

Moderator: ModTeam

Piotrus24
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2023-12-29, 13:14
Pojemność akwarium: 200
Imię: Piotr

Pomoc w doborze oświetlenia

Post autor: Piotrus24 » 2023-12-29, 14:11

Witam.Potrzebuje pomocy w doborze odpowiedniego oświetlenia do mojego akwarium (100x40x50)200l.Posiadam do niego dokupioną pokrywę która była już wyposażona w belkę z dwoma swietlówkami led T8 6000k po 15w każda.Było wszystko wporzadku do czasu gdy świetlówki się przepaliły i nadszedł czas na zakupienie nowych odpowiednich do tego zbiornika.Chciałbym zacząć przygodę z roślinami małowymagającymi,gdyż do tej pory ich nie posiadałem i nie zwracałem uwagi na odpowiednią moc oświetlenia,teraz wiem ,że to co było to raczej za mało na to by rosliny rosły ,tylko jak to ugryźć żeby było wystarczająco.Przeszukuje różne fora bo nie chciał bym tego robić metodą prób i błędów tylko rozsądnie podejść do tematu ale nie bardzo rozumiem w jaki sposób bo każdy podaję inną moc świetlną a są tacy że tego światła mają za dużo. Gatunek ryb o ile tez to jest ważne to Brzanki.Akwarium stoji w salonie na przeciwko okna gdzie w ciągu dnia przy słonecznej pogodzie tego światła jest bardzo dużo. Za wszelką pomoc z góry dziękuję

Marcin199
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2024-01-15, 15:40
Pojemność akwarium: 2
Imię: Marcin

Re: Pomoc w doborze oświetlenia

Post autor: Marcin199 » 2024-01-15, 15:53

ziom, jeśli chodzi o oświetlenie do akwarium, to warto zainwestować w coś, co dostarczy wystarczająco światła dla roślin, ale bez przesady. Słuchaj, skoro masz akwa o wymiarach 100x40x50, czyli 200 litrów, to pewnie potrzebujesz mocniejszego oświetlenia niż te stare 15W ledy.

Rób tak: zacznij od coś w okolicach 0.5 do 1W na litr. Czyli dla twojego akwa, powinieneś celować w moc 100-200W. Sprawdź jeszcze, czy to oświetlenie ma odpowiednią temperaturę barwową dla roślin, bo te 6000K to całkiem w porządku.

A co do tych brzanek, to spoko, nie są zbyt wymagające pod względem oświetlenia, ale te nowe ledy powinny dać im fajne warunki. A jak masz okno naprzeciw, to naturalne światło pewnie też im podejdzie.

Ważne, żebyś obserwował reakcję roślin i rybek, bo czasem to trial and error. Ale wierz mi, jak już znajdziesz dobrą dawkę światła, to twoje akwarium będzie prawdziwym majstersztykiem. Powodzenia, ziomeczku! 🌿🐠💡
Pozdrawiam, Marcin 😊
pozdrawiam Marcin 😊

ODPOWIEDZ