http://cavita-group.eu/

pH

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Piotrek
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2007-01-20, 20:48
Pojemność akwarium: 100
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

pH

Post autor: Piotrek » 2007-08-31, 11:12

Mam pH:7,5 i pan w zoologicznym kazał mi wlewać BIOTORFIN firmy zoolek dwie zakrędki i wlewam to od serody dzisiaj wlałem trzy zakredki i nic mi nie obnirzyło co moge zrobić?
Akwaria to nasze żywe telewizory ;p

(240l) Jednak Malawi xP

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: pH

Post autor: Sil » 2007-08-31, 12:01

Powiedz Panu w zoologicznym, że aby jego "cudowny" środek zadziałał konieczna jest jeszcze wiedza na temat twardośc (zwłaszcza węglanowej) wody. Biotorfin i inne tego typu specyfiki zawierają słabe kwasy humusowe, garbniki... jeśli woda ma duży bufor to absolutnie nie wpłyną na odczyn.
Zmierz twardość wody (do pomiaru KH i GH wystarczy test Zooleka, kosztuje kilkanaście zł i wystarczy Ci na kilka miesięcy)... jak będziesz ją znał to postaram się pomóc.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
Piotrek
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2007-01-20, 20:48
Pojemność akwarium: 100
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: pH

Post autor: Piotrek » 2007-08-31, 12:27

Gh:9,Kh:6
Akwaria to nasze żywe telewizory ;p

(240l) Jednak Malawi xP

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: pH

Post autor: maol » 2007-08-31, 12:34

Masz zdecydowanie przerybione akwarium. Pozbęź sie na pewno brzanki rekiniej, pomyśl o rezygnacji ze skalarów.

I tu cisnie się pytanie - po co chcesz obniżać ph, masz je zbliżone ( w granicach błędu pomiarowego) do odczynu obojętnego, który dla takiej mieszanki ryb jest wg mnie najlepszy...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: pH

Post autor: Sil » 2007-08-31, 13:04

Hmm... faktycznie umknął mojej uwadze ten "misz-masz" w akwarium, o przerybieniu nie wspominając. Tak jak napisał Marcin - brzanki rekinie na pewno OUT, skalar również - po pierwsze samotny skalar w akwa to nieporozumienie, po drugie rybki te potrzebują akwa o wysokości co najmniej 50cm, a Twoje 100l raczej takowej nie ma. Po tej wstępnej redukcji obsady zastanów się, jakie rybki chciałbyś zostawić i postaraj się ograniczyć liczbę gatunków, a zwiększyć liczebnie stadko(-a) wybrańców. Sugeruję zwłaszcza ograniczenie liczby rybek żyworodnych, bo mają bardzo intensywną przemianę materii i trudno będzie Ci utrzymać czystość w akwarium.
Jak będziesz mial jakąś wizję - pisz! A na razie nie manipuluj przy pH... Biotorfin raczej nie zadziała przy wskazanych przez Ciebie wartościach KH i GH... i możliwe, że nie będzie to konieczne.
Pozdrawiam,
Krzysiek

ODPOWIEDZ