fotosynteza

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

fotosynteza

Post autor: croc » 2007-08-16, 14:27

witam;
w każdym założonym do tej przeze mnie akwarium fotosynteza przebiega książkowo. Już po kilku dniach pęcherzyki tlenu wędrują ku powierzchni. Zjawisko jest niemal masowe - tzn, prawie każda roślinka jest w cyklu. I jest ślicznie. Niestety, nadchodzi czas gdy trzebo to i owo podciąć, przystrzyc. I tu pojawia się problem. Po zabiegach "ogrodniczych" fotosynteza w wersji wizualnej po prostu zanika. Po długim czasie powraca w znacznie mniejszym wymiarze i to tylko na niektórych roślinach.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi i czy coś da się zrobić?

Roślinki są nawożone CO2 oraz nawozami płynnymi. Podłoże torfowe, tabletki, kuleczki - to wszystko tez jest.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: fotosynteza

Post autor: dzidek1983 » 2007-08-16, 14:39

wg mnie gdy obetniesz roslince najwieksze pedy czyli te ktore produkuja najwiecej tlenu w procesie fotosyntezy wlacza sie u niej machanizm samozachowawczy, tzn rosnie mniej, wypuszcza mniej nowych gałązek, listków itd. a cala swoja energie wrzuca w pień <u roslin wodnych bedzie to chyba korzen>

np. posadzilem choinke ale poprzez za czeste skracanie galezi roslina zaczela rosnac w grubosc a nie wysokosc, inna choinka pozostawiona sama sobie urosla wysoka i smukla, gdy ta natomiast urosla niska i o 2x grubszym pniu

mozliwa jest tez sytuacja ze za obficie podawany nawoz zniszczyl korzenie rosliny i teraz daje cala swoja energie nie w fotosynteze tylko utrzymanie sie przy zyciu

nie wiem jednak czy ta zasada sie stosuje do roslin wodnych

chyba lepszy ze mnie ogrodnik niz akwarysta :mrgreen:

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: fotosynteza

Post autor: croc » 2007-08-17, 09:32

wygląda na to, że albo nikt nie odnotował podobnego problemu, albo wakacje się jeszcze nie skończyły.

Dzięki Dzidek za podpowiedź. Też myśle, że rośliny odreagowują ingerencję "ogrodnika". Ale przecież to nie może być takie drastyczne odreagowanie. Inaczej nic nikomu po pierwszych strzyżeniach już by nie rosło.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: fotosynteza

Post autor: D4ni3l » 2007-08-17, 11:09

croc, jak zalozylem akwarium to rosliny wypuszczaly pecherzyki powietrza, lecz po 2-3 dniach zjawisko to zniklo i do tej pory (ok. miesiac) nie widze, zeby roslinki produkowaly tlen.
Tez nawoze CO2 oraz makro i mikro elementami;]
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: fotosynteza

Post autor: Morter » 2007-08-17, 13:26

możliwe, że ingerencja nie była zbyt udana... Nie jestem specjalistą w dziedzinie roślin... Nasz mistrz Slanter jest chyba na wakacjach, on by wiedział...Możliwe jednak, ze odciąłeś np główny pęd wzrostowy, i zahamowałeś wzrost rośliny, a to drastycznie wszystko może zmienić...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: fotosynteza

Post autor: D4ni3l » 2007-08-17, 21:39

Morter, nie ruszalem nic
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: fotosynteza

Post autor: Morter » 2007-08-17, 21:54

D4ni3l pisze:Morter, nie ruszalem nic
to było do wcześniejszych pytań... Jeśli chodzi o ciebie, to w ogóle nie wiem.. Może za mało światła ciągle?? Ale pewno masz te 0,5w...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ