Sump itd.

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Sump itd.

Post autor: zejnowski » 2007-08-23, 22:44

http://www.dami-rz.pl/~woczko/opis_filtr.htm

no koleś wygrał dla mnie :) nie dość, że pełen profesjonalizm w akwarystyce to jeszcze w majsterkowaniu.

Mam trochę pytań:

1. powiedzcie mi tylko jaki jest koszt takiego czegoś jak on zrobił?
2. dlaczego filtr kubełkowy jest gorszy?
3. od jakiego litrażu warto stosować taki sump.
4. http://www.holendry.republika.pl/img/sump.jpg jeszcze to znalazłem i czy ten rysunek oddaje dobrze zasadę działania?
5. ile może/musi być tych przegród takich
6. czy każda kolejna musi być niżej od poprzedniej w sensie jej poziom?
7. jak woda wpada do komina to nie jest za głośno?
8. jak kurcze doprowadzić kanalizację i wodę świeżą czy ci ludzie naprawdę przerabiają swoje domy po to?
9. czy dopływ świeżej wody musi wtedy przechodzić przez filtr RO czy bezpośrednio do ostatniego zbiorniczka w sumpie?

Jak cos mnie najdzie to jeszcze napisze :)

Strasznie mnie to zainteresowało.
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Sump itd.

Post autor: dzidek1983 » 2007-08-23, 23:06

1. mysle ze spokojnie z filtrem RO calosc kosztuje z 500 zł (nie liczac ewentualnych przeróbek hydrauliki w domu)
2. filtr kubelkowy oczyszcza tylko uzywana wode a tu masz wode cały czas mieszana ze swieza, wiec masz tzw. ciagly obieg wody jak w przyrodzie
3. jak dla mnie to od 1000 litrów
4. tak rysunek jest prawidlowy
5. minimum tyle co na rysunku ale moze byc wiecej jezeli tylko chcesz wprowadzic jakies dodatkowe filtrowanie
6. tak kazda kolejna musi byc nizej bo to dziala na zasadzie naturalnego cisnienia
7. a nie wiem nigdy nie slyszalem ale raczej nie jest glosno bo komin jest pod woda
8. doprowadzenie wody to kwestia indywidualnego poswiecenia i mozliwosci
9. nie musi przechodzic przez filtr RO (ale przy tak skomplikowanej instalacji raczej trzeba go uzywac a nie marnowac caly trud i lać kranowe) i z tego filtra do ostatniego zbiorniczka tak aby swieza woda nie mieszala sie wczesniej z "uzywana"

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Sump itd.

Post autor: zejnowski » 2007-08-23, 23:35

dzidek1983 pisze:... i z tego filtra do ostatniego zbiorniczka tak aby swieza woda nie mieszala sie wczesniej z "uzywana"
tego nie zrozumialem...

kolejne pytania:
1. skoro woda ma sie mieszac ze swieza jak wyskalowac to aby odpowiednia ilosc wody splywala do kanalizacji i odpowiednia ilosc wody wplywala na nowo...
2. to ma chodzic 24h? czyli caly czas czesc wody jest wymieniana?
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Sump itd.

Post autor: dzidek1983 » 2007-08-24, 08:17

chodzi o to zeby woda z RO mieszlal sie dopiero z woda przefiltrowana

1. wydaje mie sie ze do kana lizacji spływaja tylko brudy, czyli: woda wpada do pierwszej komory od góry wciskana jest przez ciesnienie w doł natomiast grubsze osady ktore nie przedostaja sie przez piersza faze filtrujaca z czescia (nie dużą) wody ida do scieku

co do skalowania to nie wiem :/

istnieje szansa ze to jednak obieg zamkniety i woda ktora niby wpada do kanalizacji trafia potem do filtra RO przez co poziom wody jest zawsze taki sam, ale to raczej nie mozliwe

2. każdy filtr musi chodzić 24H na dobe ;-)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Sump itd.

Post autor: Morter » 2007-08-24, 09:05

ja myślę, że do kanalizacji idzie także nadmiar wody oprócz brudu, bo jeśli jest dodawana ciągle woda z filtra, to byłby nadmiar (no minus parowanie, ale zawsze) ja myślę, że już od 500l by się nawet opłacało jak ktoś jest zapalony mocno...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ